Poslanci sa na správe o nákupe vakcín nedohodli

Výhodnosť nákupu pandemických vakcín, ako aj samotný proces ich obstarávania boli dnes témou zasadnutia parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Stanovisko k správe o nákupe očkovacích látok poslanci nakoniec neprijali, keďže väčšina koaličných poslancov z rokovania odišla, čím sa stal výbor neuznášaniaschopným. Opoziční poslanci za SDKÚ-DS vyčítali ministerstvu zdravotníctva, že vakcíny nakúpilo neskoro, cez firmu blízkej vládnej koalícii a predražene. Šéf rezortu Richard Raši s týmito výčitkami nesúhlasil a označil ich za súčasť politického boja.

"Zdravotníci a verejnosť majú pochybnosť, či nie je neskoro sa očkovať v súčasnosti proti pandemickej chrípke a majú pochybnosti, či to urobiť neregistrovanou vakcínou, ktorá získala registráciu dodatočne a o ktorej kvalite a účinnosti sa dosť diskutuje," uviedol predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Podľa neho otázky prečo vláde po vyhlásení pandémie trvalo tri mesiace, kým nákup vakcín schválila a prečo trvalo ďalšie tri mesiace verejné obstarávanie, neboli dostatočne zodpovedané. Novotný napriek kritike vyhlásil, že sa dal zaočkovať medzi prvými a vyzval aj ľudí a zdravotníkov, aby tak v rámci prevencie urobili.

Ako objasnil minister Raši, na očkovanie proti novej chrípke je stále čas, pričom deklaroval, že v piatok 5. februára sa dá sám zaočkovať, aby tak ukázal, že látka je bezpečná. Zdôraznil, že vakcíny, ktoré Slovensko zakúpilo, majú ročnú exspiráciu. Predpokladá, že sa tak všetky minú, nakoľko ich po vybraných skupinách ponúknu aj bežným ľudom. Tí by tak mohli o očkovanie požiadať svojich obvodných lekárov. Na margo schvaľovania nákupu vakcín vládou poznamenal, že v čase vyhlásenia pandémie sa ešte nevedelo, či bude vakcína, pričom poznamenal, že jej výroba trvá päť až šesť mesiacov. S tým, že by sme vakcíny nakúpili predražene nesúhlasil, čo demonštroval aj cenami v okolitých krajinách.

Riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Ján Mazag dnes potvrdil, že vakcína Panenza, ktorú SR kúpilo na očkovanie, je minimálne porovnateľná s centrálne registrovanými vakcínami pre Európsku úniu. Vysvetlil, že vakcínu ústav registroval na základe informácií z Úradu verejného zdravotníctva, že ju Slovensko zakúpi. Už predtým sa vakcína registrovala vo Francúzsku, ktoré spolu s Nemeckom označil Mazag za lídrov vo výrobe vakcín. Tento proces tam podľa jeho slov ukázal, že očkovacia látka je bezpečná. To, že sa vakcína u nás zaregistrovala až 10. decembra, teda po podpise zmluvy o jej dodávke, zdôvodnil formálnymi procesmi.

Zmluva o nákupe očkovacích látok proti pandemickej chrípke, ktorú Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR uzavrela vlani s farmaceutickou spoločnosťou Sanofi Pasteur, je podľa správy o nákupe vakcín ekonomicky výhodná. Jej vypracovanie inicioval poslanec Štefan Zelník (SNS), ktorý tak reagoval na to, že o nákupe "odznelo množstvo lží a neprávd". Médiá vlani upozornili, že spomínanú spoločnosť zastupuje na Slovensku Zelníkov asistent. Poslanec dnes opätovne poprel, že by bol asistent do dodávania vakcín zapojený. Objasnil, že prevzal iba súťažné podklady, na rokovaniach sa ale nezúčastňoval. Spojitosť medzi jeho asistentom a obchodom označil za vykonštruované.

Vláda schválila nákup milión vakcín v septembri 2009. SŠHR SR následne oslovila štyri spoločnosti, pričom sa s tromi následne aj rokovalo. Po vyhlásení verejného obstarávania metódou rokovacieho konania bez zverejnenia si súťažné podklady prevzali dve spoločnosti - GlaxoSmithKline a Sanofi Pasteur. V rámci danej lehoty na predkladanie ponúk prišla iba jedna, a to od Sanofi Pasteur. Zmluva bola podpísaná francúzskou stranou 30. novembra 2009. Celý objem vakcín by mal na Slovensko doraziť do konca februára. Zástupkyňa SŠHR SR Silvána Hrušovská dnes zdôraznila, že hmotné rezervy postupovali pri nákupe vakcín v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.

Na Slovensku sa doteraz potvrdilo vyše 1150 prípadov chrípky typu A (H1N1). Vôbec prvým pacientom v SR bol 37-ročný muž, ktorý sa v máji 2009 infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Zaznamenali sa tiež úmrtia 47 pacientov infikovaných vírusom tzv. prasacej chrípky. Epidemiológovia odporúčajú ako najvhodnejšiu prevenciu očkovanie. Predbežné informácie naznačujú, že aj na Slovensku je podobne ako v iných krajinách o vakcináciu malý záujem. Podľa správy sa po ukončení očkovania spraví kontrola zaočkovanosti pandemickou vakcínou v SR. Hrušovská ozrejmila, že o predaji vakcín sa zatiaľ neuvažuje vzhľadom na to, že sa nevie, aké množstvo sa vyčerpá.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: