ÚDZS: Alkohol sa v telách baníkov z Handlovej mohol vytvoriť v dôsledku rozkladu

Úrad pre dohľad nad zdravotnou (ÚDZS) starostlivosťou, ktorého súdni znalci vykonali pitvy obetí vlaňajšej tragédie v banskej štôlni v Handlovej, zásadne odmieta bulvarizovanie prípadu. "Telá boli dlhodobo v prostredí s vysokou teplotou. Po smrti, v procese biologického rozkladu, v prostredí, v akom sa telá nachádzali, dochádza štandardne k novotvorbe alkoholu v tele, v súvislosti s hnilobným procesom. Jeho hodnota môže narásť do výšky 1,5 až dve promile," informoval TASR hovorca úradu Milan Michalič.

Poznamenal, že spomínané okolnosti treba zvažovať pri vyšetrovaní každého úmrtia osobitne. "Na základe laboratórne zistených hodnôt alkoholu v tkanivách nie je možné povedať, že ktorákoľvek z obetí banského nešťastia pracovala v bani pod vplyvom alkoholu." Priblížil, že výsledky pitiev boli odovzdané vyšetrovateľom, ktorí zodpovedajú za ich ďalšie použitie pri vyšetrovaní banského nešťastia.

Predstavitelia Hlavnej banskej záchrannej stanice (HBZS) v Prievidzi, organizačne začlenenej do Hornonitrianskych baní, a. s., Prievidza (HBP), vylúčili, že by banskí záchranári počas zásahu v podzemí, ale aj v období nepretržitej sedemdňovej služby boli pod vplyvom alkoholu. TASR to potvrdil zástupca riaditeľa HBZS Vladislav Vrabec. Uviedol, že informácie v istom slovenskom denníku a týždenníku o tom, že 19 z 20 baníkov a banských záchranárov bolo pod vplyvom alkoholu, sú nepravdivé. Vrabec povedal, že tieto správy pobúrili všetkých pracovníkov HBZS a považuje ich za znevažovanie práce banských záchranárov. HBZS sa podľa neho od uvedených informácií dištancuje.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: