V Nemecku lekárka odmietla ošetriť chlapca pre jeho meno

Nemecká lekárka odmietla tento týždeň ošetriť 16-ročného chlapca pre jeho krstné meno, ktoré znamená džihád. Informoval o tom dnes chlapcov otec.

Zastupujúca čeľustná ortopedička v utorok neošetrila chlapca, ktorý sa volá Cihad, čo je turecký prepis arabského slova džihád. Džihád sa často prekladá ako "svätá vojna" a lekárka podľa vlastných slov považovala toto meno za vyhlásenie vojny všetkým nemoslimom. Rodina z mesta Donaueschingen na juhozápade Nemecka obvinila čeľustnú ortopedičku z diskriminácie a zvažuje, že na ňu podá trestné oznámenie. Chlapcov otec pre miestne médiá uviedol, že s menom jeho syna ešte nikdy nebol problém. Meno Cihad dostal preto, lebo sa jeho rodičom páčilo, nie z islamistických dôvodov.

Lekárka medzičasom vyjadrila ľútosť nad incidentom. Chlapec "predsa nemôže za to, ako ho rodičia pomenovali," vyhlásila. Pre tlačovú agentúru DPA dodala, že má dohodnutú stretnutie s rodinou, na ktorom sa chce "jednoducho ospravedlniť". Príslušné úrady už však preverujú, či neporušila predpisy. Džihád je podľa náboženských expertov islamským termínom pre "snahu dodržiavať Božiu vôľu celou svojou silou" a pre "vnútorný boj o dobro", uviedla DPA. V arabskom svete ide tiež o pomerne bežné mužské meno. Slovo džihád však používajú aj mnohí náboženskí fanatici a extrémisti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: