Rakúska politička tvrdí, že v Maďarsku mrzačia ženy

Na maďarskej klinike zmrzačujú ženy. Tvrdí to podľa maďarského bulvárneho denníka Bors rakúska sociálna demokratka Petra Bayrová, ktorá bojuje vyslovene proti mrzačeniu dievčat a žien.

Poslankyňa Bayrová poslala v tejto súvislosti protestný list na maďarské veľvyslanectvo vo Viedni, v ktorom sa odvoláva na bližšie nespresnenú sťažnosť a na novinový článok. V rakúskom týždenníku Profil totiž napísali, že na šopronskej klinike robia nielen plastické korekcie ohanbia, ale aj odstránenie klitorisu. Maďarský Bors vyhľadal vyše 50-ročného lekára, ktorého rakúska politička obvinila, a zistil, že ide o uznávaného odborníka v meste pri rakúskych hraniciach, a že si na najväčšej šopronskej plastickej klinike zvykne prenajímať operačnú sálu.

Ako uviedol Bors, lekár skutočne robí chirurgické zákroky na intímnych miestach, ale iba dospelým ženám, ktoré požadujú labioplastiku a tá nie je zakázaná. Podľa denníka za kauzou môže byť skutočnosť, že maďarskí lekári robia zákroky podstatne lacnejšie ako ich rakúski kolegovia. Maďarská generálna konzulka vo Viedni Krisztina Némethová potvrdila, že dostali Bayrovej list. „Zavolali sme na kliniku, kde nás informovali o tom, že išlo zrejme o nedorozumenie. List političky neobsahoval žiadne dôkazy, odvolávala sa iba na sťažnosť,“ povedala Némethová.

Rakúska poslankyňa považuje za svoju srdcovú záležitosť boj proti mrzačeniu ženských genitálií. Podľa nej v Rakúsku zmrzačia africkí a arabskí prisťahovalci z náboženských dôvodov ročne 800 dievčat.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: