V Číne zhabali ďalšie zásoby sušeného mlieka, kontaminovaného melamínom

Čínski inšpektori, prešetrujúci nové prípady kontaminovaných mliečnych výrobkov, nariadili zatvorenie mliečnych fariem na severozápade krajiny, a zhabali 72 ton sušeného mlieka kontaminovaného melamínom. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Na pultoch obchodov sa však môže nachádzať takmer ďalších 100 ton kontaminovaného sušeného mlieka, napísal denník China Daily v článku o zatvorení spoločnosti v regióne Ning-sia, ktorá výrobok predávala. Počas posledných mesiacov sa objavilo niekoľko nových prípadov mlieka, kontaminovaného melamínom, pričom niektoré z nich zrejme súvisia ešte so starými zásobami mliečneho prášku. Ten výrobcovia nezničili ani napriek škandálu, ktorý poškodil povesť čínskeho mliečneho priemyslu. Spoločnosť Tiantian Dairy Co Ltd v regióne Ning-sia zatvorili po tom, ako inšpektori odhalili, že znova zabalila a predala 170 ton sušeného mlieka kontaminovaného melamínom, ktoré dostala v rámci splátky dlhu, napísal China Daily s odvolaním sa na vyhlásenie regionálnej vlády.

Denník neuviedol, odkiaľ kontaminované mlieko pochádzalo. Minulý týždeň zadržali na mliečnej farme v susednej provincii Šan-si troch ľudí, ktorí vyrábali alebo predávali produkty obsahujúce melamín. Chemikália melamín sa pridáva do umelých hmôt a priemyselných hnojív, ale farmári a distribútori ju dávali do nekvalitného mlieka, aby pri testoch vykazovalo väčší obsah bielkovín, než sa v ňom v skutočnosti nachádzal. Ďalšiu spoločnosť Ningxia Panda zatvorili pre prepojenie na firmu Shanghai Panda Dairy Co, ktorú zavreli už vlani pre predaj melamínového mlieka a ďalších výrobkov.

V súvislosti s novými prípadmi kontaminovaného mlieka neboli zaznamenané žiadne úmrtia ani zdravotné ťažkosti. V roku 2008 otriasol Čínou veľký škandál súvisiaci s pridávaním melamínu do mliečnych výrobkov, ktorý posilnil obavy týkajúce sa kvality čínskych výrobkov. Po konzumácii kontaminovaného mlieka vtedy zomrelo najmenej šesť detí a ďalších 300.000 postihli zdravotné problémy. Napriek tvrdým zásahom úradov sa mlieko s melamínom opäť objavilo v roku 2009 v niekoľkých čínskych provinciách. Vlani v novembri popravili dvoch ľudí zapletených do škandálu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: