Do Košickej Hasičskej kvapky krvi sa zapojilo asi 100 hasičov z celého kraja

Na Slovensku ojedinelú akciu dnes zorganizovalo Krajské riaditeľstvo (KR) Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach. Ako informoval TASR jeho riaditeľ Jozef Fedorčák, z 570 pracovníkov sa do dnešného premiérového nultého ročníka Hasičskej kvapky krvi zapojilo asi 100 zamestnancov zo všetkých okresov Košického kraja, z nich zhruba 15 percent vyradili z odberu krvi zo zdravotných dôvodov. Keďže hasiči musia byť stále v pohotovosti pre prípad zásahu, akciu zorganizovali priamo na košickej hasičskej stanici na Požiarnickej ulici, a to vďaka trom mobilným odberným jednotkám Národnej transfúznej služby.

Dnešnú akciu si nenechal ujsť a medzi prvými darcami krvi bol aj prezident HaZZ Alexander Nejedlý, ktorý má za sebou už asi 30 odberov a túto iniciatívu KR HaZZ hodnotí pozitívne. Spokojný s účasťou i priebehom bol aj košický krajský riaditeľ, ktorý má po dnešku na konte už 82 odberov. Ako Fedorčák dodal, akciu sa chystajú zopakovať na jeseň tohto roka. Rekordérom medzi košickými hasičmi je vedúci technik – špecialista z Okresného riaditeľstva HaZZ v Košiciach Jozef Forgáč, ktorý prvýkrát dobrovoľne daroval najvzácnejšiu tekutinu pred viac ako 30 rokmi počas základnej vojenskej služby a dnes sa stal jej 102-násobným darcom.

"Niekedy to bolo z recesie, potom aj v rámci zamestnania vznikla taká potreba, keď človek vidí pri tých zásahoch, ako dopadnú niektoré dopravné nehody, že tej krvi skutočne niekedy treba. A potom to už išlo spontánne," uviedol pre TASR Forgáč.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: