Až 90 percent telefonátov na tiesňovú linku 112 je neoprávnených

Oboznámiť deti a mládež s princípmi práce koordinačného strediska integrovaného záchranného systému (IZS), ako aj minimalizovanie zneužívania tiesňovej linky je účelom dnešných a štvrtkových (11. 2.) podujatí v rámci osláv európskeho Dňa 112.

 

Podľa vedúceho Koordinačného strediska integrovaného záchranného systému v Trenčíne Miloša Kočana denne príjmu operátori IZS 800 až 1200 hovorov na tiesňovú linku 112. Z toho je až 90 percent neoprávnených. Význam tiesňovej linky 112 vysvetľujú aj preto, že mnoho ľudí ešte stále nepochopilo jej význam. "Niektorí si myslia, že sme tu prakticky na všetko. Častokrát sa stáva, že sa na nás obracajú s rôznymi drobnými poruchami v domácnosti a tiež preto je percento neoprávnených hovorov také vysoké," zdôraznil Kočan.

"Kým v minulom roku sme sa zamerali na propagáciu prostredníctvom televíznych spotov a masívnej kampane, tento rok sme oslovili skupinu detí a mládeže. Je to riziková skupina, ktorá častokrát nevie ako využívať linku 112, z čoho následne vyplýva jej zneužívanie," povedal Kočan s tým, že volania detí v školskom a predškolskom veku tvoria 22 percent z celkového počtu telefonátov na koordinačné stredisko IZS.

V prípade úmyselného zneužitia tiesňovej linky hrozí podľa neho volajúcemu pokuta až do 1659 eur a uhradenie nákladov spojených so zbytočným výjazdom hasičov či zdravotných záchranárov. V prípade šírenia poplašnej správy sa páchateľ v súvislosti so zneužitím systému vystavuje riziku trestného stíhania.   "Chceme deťom ukázať, ako funguje koordinačné stredisko, čo je náplňou práce operátorov, ako funguje lokalizácia volajúceho a komunikácia s jednotlivými zložkami IZS," dodal Kočan a pripomenul, že súčasťou osláv Dňa 112 je aj ukážka práce hasičského a záchranného zboru a záchrannej zdravotnej služby.

Európsky Deň 112 sa na Slovensku oslavuje 11. februára už druhý rok. Slovensko sa ho zaviazalo používať a dostatočne propagovať vstupom do Európskej únie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: