Röntgen v Kremnici by mal od 1. apríla opäť slúžiť pacientom

Zrušené rádiodiagnostické oddelenie v Kremnici, ktoré do 1. februára prevádzkovala Nemocnica s poliklinikou (NsP) v Žiari nad Hronom, bude pacientom od 1. apríla opäť k dispozícii. Kremnica spolu s okolitými obcami totiž požiadali miestne firmy o sponzorské dary na repasáciu tunajšieho röntgenového zariadenia. Tá si vyžiada investíciu približne 20.000 eur.

"V piatok (5.2.) som mala prisľúbených už 9300 eur, dnes (9.2.) mám prisľúbených 12.300 eur, čiže sme cez polovicu," konštatovala primátorka Kremnice Zuzana Balážová. Ako dodal tlačový tajomník mesta Silver Jurtinus, na piatkovom rokovaní primátorky, poslancov mesta, zástupcov starostov okolitých obcí a riaditeľa NsP sa dohodli, že 14.500 eur zoženie od sponzorov mesto Kremnica, zvyšných 5500 tunajšie spádové obce. Balážová pokračovala, že na spomínanom rokovaní o osude rádiodiagnostického oddelenia nemocnica neustúpila ani o krok (vedenie nemocnice už pri jeho zatvorení odmietlo do repasácie röntgenu investovať). "Chceli sme zachovať zariadenie pre občanov, no zo zdrojov samosprávy je to ťažké, prísun podielových daní sa vplyvom krízy znižuje." Primátorka tiež konzultovala situáciu s daňovým úradom, podľa ktorého nie je v poriadku, aby samospráva financovala takéto zariadenie. "Ja som pani primátorke vysvetlil, že my prispievame, myslím si dostatočne tým, že túto prevádzku už niekoľko rokov prevádzkujeme a sme ju ochotní naďalej prevádzkovať s každoročnou stratou, ktorá je dokonca približne v takej výške, ako je samotná jednorazová investícia do zariadenia," uviedol riaditeľ NsP Rastislav Kubáň.

"My sme nezisková organizácia. Nikto napríklad nerozpráva o pediatrovi v prípade, že sa rozhodne z Kremnice odísť do Bratislavy, že vydiera mesto," konštatoval Kubáň. V piatok však podľa neho nastavili v prospech pacienta pozitívny trend a dúfa, že v ňom budú pokračovať aj naďalej. Po dohode, na základe ktorej mesto Kremnica spoločne s okolitými obcami poukáže požadovanú čiastku 20.000 eur na repasáciu v prospech NsP v nasledujúcom období, "naša organizácia ihneď začala konať vo veci zabezpečenia uvedenej repasácie," dodal Kubáň. Kremnické rádiodiagnostické oddelenie denne vyšetrilo 12 až 20 pacientov. Po technologickej stránke by malo po repasácii fungovať najbližších osem rokov. Znovuotvorené oddelenie pomôže aj ďalšej ambulancii v spoločných priestoroch, a to chirurgickej. "Pokiaľ by tam röntgen nebol, chirurgická ambulancia tam nemá význam," dodal Kubáň s tým, že takto sa zachránila aj tunajšia chirurgia. Balážová upozornila, že Kremnica nie je jediné mesto, ktoré musí riešiť podobné otázky. "Poskytovanie zdravotníckych služieb občanom je celospoločenský problém našej legislatívy, ak mestá chcú zachovať štandard, boria sa s takýmito problémami."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: