Rodičia Denisky, ktorej spálili peru, zažalujú považskobystrickú nemocnicu

Trojročná Deniska, ktorej v považskobystrickej nemocnici počas rutinnej operácie mandlí spálili spodnú peru, je už po plastickej operácii na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Fakultnej nemocnice v Ružinove doma v Ilave.

Tím chirurgov v ružinovskej nemocnici odviedol podľa matky popáleného dievčatka Ivany Hajasovej skvelú robotu, no jej dcéra sa podľa nej trvalým následkom asi nevyhne. "Keď jej po troch dňoch od plastickej operácie odlepili peru, bola som veľmi spokojná, mala to pekné, lekári urobili kus dobrej práce. Nevieme, ako dlho sa to bude hojiť, no trvalé následky tam určite zostanú. Ústočká jej momentálne ťahá aj pri rozprávaní, zmizol aj šibalský úsmev, ktorým si vedela všetkých získať," povedala Hajasová s tým, že ústa ma ich dcéra zmenšené a aj podľa lekárov bude jazva viditeľná.

Rodičia malej Denisky už podali podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Podľa jej hovorcu Milana Michaliča hrozí poskytovateľovi v prípade, že zdravotnú starostlivosť neposkytol správne, pokuta až 10.000 eur. "Dostali sme už kompletnú dokumentáciu, o ktorú sme požiadali, aj s nejakými doplňujúcimi vecami od poskytovateľa. Dokumentáciu aj s vyjadreniami nemocnice dáme k dispozícii špecialistovi, ktorý sa k tomu vyjadrí. Navyše sme požiadali o preverenie technickej spôsobilosti elektrokautera - zariadenia, ktorým sa operácia mandlí robí," povedal pre TASR Michalič s tým, že keď budú mať k dispozícii expertízu prístroja a stanovisko špecialistu, vydajú rozhodnutie.

Bez ohľadu na rezultát ÚDZS sú však manželia Hajasovci rozhodnutí podniknúť aj právne kroky voči považskobystrickej nemocnici a požadovať od nej odškodnenie súdnou cestou. "Boli sme veľmi sklamaní a dieťa trpelo, budeme preto požadovať náhradu. Kompletnú dokumentáciu z Považskej Bystrice i Bratislavy má ÚDZS, no obrátime sa aj na právnikov," dodala Hajasová, pričom zatiaľ nevedela špecifikovať, ako sumu budú od považskobystrickej nemocnice ako náhradu škody požadovať. Manželia Hajasovci dali svojim dvom dcéram - dvojičkám vyoperovať v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici mandle. Po operácii Denisky primárka rodičom oznámila, že operácia dopadla dobre, no ich dcéra utrpela popáleninu spodnej pery. Deniska mala na spodnej pere vypálenú polcentimetrovú dieru, cez ktorú jej neskôr, keď jedla a pila, vytekalo všetko von. Operácia druhej dcéry - Vanesky, prebehla bez komplikácií.

Prípad popálenej pery počas rutinnej operácie mandlí nebol v považskobystrickej nemocnici jediným. Podľa informácií od mamičky z Púchova popálenú peru mala po operácii v polovici decembra aj jej dcéra. Nebolo to však v takom rozsahu ako Deniska a na jej vyliečenie stačila masť na popáleniny. Rodičia ani nepodali podnet na ÚDZS.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: