Tajomstvo kolagénu

Tajomstvo kolagénu
Zdroj: bigstockphoto.com

V minulosti sa kozmetika snažila nahradiť chýbajúci kolagén v starnúcej zrelej koži bielkovinami z kože teliat. Pre obavu z choroby BSE moderná kozmetika od tejto cesty upustila. Navyše sa potvrdilo, že vláknitá molekula hovädzieho kolagénu (dlhá 0,3 mikrometrov, hrubá 0,001 mikrometrov) je priveľká a nie je schopná prestupovať do pokožky a už vôbec nie do zamše. V súčasnosti sa nahrádza niektorou zo štyroch foriem kolagénu z iných živočíchov alebo rastlinným či „morským“ kolagénom alebo syntetickým kolagénom.

Tekutý (bravčový) kolagén

Pripravuje sa z bravčových koží z potravinového reťazca. Bravčový materiál je veľmi blízky ľudskému. Rozmery molekúl jeho kolagénu sú bližšie kolagénu v koži človeka – sú menšie ako hovädzieho kolagénu. Výskyt alergií je zriedkavý, riziko BSE nehrozí.

Kolagén zo sladkovodných rýb, kolagén z morských rýb

Isté kozmetické koncerny propagujú kolagén zo sladkovodných rýb, najmä z kapra strieborného  a kolagén z morských rýb, najmä zo žraloka. Účinne viaže vodu v zamši, na povrchu kože vytvorí proteínovú „sieťku“ – zabraňujúcu vysychaniu pokožky. Výskyt alergií je zriedkavý, riziko BSE nehrozí.

Atelokolagén (Atelocollagen) – kolagén bez alergénnych častí

Je kolagén z morských rýb, pri ktorom sa enzymaticky (enzýmom proteáza) odstránia alergizujúce časti (nazývajú sa telopeptidy), prítomné v naturálnom kolagéne. Tento kolagén je plne tolerovaný živým tkanivom bez imunologickej reakcie, preto sa okrem kozmetiky používa aj ako implan tát v medicíne.

Rozpustný kolagén (Soluble Collagen) – frakcie rybieho kolagénu

Pripravuje sa naštiepením veľkej molekuly kolagénu rybieho alebo morského pôvodu, a to ešte intenzívnejšou enzymatickou proteolýzou ako pri Atelokolagéne. Tvoria ho fragmenty (polypeptidy a aminokyseliny), ktoré prestupujú kožou, kde sa stávajú stavebným materiálom prirodzeného kolagénu.

Fytokolagén (Phytocollagen)

Je rastlinný kolagén tvorený pšeničnými proteínmi.

Fycokolagén (Phytocollagen)

Je kolagén tvorený proteínmi z morských rias a hodvábom z morských rias, zväčša obohatený o ďalšie biologicky aktívne látky.

Syntetický kolagén (Palmitoyl-tripeptide 3)

Je najmodernejšou alternatívou na báze syntetického kolagénu (SynCol). Chemickou syntézou sa pripraví látka Palmitoyl-tripeptide 3, ktorej účinky sú porovnateľné s Atelokolagénom.

Autor článku: časopis Moderná žena

Dátum zverejnenia: