Zdravotné poisťovne zaznamenali medziročný rast príjmov o 4,62 percenta

Zdravotné poisťovne zaznamenali medziročný rast príjmov o 4,62 percenta
Zdroj: bigstockphoto.com

Celkové príjmy zdravotných poisťovní predstavovali vlani 3,4 miliardy eur. Poisťovne tak zaznamenali medziročný rast príjmov vo výške 151,3 milióna eur, čo prestavuje 4,62 percenta. Na tlačovej besede o tom dnes informoval predseda Úradu pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richard Demovič. Oproti plánovaným rozpočtom poisťovní ich celkové príjmy v minulom roku narástli o 44,9 milióna eur. Do medziročného rastu príjmov je započítané aj navýšenie imania štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne o 65,1 milióna eur. Po jeho odpočítaní tak zdravotné poisťovne oproti plánu skončili v mínuse, a to asi o 20 miliónov eur.

Demovič objasnil, že napriek medziročnému rastu nárast príjmov nebol natoľko dramatický, aby mohlo dôjsť k celoplošnej zmene úhrad za poskytovanú zdravotnú starostlivosť. Súkromné poisťovne už avizovali, že plošné navyšovanie zmlúv sa v tomto roku očakávať nedá. Disponibilné zdroje súkromných zdravotných poisťovní totiž budú v tomto roku nižšie ako vlani. Poisťovne na tento rok predpokladajú disponibilné zdroje vo výške takmer 3,6 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o 1,43 percenta. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá ovláda asi dve tretiny poistného trhu, zatiaľ prisľúbila navýšenie zdrojov pre malé nemocnice, pričom poskytnuté prostriedky sa majú využiť na zvyšovanie miezd zamestnancov.

Medziročný pokles výberu poistného, ktorý je najmä dôsledkom svetovej hospodárskej a finančnej krízy, sa o 0,32 percenta zaznamenal u zamestnancov a o 3,67 percenta u zamestnávateľov. V prípade živnostníkov bol prepad výraznejší, a to 12,61 percenta. Štát naopak, v dôsledku rastu nezamestnanosti zaplatil za svojich poistencov o 164,9 milióna eur viac ako sa predpokladalo v roku 2008, čo prestavuje medziročný rast o 16,53 percenta. Celkovo sa zaznamenal medziročný 2,80-percentný nárast výberu poistného. Oproti plánu však poisťovne na poistnom získali o takmer 17,3 milióna eur menej.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: