Pred výjazdom do ďalekej cudziny očkovanie neraz nestačí

Pred výjazdom do ďalekej cudziny očkovanie neraz nestačí
Zdroj: bigstockphoto.com

Ľudia cestujúci do niektorých rizikových oblastí a exotických krajín síce musia byť zaočkovaní, ale neraz ani to nestačí. Ak cestovateľ nepozná profil krajiny, jej počasie a oblasť, kam mieri, môžu ho napriek očkovaniu prekvapiť vážne zdravotné problémy. Očkovanie totiž nie je všemocné a chráni turistu na 50 až 80 %. Cestovateľská vášeň a putovanie za dobrodružstvom si vyžadujú nadštandardné znalosti z cestovateľskej medicíny a geografie. Ostatná ochrana je už na klientovi cestovnej kancelárie (CK). Zároveň existujú desiatky upozornení, čo klient musí alebo nesmie v destinácii robiť.

Väčšina CK na Slovensku nie je zameraná na exotické krajiny. Povinné očkovanie je napríklad u CK Bubo nutnosťou, inak klient nemôže vycestovať. "Naši klienti dostávajú pokyny, či a ako sa očkovať, aj keď to nie je do danej destinácie povinné, či brať antimalariká, alebo ako sa majú chrániť proti desiatkam iných chorôb, proti ktorým sa zaočkovať nedá," uviedol riaditeľ CK Bubo Ľuboš Fellner. Táto CK 18 rokov realizuje cesty v súčasnosti už do 141 krajín sveta. Má najširšiu ponuku poznávacích pobytov v SR a ČR. V rámci cestoviek prepravuje 90 % slovenských cestovateľov do exotických krajín. "Doteraz žiadny náš klient ešte neochorel na žiadnu tropickú chorobu," povedal Fellner.

Podľa neho povinné očkovanie proti žltej zimnici je napr. do krajín, ako sú Kamerun, Stredoafrická republika, Kongo, Gabun, Ghana, kde klientov táto CK vyváža. Pracoviská CK Bubo požadujú očkovanie napr. aj do Francúzskej Guayany a očkovanie proti žltej zimnici odporúčajú do Amazonského pralesa.

"V určitých oblastiach Tanzánie a Peru zaočkovanie alebo antimalarická profylaxia potrebná nie je, ale v druhých oblastiach týchto krajín sa už vyžaduje," upozornil riaditeľ. Povinné očkovanie sa kontroluje pri prílete do exotickej krajiny na letisku resp. na hraniciach. Ak nie je osoba zaočkovaná, do krajiny sa nedostane.

V súlade so zákonom majú CK povinnosť informovať objednávateľa zájazdu ešte pred podpísaním zmluvy o zájazde "o zdravotných formalitách, ktoré sú nevyhnutné na cestu a pobyt", upozornil prvý viceprezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr (SACKA) Stanislav Macko. Túto povinnosť si plnia CK spravidla pokynmi v katalógoch, prípadne upozorneniami vo všeobecných zmluvných podmienkach ako súčasti zmluvy o zájazde. Zákon o verejnom zdravotníctve ani vyhláška, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení, neukladajú taxatívne žiadnej organizácii dozoru povinnosť kontrolovať CK na tomto úseku. V požadovanej miere podľa jeho slov CK informujú zákazníkov o povinnosti očkovania pri cestách do rizikových oblastí a o zdravotníckych zariadeniach, kde sa môžu informovať prípadne dať sa zaočkovať podľa pokynov profesionálov v tejto oblasti.

"Konečné rozhodnutie o očkovaní je vždy na klientovi, aby sa zachoval podľa odporúčaní zdravotníkov profesionálov. V ostatných rokoch SACKA neregistrovala žiadnu sťažnosť alebo pripomienku klientov CK v tejto oblasti," potvrdil Macko.

Pri cestovaní do niektorých krajín je povinné

Cestovatelia by pred odchodom do zahraničia, najmä do exotických či rozvojových krajín, nemali zabúdať na očkovanie v rámci prevencie infekčných chorôb. Pri návšteve niektorých krajín je očkovanie proti rôznym chorobám povinné a pri cestovaní najmä do krajín s nízkou hygienickou úrovňou a málo rozvinutým zdravotníctvom sa odporúča. Epidemiológovia však upozorňujú, že ani vakcinácia nechráni na 100 percent a nemožno preto podceňovať ani ďalšie preventívne opatrenia.

Zdravotné riziká pre turistov predstavujú najmä potraviny a voda, keďže hnačkové ochorenia tvoria 60 až 80 percent všetkých ochorení cestovateľov. Treba preto dbať na výber bezpečných potravín a bezchybnej pitnej vody. V rámci prevencie by sa ľudia mali vyvarovať neprevareného mlieka, majonéz, vajíčok, tvarohu, mäkkých syrov miestnej výroby, zmrzliny, ale aj pridávania kociek ľadu do nápojov. Vodu zlej alebo neznámej kvality možno v prípade potreby upraviť prevarením, filtráciou či chemickou úpravou. Riziko tiež predstavujú vírusové hepatitídy typu A a E, črevné parazity alebo sexuálne prenosné choroby. Očkovanie proti hepatitíde A sa odporúča pre cestovateľov do oblastí s vyšším výskytom infekcie a v prípade hepatitídy B by sa mali ľudia zaočkovať pri plánovanej návšteve krajín so stredným až vysokým rizikom nákazy. Pri ceste do Afriky netreba zabúdať na očkovanie proti žltej zimnici, ktorá je častou príčinou úmrtia nezaočkovaných turistov, najmä na západe kontinentu.

Ochrana pred brušným týfusom v podobe vakcinácie sa odporúča do krajín, kde je vysoké riziko nákazy, zvlášť pri dlhotrvajúcich pobytoch, v podmienkach s nízkou hygienickou úrovňou a pre cestovateľov do Indického subkontinentu. Návštevníci Mekky, ako aj subsaharskej oblasti by nemali zase zabudnúť na ochranu v podobe očkovania proti meningokovej meningitíde. Nebezpečenstvo pri návšteve rozvojových krajín Afriky a Ázie predstavuje i poliomyelitída. Očkovanie proti cholere nevyžaduje žiadna krajina, ale odporúča sa pri pracovných pobytoch v oblastiach jej epidemického výskytu.

Vakcinácia sa odporúča aj pre cestovateľov v prípade dlhodobých pobytov v oblasti epidemického výskytu japonskej encefalitídy. V tomto prípade je ochrana pred poštípaním komármi tak isto dôležitá ako samotné očkovanie. Riziko pre cestovateľov predstavujú aj zvieratá, ktoré môžu byť nakazené besnotou. Odhaduje sa, že asi 13 percent návštevníkov krajín juhovýchodnej Ázie príde do kontaktu s miestnymi zvieratami. Záujem o očkovanie proti exotickým chorobám rastie aj vzhľadom na vyššiu migráciu obyvateľstva a stále sa rozširujúce možnosti cestovania. Aj preto vznikol v Bratislave prvý Inštitút očkovania a cestovnej medicíny, ktorý sa zaoberá očkovaním v celej svojej šírke. Ako uviedol jeho vedúci lekár Ivan Bakoš, väčší objav ako očkovanie, čo sa týka záchrany životov, neexistuje.

V exotických krajinách ide od najjednoduchších ochorení až po ochorenia, ktoré ohrozujú život. "V zásade sú ochorenia, ktoré môžu prepuknúť priamo v jeho mieste, niektoré sa môžu prejaviť až po dlhšej dobe," hovorí Bakoš. Cestovateľ si tak môže priniesť z dovolenky alebo zahraničnej cesty nepríjemný suvenír v podobe choroby. Príkladom je tropická malária, ktorá sa môže prejaviť až mesiac - dva po príchode z exotickej krajiny.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: