Počet ľudí s TBC na Slovensku dlhodobo klesá

Na Slovensku sa vlani zaznamenalo 296 prípadov tuberkulózy (TBC), čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje pokles o vyše 400 prípadov. Chorobnosť na tuberkulózu má v SR dlhodobo klesajúci trend. Od roku 1960, keď bolo hlásených 7817 prípadov TBC a chorobnosť dosiahla hodnotu 164,1 na 100.000 obyvateľov, klesol počet hlásených ochorení do roku 2008 na 652, t.j. chorobnosť 12,1 na 100.000 obyvateľov. Vzhľadom na tento dlhodobý pokles nás experti Svetovej zdravotníckej organizácie zaradili medzi štáty s nízkou incidenciou tuberkulózy.

Proti TBC sa na Slovensku povinne očkuje od roku 1953. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča krajinám rutinne očkovať novorodencov pri vyššej chorobnosti ako desať na 100.000 obyvateľov. Pravidelné povinné očkovanie novorodencov proti tuberkulóze sa vykonáva najskôr vo štvrtý deň života. Preočkovanie sa robí v 11. roku života len u tuberkulín negatívnych detí. Ako pre TASR priblížila riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková, vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu tohto ochorenia sa uvažuje o zrušení revakcinácie. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková priblížila, že o úplnom vyradení očkovania proti TBC z očkovacieho kalendára sa nerozmýšľa.

Medzi oblasti s najvyšším výskytom ochorenia patrí Košický a Prešovský kraj, čo sa dáva do súvislosti s vysokou mierou nezamestnanosti a tuberkulóza je tu stále závažným sociálnym problémom. Medzi rizikové skupiny patria najmä asociáli, alkoholici, bezdomovci, Rómovia a staršie vekové skupiny obyvateľstva. Tuberkulóza ohrozuje aj ľudí infikovaných HIV, migrantov a vojakov vracajúcich sa z misií vo svete. Problémy s očkovaním proti TBC sú najmä v regiónoch s vyšším podielom rómskeho obyvateľstva vzhľadom na ich neochotu spolupracovať s lekármi, ako aj častú migráciu. Rómski novorodenci často unikajú očkovaniu aj z dôvodu, že rómske matky sa po prepustení z pôrodnice už na očkovanie nedostavia.

Tuberkulóza je infekčné ochorenie, ktoré postihuje hlavne pľúca (pľúcna tuberkulóza), mykobaktérie však môžu spôsobiť chorobný proces aj v mimopľúcnych štruktúrach (lymfatické uzliny, kosti, kĺby, črevný trakt, mozgové blany, obličky, pohlavné orgány, koža i oči). Inkubačný čas ochorenia trvá šesť až osem týždňov. Prameňom nákazy je predovšetkým človek a šíri sa kvapôčkovou formou. Medzi príznaky TBC patrí slabosť, malátnosť, chudnutie, nočné potenie, mierne zvýšená telesná teplota. Ak sú postihnuté dýchacie orgány, pripája sa bolesť na hrudníku, tri a viac týždňov trvajúci kašeľ a môže sa objaviť aj vykašlávanie krvi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: