Za objavenie papilomavírusu získal nemecký vedec Nobelovu cenu

Vedec Harold zur Hausen z Nemeckého centra pre výskum rakoviny v Heidelbergu, ktorý objavil príčinnú súvislosť medzi ľudským papilomavírusom (HPV) a rakovinou krčka maternice, získal v roku 2008 Nobelovu cenu za medicínu. Hausenov výskum v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia umožnil následný vývoj vakcíny, ktorá pomáha ochrániť pred rakovinou krčka maternice a inými ochoreniami spôsobenými vírusom HPV. Harold zur Hausen takto ovplyvnil životy a zdravie miliónov žien na celom svete. Hypotézu, že HPV hrajú úlohu pri vzniku rakoviny, publikoval Hausen už v roku 1976. V roku 1983 identifikoval ľudský papilomavírus na základe biopsie žien, ktoré mali rakovinu krčka maternice. Zistilo sa však, že vírus má vo svojom tele väčšina žien, ale rakovinu vyvolávajú len niektoré jeho typy a len u niektorých žien. A tak trvalo ešte niekoľko rokov, než sa mu podarilo dokázať, že papilomavírusy nádor skutočne spôsobili a nepridružili sa k nemu, ako sa pôvodne predpokladalo.

Vakcinácia chráni pred infekciou niekoľkými typmi HPV

Práve vďaka tomu, že sa vedcom podarilo určiť pôvodcu vzniku rakoviny krčka maternice, je toto ochorenie jediné zo skupiny onkologických, proti ktorej sa dá očkovať. Príčinou ochorenia je pretrvávajúca infekcia ľudským papilomavírusom (HPV), ktorá časom spôsobuje abnormálne zmeny buniek na krčku maternice a tie môžu vyústiť až do rakoviny. Vírusy HPV sú zodpovedné až za 99 percent prípadov rakoviny krčka maternice. Na Slovensku sú v súčasnosti dostupné dva typy vakcín proti HPV. Prvou z nich je vakcína Cervarix. Tá je určená na ochranu dievčat a žien vo veku od 10 do 25 rokov pred ochoreniami spôsobenými infekciou HPV typu 16 a 18. Tieto dva typy HPV sú zodpovedné za približne 70 percent prípadov rakoviny krčka maternice. Injekcia sa podáva do svalu hornej časti ramena. Očkovacia schéma je 0-1-6, čo znamená mesiac a šesť mesiacov po zaočkovaní prvou dávkou.

Druhou vakcínou je Silgard, určená pre dievčatá od 9 do 26 rokov. Výrobca vakcíny tvrdí, že existujú prvé dôkazy o tom, že očkovanie pomáha chrániť aj ženy vo veku 26 až 45 rokov, ktoré sú stále v riziku nákazy vírusom HPV, pokiaľ žijú sexuálnym životom. Injekcia sa pichá do svalu ramena. Očkovacia schéma je 0-2-6 mesiacov, teda dva a šesť mesiacov po zaočkovaní prvou dávkou. Vakcína chráni pred infekciou štyrmi typmi HPV - 6, 11, 16 a 18.

Typy 16 a 18 patria medzi najagresívnejšie. Riziko, že infekcia prerastie do rakoviny, je pri nich až o 40 percent vyššie, ako pri iných druhoch HPV. Typy 6 a 11 sú zase zodpovedné najmä za vznik genitálnych bradavíc, ale i abnormálne, ale nerakovinové zmeny na krčku maternice. Najvhodnejšie pre dievčatá je dať sa zaočkovať pred začiatkom pohlavného života, odporúča sa vo veku 9-12 rokov, pretože vírusy spôsobujúce rakovinu krčka maternica sa prenášajú pohlavnou cestou. "V súčasnosti sa však odporúča očkovanie zdravých žien, teda tých, ktoré ešte nemajú rakovinu krčka maternice kedykoľvek do 45 rokov. Vždy je šanca zabrániť vzniku rakoviny," vysvetľuje epidemiologička a predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS Zuzana Krištúfková.

Proti rakovine krčka maternice už očkujú ženy v sto krajinách celého sveta. V 24 krajinách očkovanie odporučili štátne orgány a zaradili ho aj do imunizačného programu. Osemnásť krajín odsúhlasilo úhradu zo zdrojov verejného zdravotníctva. Patrí medzi ne napríklad Belgicko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia, Rumunsko, Austrália či Kanada a Nový Zéland. Podľa Krištúfkovej by aj na Slovensku malo byť očkovanie proti HPV zaradené medzi povinné. Zaradenie vakcinácie proti HPV do imunizačných programov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zároveň zdôrazňuje nevyhnutnosť posilňovať aj ďalšie súbežne vykonávané preventívne aktivity, najmä skríning rakoviny krčka maternice v rámci pravidelných preventívnych gynekologických prehliadok.

Očkovanie sekundárnej cieľovej populácie starších dievčat či mladých žien sa odporúča len v prípade, ak je uskutočniteľné, dostupné, nákladovo efektívne, neodoberie zdroje určené na očkovanie primárnej cieľovej populácie alebo efektívne skríningové programy rakoviny krčka maternice. Plošnú vakcináciu mužov WHO v súčasnosti neodporúča, keďže sa očakáva, že vakcinačné stratégie, ktoré dosiahnu vysoké pokrytie (viac ako 70 percent) v primárnej cieľovej populácii mladých dievčat, budú nákladovo efektívnejšie v zmysle redukcie rakoviny krčka maternice ako očkovanie mužov.

Ak sa žena nechá zaočkovať, neznamená to, že už nemusí chodiť na prehliadky ku gynekológovi. Naopak najúčinnejšiu ochranu proti rakovine krčka maternice poskytuje vakcinácia a skríning spoločne. Pravidelné gynekologické prehliadky totiž umožňujú včasné odhalenie prípadného ochorenia ešte skôr, ako sa rozvinie do invazívneho karcinómu, čo prináša vyššie šance na úspešnú liečbu. V prvom štádiu sa podarí vyliečiť až 80 percent pacientok.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: