V rómskych komunitách okresu Brezno sa už pár rokov žltačka nevyskytla

V rómskych osadách horehronských obcí Polomka, Šumiac i Telgárt zabezpečujú lekári povinné očkovanie, do ktorého patrí aj vakcinácia proti žltačke typu B, viacerými spôsobmi. Deti zo Šumiaca a Telgártu lekár pozýva na očkovanie do ordinácie sám, prostredníctvom komunitných centier, prípadne sa vyberie priamo do osád. V Polomke chodia matky s deťmi na očkovanie do tunajšej ordinácie.

Podľa detského lekára Romana Lysinu z obvodov Šumiac a Telgárt už pri narodení dieťaťa informujú matky z rómskych komunít o termínoch povinných očkovaní. "Z tých príde približne polovica. Potom si pomáhame cestou pozvánok, ďalej ich pozývame prostredníctvom komunitných centier, poslednou možnosťou je, že ideme za nimi," informoval Lysina. Ako konštatoval starosta obce Šumiac Marcel Pollák, vďaka spolupráci detského lekára s obcou i komunitným centrom majú úspešnosť v povinnom očkovaní približne 95-percentnú. Detská lekárka v Polomke Helena Zubaľová dodala: "U nás sú deti zaočkované na 100 percent. Sestrička im to nariadi a musia prísť."

Ako pokračoval Lysina, pred pár rokmi sa zaočkovalo vybraných 200 rómskych detí zo znevýhodnených sociálnych pomerov aj proti žltačke typu A. Očkovanie proti nej nie je povinné na rozdiel od žltačky typu B, proti ktorej sa od roku 1998 očkuje celoplošne na celom Slovensku. Spomínané očkovanie zabezpečila istá firma v spolupráci so zdravotnou poisťovňou a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Pacienti Lysinu sú proti žltačke tohto typu zaočkovaní aj vďaka poslednej epidémii spred pár rokov v obciach okresu. Žltačka typu A sa v rómskych osadách v okrese Brezno momentálne nevyskytuje. "Nemali sme ani jeden prípad ochorenia na túto žltačku," konštatovala vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Mária Avdičová. Pokračovala, že posledný zvýšený výskyt žltačky typu A zaznamenali v okrese Brezno v roku 2007 vo viacerých obciach, no nemal charakter typickej epidémie. "Poslednú väčšiu epidémiu sme mali na Telgárte v roku 1982," dodala Avdičová s tým, že nebola taká, aby sa pri nej vyskytli desiatky či stovky chorých ľudí. Podľa nej sa v posledných rokoch zaznamenávajú väčšie epidémie najmä na východnom Slovensku.

V minulosti sa vykonávalo selektívne očkovanie dvojročných detí päť rokov za sebou. "V Brezne nebola vytypovaná ani jedna osada, aj keď aj tu je ich niekoľko s horšou kvalitou života a bývania. Ale nie je to také vypuklé ako v iných osadách," povedala Avdičová. Selektívne očkovanie prebiehalo podľa nej v osadách Čierneho Balogu a taktiež u detí z Telgártu. Tento projekt v súčasnosti nefunguje, no Avdičová zdôraznila, že analýzy chorobnosti v mnohých okresoch potvrdili, že toto očkovanie bolo vysoko účinné. "Pretože vyrastala generácia detí, ktorá bola odolná, nebola vnímavá, a tieto deti potom nezaniesli žltačku do škôl." Avdičová pokračovala, že hoci komunálne podmienky a osobná hygiena sú rovnako dôležité ako očkovanie, "mnoho krajín, napríklad južné Taliansko, rieši situáciu selektívne. Aj my navrhujeme, aby sa pokračovalo v spomínanom projekte očkovania dvojročných detí z prostredia s nízkym hygienickým štandardom".

Ako pripomenula, ten, kto má prístup k vode, žije v objekte, ktorý je odkanalizovaný a je vedený k osobným hygienickým návykom, predpoklad na šírenie nákazy žltačky typu A nemá.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: