Očista podľa feng-šuej

Očista podľa feng-šuej
Zdroj: bigstockphoto.com

Prvý krok k dobrému feng-šuej môžete urobiť bez štúdia akejkoľvek literatúry - sami. Urobte si poriadok vo svojich bytoch a domoch, upracte, vyumývajte a vyčistite doslova každý kút. Očista je vlastne podstatou feng-šuej.

Tradičné vianočné a veľkonočné upratovanie má svoje opodstatnenie. Čistá a útulná domácnosť blahodarne vplýva na telesné i duševné zdravie, vzťahy v rodine. Vo feng-šuej je priestorová očista súčasťou tzv. pozemského šťastia, ktoré ovplyvňuje aj energia životného priestoru. Nielen pred Vianocami či na jar, ale vždy, keď sa cítite deprimovaní, nedarí sa vám, cítite sa slabí, bezmocní, ukrivdení či frustrovaní, siahnite po osvedčenej metóde feng-šuej – upratovaní.

Predstavte si svoju domácnosť čistú a vyupratovanú, plnú sviežej energie. Aby očista domova bola dôkladná a účinná, treba ju naplánovať. S poznámkovým blokom prejdite všetky miestnosti a zapíšte si, čo treba urobiť a čo opraviť, a každé tri-štyri roky aj vymaľovať steny. Zapojte všetkých členov rodiny, menšie deti si môžu upratať hračky a školské potreby. Práce rozvrhnite na niekoľko víkendov a nakúpte vrecia na odpad. Miestnosť po miestnosti očistite, vyperte záclony a textilné doplnky, umyte okná, pretrieďte predmety a oblečenie.

Miesto pre nové veci

Človek dokáže zozbierať neuveriteľné množstvo zbytočností a haraburdia. Hmotný odpad však zaťažuje aj myseľ. Zbaviť sa zbytočností je preto oslobodzujúce. Nové veci a nové udalosti si vyžadujú prázdny a voľný priestor. Vo feng-šuej predstavuje  každý svetový smer inú oblasť života. Každá je dôležitá, každú treba očistiť a pripraviť na nové príležitosti. Berte však ohľad na svojich najbližších vrátane malých detí a nezahadzujte bez ich vedomia predmety, ktoré majú pre nich význam. To, čo je pre jedného bezcenné, môže byť pre druhého pokladom a krásnou spomienkou. Najviac sa hromadia veci v predsieňach a halách. Vchod do domu či bytu je ústami energie čchi.

Tento vzácny priestor treba oslobodiť od rozhádzanej obuvi, dáždnikov a kabátov. Vchod musí vás i vašich hostí vítať čistotou a poriadkom. Okná sú očami domu. To hovorí samo za seba a umývaniu okien dáva nový rozmer. Ak ich nevládzete umyť sami, požiadajte rodinu, priateľov alebo si objednajte na tieto práce fi rmu. Veľkú pozornosť venujte spálni. Tento priestor musí byť čistý a striedmy. Podľa možnosti bez televízora či počítača. Dbajte, aby úložné priestory pod posteľou plnili jediný účel – odkladanie vankúšov a paplónov. Staršie oblečenie, z ktorého deti vyrástli (týka sa to aj dospelých), je osobitná kapitola. Je pravdou, že ak si niečo neoblečiete aspoň raz v roku, tak si to už neoblečiete.

Obnosené šatstvo vysiela zlé posolstvo. Oblečenie dokáže v sebe udržať stuchnutú, stagnujúcu energiu, a preto je potrebné triediť ho dva razy v roku. Poškodené vyhodiť, zachovalé vyprať a podarovať. Je mnoho ľudí, ktorým takýto skromný dar urobí radosť. Kúpeľňa a toaleta potrebujú pravidelné a časté upratovanie z hygienických dôvodov. Feng-šuej v nich neodporúča, okrem živých rastlín, žiadne ozdobné predmety. Oba priestory majú byť predovšetkým čisté a účelné. Nezabudnite si upratať aj vo svojich peňaženkách (potvrdenky, bloky) a ženy v kabelkách, ktoré sa niekedy zdajú byť bezodné. Odstráňte aj nepotrebné súbory z počítača a upracte si pracovný stôl. Myslite na to, že otvorené police s knihami a fasciklami sú škodlivé. Treba na ne dať dvierka, alebo zaplniť policu knihami od kraja po okraj.

Mentálne upratovanie

Likvidovanie zbytočností nie je ľahké. Niektoré predmety pripomínajú pekné chvíle a nedokážete sa ich vzdať. Sú však aj také, ktoré vzbudzujú skľúčenosť, nepríjemné spomienky, neraz až obavy z budúcnosti. Tieto predmety majú zlé a ťaživé vibrácie. Môže to byť hoci aj skriňa, ktorú ste kúpili s bývalým manželom a pripomína vám jeho zradu. Zbavte sa jej. Nech už ide o malý prstienok, väčší obraz alebo spomínanú skriňu – preč s nimi. Takto sa naladíte na svoj vnútorný očistný proces a cez hmotné veci uvoľníte priestor pre nové životné možnosti. Neživé predmety dokážu až neskutočne živo pripomenúť ľudí, udalosti, vrátiť spomienky z minulých čias. Mnohé z nich sú zdrojom frustrácie po celé roky. Urobte si preto aj mentálne upratovanie. Očista duše je oslobodzujúca. Jej súčasťou je odpustenie iným i sebe samému. Rozlúčka so smutnými udalosťami a krivdami je nevyhnutná, ak chcete ďalej kráčať životom šťastní a vyrovnaní.

Pivnica je pohroma

Majitelia podpivničených domov a pivníc budú súhlasiť: pivnica sa rokmi mení na sklad zbytočností. Všetko čo v domácnosti používa zriedka, odloží sa do pivnice. Veci sú celé roky z dohľadu, a tak aj upratovanie týchto priestorov odkladáte. Začnite tentoraz uprataním pivnice. Zbytočnosti a poškodené veci vyhoďte. Čo ešte slúži, ale nepotrebujete to, darujte.

Zelení pomocníci

Živé kvety a rastliny dodávajú priestoru živú energiu. Mnohé z nich sú „liečitelia“ a dokážu pohlcovať jedovaté výpary a čistiť vzduch. Všetky rastliny vo vašom byte musia byť zdravé a čisté. Bez prachu na listoch a bez škodcov. Úžasnú silu má aj ten najmenší živý kvietok vo váze. Neodporúčam sušené kvety, sú „mŕtve“, plné prachu a stagnujúcej energie.

Dve škatule

Tiež sa neviete rozlúčiť s mnohými predmetmi, ktoré len oprašujete či prekladáte? Skúste to pomocou metódy dvoch škatúľ. Vynikajúco sa osvedčila aj pri dorastajúcich deťoch, ktoré sa nevedia odpútať od svojho detstva a vytrvale skladujú plyšové hračky, legá či suveníry z dovoleniek. Pripravte si veľké škatule s vrchnákom a očíslujte ich: 1 a 2. Do prvej vložte veci, s ktorými sa ťažko lúčite, pretože ich z času na čas potrebujete. Do druhej škatule dajte predmety, ktoré síce nepotrebujete, ale vyhodiť ich nedokážete. Ak nepotrebujete čokoľvek z prvej škatule jeden rok, preraďte to do škatule s číslom 2. Ak vám ani v druhom roku nechýbal predmet z druhej škatule, je isté, že je pre vás zbytočnosťou. Vecí z druhej škatule sa teraz môžete zbaviť, darovať ich či zahodiť bez emócií. Keď už vo vašom príbytku všetko žiari čistotou, odložte metly, handry a čistiace prostriedky preč! Rozhodne nepatria ani do kúpeľne či toalety. Uložte ich do komory alebo zavrite do skrine. Mať stále na očiach upratovacie pomôcky sa vo feng-šuej považuje za veľmi zlý symbol.

Autor článku: PhDr. Nina Harňáková, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: