Ľudia chorí na cukrovku dobre vedia, že musia dodržiavať prísnu diétu a liečiť sa podľa pokynov lekárov. Diabetes mellitus, cukrovka, je chronické metabolické ochorenie, ktoré zmení a skomplikuje človeku život.
Od objavenia inzulínu k moderným možnostiam jeho aplikácie
Na Slovensku žije takmer 370 tisíc ľudí s diagnózou diabetes mellitus, teda cukrovka. Zdravotný stav 80 000 z nich si vyžaduje liečbu inzulínom. Prvá zmienka, ktorá sa o diabete dochovala pochádza z Egypta z obdobia okolo roku 1550 p. n. l. Na inzulín si však museli pacienti počkať viac ako tri tisícročia. V roku 1921 chirurg Frederick Banting a jeho spolupracovník Charles Herbert Best extrahovali inzulín z psieho pankreasu. Pacientom s diabetom predstavila ako prvá inzulín spoločnosť Eli Lilly, pričom jeho obchodnú dostupnosť zabezpečila už v roku 1923. Po prevratnom objave došlo k mnohým inováciám v aplikačnej technike, ktorá bola na začiatku značne problematická.
Nové inzulínové perá na uľahčenie života
Diabetológovia z praxe potvrdzujú, že mnoho pacientov sa usilovalo vyhnúť inzulínovej liečbe a odďaľovalo jej začiatok najmä z obavy pred samotným podávaním inzulínu pomocou injekčnej striekačky (inzulínky) a fľaštičky s inzulínom, ktoré si vyžaduje vysokú časovú náročnosť, zručnosť a presnosť pri aplikácii. Dnes sú však už bežne používané inzulínové perá, ktoré sú diskrétne, aplikáciu inzulínu uľahčujú a jednoznačne zlepšujú kvalitu života ľudí s diabetom.
Inzulínové pero umožňuje presné dávkovanie, jednoduchú obsluhu a diskrétnosť pri podávaní inzulínu, tým aj zmenený prístup k aplikácii inzulínu. Slovenskí pacienti majú skúsenosti s rôznymi typmi inzulínových pier, ktoré prešli vývojom a mnohými vylepšeniami.
Pomôcka i vkusný doplnok
Inzulínové pero nemusí pôsobiť ako zdravotná pomôcka. Každá žena chce byť pekná, štýlovo sa obliekať, byť osobitá, ale zároveň ostať sama sebou. Atraktívne inzulínové pero sa môže pre ženu stať „módnym doplnkom“. Jeho elegancia a atraktívny vzhľad, ale zároveň malá hmotnosť a diskrétnosť umožňuje ženám nosiť ho bez ostychu všade - na stretnutie do reštaurácie, do kancelárie a určite sa bude stále cítiť sama sebou. Prekvapí tiež vysokou kvalitou spracovania, ktorá je zárukou spoľahlivosti a trvanlivosti pera. Jednoduché ovládanie šetrí čas a posilní istotu, že si pacienti aplikujú inzulín správne. Pero je presné a spoľahlivé. Aj keď sa lekárska veda snaží pacientom s cukrovkou maximálne uľahčiť život, veľká časť stále zostáva na samotnom pacientovi.
Pacienti dnes využívajú moderné inzulínové perá, ktoré zjednodušujú aplikáciu inzulínu. Napriek tomu môžu mať pacienti otázky k aplikácii inzulínovými perami a hľadajú odpovede. K dispozícii im je bezplatná telefónna Dia linka 0800 112 122, ktorá funguje každý deň.
Nová nádej pre cukrovkárov
Väčšina pacientov má cukrovku 2. typu. Ich liečba spočíva v dodržiavaní diéty a režimových opatrení, najmä pohybovej aktivity. Ak sa napriek tomu nepodarí dosiahnuť cieľové hodnoty laboratórnych parametrov, hlavne hladiny cukru, ale aj tukov, k slovu sa dostávajú lieky. Najskôr sú to tabletky, ktoré rôznymi mechanizmami prispievajú k zníženiu hladiny cukru v krvi. Lenže ak i napriek liečbe tabletami pretrvávajú vysoké hodnoty glykémie – hladiny cukru, je potrebné začať liečbu inzulínom, teda hormónom, ktorý sa zapája do metabolických dejov a dochádza tak k zníženiu hladiny cukru. Optimálna glykémia je nevyhnutne potrebná na to, aby diabetikovi nehrozili žiadne vážne komplikácie, ako je srdcový infarkt, mozgová porážka, postihnutie očí, obličiek alebo nervových vlákien. Donedávna sa používali humánne inzulíny a v poslednom období aj moderné inzulínové analógy. Najnovšie sa však objavili nové možnosti liečby: inkretíny. Ide o látky, ktoré sa v tele uvoľňujú z tráviaceho traktu, hlavne z tenkého čreva, na základe prijatej potravy. Sústredila sa na ne pozornosť po tom, čo sa v 60. rokoch zistilo, že podanie cukru priamo do tráviaceho traktu spôsobuje rýchlejšie uvoľňovanie inzulínu. Príčinou sú práve inkretíny, javu sa hovorí inkretínový efekt.
Ako funguje inkretínový efekt
Príkladom je inkretín exenatid, ktorý vedci objavili v prírode. Objavili jaštera, ktorého sliny obsahujú látku veľmi podobnú tomuto ľudskému hormónu. Ide o Kôrnatca jedovatého, ktorý obýva oblasti juhozápadného Mexika a USA. „Exenatid patrí do novej skupiny antidiabetík, ktoré sa nazývajú agonisti GLP –1. Sú jedinečné vo viacerých ohľadoch. Keďže ide hormóny, ktoré sú peptidy („malé bielkoviny“), jediný spôsob, ako ich možno aplikovať je podkožná injekcia. Exenatid, ktorý je v súčasnosti ako jediný schválený agonista GLP-1, sa podáva dvakrát denne, pred raňajkami a pred večerou, vždy v rovnakej dávke. Na rozdiel od prirodzeného hormónu GLP-1 má exenatid predĺžený účinok. Výnimočnou vlastnosťou tohto lieku je predovšetkým to, že zvyšuje vylučovanie inzulínu vtedy, keď sa konzumuje potrava obsahujúca glukózu. To znamená vtedy, keď to organizmus práve potrebuje na to, aby sa glukóza obsia hnutá v potrave dostala z krvi do tkanív a zebezpečila ich energetickú potrebu. Týmto sa líši od liečebne podávaného inzulínu, ktorý sa z miesta v podkoží postupne uvoľňuje bez ohľadu na to, či jedinec práve jedol, alebo hladuje. Táto vlastnosť predstavuje dôležitú výhodu exenatidu, lebo vzniká veľmi malé riziko hypoglykémie – život ohrozujúceho stavu, spôsobeného veľmi nízkou hladinou glukózy v krvi. Výsledkom liečby exenatidom je zlepšenie kompenzácie cukrovky, ale aj pokles telesnej hmotnosti,“ hovorí diabetologička Doc. MUDr. Katarína Rašlová, Csc.
Cukrovka, nadváha a nový liek
Približne 90 % diabetikov 2. typu má problémy s nadváhou alebo obezitou, čím sa zvyšuje riziko srdcovo-cievnych chorôb. Významnou výhodou novej liečby diabetu je skutočnosť, že pomáha upraviť telesnú hmotnosť. GLP-1 agonisti, podobne ako prirodzený hormón GLP-1 spomaľujú vyprázdňovanie potravy zo žalúdka, ovplyvňujú pocit sýtosti a znižujú chuť do jedla. Vďaka tomu pacienti liečení týmto novým liekom chudnú. Klinické štúdie ukázali, že jedinci liečení účinnou látkou exenatidom postupne chudli, priemerný pokles hmotnosti bol za 3 týždne okolo 3-4 kg a pri predlžení hmotnosť ďalej klesala, pričom v porovnaní s pacientmi, ktorí dostávali placebo, mali významne nižšiu telesnú hmotnosť. Pri novej liečbe je riziko hypoglykémie veľmi nízke a zároveň pomáha znižovať nadváhu.
Autor článku: Agáta Görnerová, časopis Moderná žena