Malých onkologických pacientov čakajú zrekonštruované priestory

Malých onkologických pacientov čakajú zrekonštruované priestory
Zdroj: bigstockphoto.com

Odnes sa budú malí pacienti na Klinike detskej hematológie a onkológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave liečiť v zrekonštruovaných priestoroch. Hlavným dôvodom prestavby onkologického oddelenia, ktorá trvala dva a pol mesiaca, bolo najmä zvýšenie hygienického štandardu a snaha priniesť deťom pri ich liečbe viac komfortu.

"Filozofiou prestavby tohto oddelenia bolo prerobiť ho aj farebne a vizuálne tak, aby sa čo najviac približovalo domácnosti. Aby deti nemali stres z bielych plášťov či bielych stien," uviedol po dnešnom slávnostnom otvorení zrekonštruovaného oddelenia minister zdravotníctva Richard Raši. Prestavba bola podľa jeho slov naplánovaná v dvoch fázach. Prvou bola samotná rekonštrukcia, ktorú uhradila nemocnica zo sponzorských darov a prevádzkových nákladov nemocnice. Druhá, na ktorej participuje hlavne ministerstvo zdravotníctva, počíta s novým diagnosticko-terapeutickým vybavením. Ide napríklad o zakúpenie magnetickej rezonancie, ktorá by mala byť podľa Rašiho špecificky urobená pre malých pacientov tak, aby bol u nich minimalizovaný stres z vyšetrenia.

Renovácia oddelenia bola komplexná, všetky izby sú vybavené klimatizáciou. V dvoch izbách je nainštalovaná špeciálna klimatizácia s HEPA filtrami s vyšším hygienickým štandardom. Pri každom lôžku sú kyslíkové rozvody, zásuvky, svetlá a pripojenie na internet. Všetky izby sú vybavené televízormi s DVD prehrávačom. Zvýšil sa tiež počet lôžok, z 25 na 30. Podľa riaditeľa nemocnice Daniela Žitňana prebehla rekonštrukcia počas plného chodu, za pomoci iných oddelení, kde sa deti museli presunúť. Ročne je na Slovensku diagnostikovaných približne 180 nových prípadov nádorových ochorení u detí. Na spomínanom pracovisku, ktoré má celoslovenskú pôsobnosť, ročne liečia približne polovicu z nich. Medzi najčastejšie typy onkologických ochorení u detí patrí najmä leukémia (30 až 33 percent) a nádory centrálneho nervového systému (20 až 25 percent). Podľa prednostky kliniky Emílie Kaiserovej sa za ostatné roky celkovo zlepšilo prežívanie týchto pacientov. "Teraz nám dlhodobo prežíva okolo 75 percent pacientov, čo je veľmi dobrý výsledok," uviedla.

Na snímke sprava riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Daniel Žitňan, primárka kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Daniela Sejnová a minister zdravotníctva Richard Raši.

Na snímkach sprava riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Daniel Žitňan, primárka kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Daniela Sejnová a minister zdravotníctva Richard Raši.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: