ŽSK investuje do modernizácie štyroch nemocníc 376.116 eur

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) investuje v tomto roku do modernizácie štyroch nemocníc v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti 376.116 eur. V rámci prvej úpravy rozpočtu na rok 2010 o tom rozhodli poslanci zastupiteľstva ŽSK. „Je pre nás rozhodujúce, aby sme napriek výpadkom príjmov v rozpočte neustále udržiavali a postupne zvyšovali kvalitu poskytovaných služieb v našich nemocniciach na európsky štandard. Aktuálne financujeme nákup prístrojovej techniky, sanitných vozidiel a zriadenie nového špecializovaného pracoviska,“ skonštatoval na margo investícií do zdravotníctva predseda ŽSK Juraj Blanár.

Doplnil, že v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou v Trstenej vznikne nové neurologické oddelenie, pričom na výstavbu 1. etapy poslúži 60.000 eur. Dolnooravská nemocnica s poliklinikou v Dolnom Kubíne získa 40.000 eur na sanitné vozidlo pre ambulanciu záchrannej zdravotnej služby a na rovnaký účel schválili poslanci Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši 30.000 eur. „Prístrojové vybavenie za viac ako 246.000 eur pribudne v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, ktorá má s počtom zhruba 126.000 obyvateľov najväčšiu spádovú oblasť z nemocníc ŽSK. Na úrazovú chirurgiu zakúpi RTG prístroj, pretože terajší je už v havarijnom stave a na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie operačné stoly s operačnými lampami,“ uviedol Blanár.

ŽSK okrem financovania z vlastného rozpočtu aktívne zapája nemocnice podľa Blanára do procesu čerpania finančných prostriedkov z eurofondov. „Hornooravská nemocnica v Trstenej vďaka európskym zdrojom vyše 2 milióny eur s prispením ŽSK 593.000 eur v minulých rokoch zrekonštruovala detské oddelenie a vybudovala komplexný nemocničný informačný systém. Liptovská nemocnica prostredníctvom 698.000 eur z eurofondov zmodernizovala psychiatrické oddelenie a znížila energetickú náročnosť interného pavilónu,“ povedal predseda ŽSK. V Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne postavili za viac ako 3,2 milióna eur z prostriedkov EÚ a spolufinancovania ŽSK vo výške 2,6 milióna eur operačné sály, oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny a centrálnej sterilizácie. Špičkové vybavenie pôrodných, operačných sál a izieb, do ktorých samosprávny kraj investoval 2,6 milióna eur, zaradilo Kysuckú nemocnicu s poliklinikou v Čadci medzi najmodernejšie v tejto oblasti na Slovensku, uzatvoril Blanár.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: