Premiér považuje za chybu, že štát nemôže vetovať či vstupovať do rozhodnutí VÚC

Premiér považuje za chybu, že štát nemôže vetovať či vstupovať do rozhodnutí VÚC
Zdroj: bigstockphoto.com

Za najväčší problém v oblasti zdravotníctva považuje premiér Robert Fico to, že sa nepodarilo zastaviť extenzívne rozširovanie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti ako lekárov - špecialistov, laboratórií či rádiodiagnostických pracovísk, ktoré sú v kompetencii vyšších územných celkov (VÚC). "Ministerstvo ani štát nemá dnes žiadny nástroj, ako toto extenzívne rozširovanie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zastaviť alebo primerane obmedziť," uviedol dnes po kontrolnom dni na ministerstve zdravotníctva.

"Keď boli zavedené VÚC, myslím si, že sa urobila jedna zásadná chyba v tom, že štát nezískal možnosť vetovať alebo iným spôsobom vstupovať do rozhodnutí VÚC, a to nie je len problém zdravotníctva," konštatoval predseda vlády. Poznamenal, že problém je aj v iných oblastiach, kde štát má vlastnú stratégiu, ale nemôže ju presadzovať v rámci pôsobnosti VÚC, keďže nemôže zrušiť, zmeniť alebo vetovať rozhodnutie VÚC. Tému chce preto otvoriť s vyššími územnými celkami, s mestami a obcami. Šéf kabinetu si myslí, že ministerstvu sa za súčasnej vlády podarilo splniť úlohy, ktoré sa od neho očakávali, napriek tomu, že nie každý pacient sa stretáva so stopercentným prístupom lekárov a zdravotnou starostlivosťou, a to zvrátiť pravicové myslenie na ľavicové. "Teda urobiť zo zdravotníctva, ktoré pravicová vláda vníma ako biznisový produkt, službu verejnosti v primeranej kvalite," zhrnul s dôvetkom, že na tom, aby sa slovenské zdravotníctvo dostalo na úroveň vyspelých krajín EÚ, bude ešte veľa práce.

Premiér Fico v tejto súvislosti pripomenul, že sa podarilo napríklad znížiť DPH na lieky, zakázal sa zisk zdravotným poisťovniam, zrušili sa poplatky v zdravotníctve, zaviedlo sa referencovanie cien liekov či minimálna sieť nemocníc a zlepšila sa dostupnosť kúpeľnej starostlivosti. Za priority rezortu, ktoré by sa mali realizovať v prípade, že Smer-SD bude mať možnosť ovplyvňovať výkonnú moc aj v ďalšom volebnom období, považuje Fico predovšetkým pokračovanie v elektronizácii zdravotníctva, úspešné čerpanie z Operačného programu zdravotníctvo a dostavbu bratislavskej nemocnice Rázsochy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: