ZZP: Požiadavky poskytovateľov navýšiť financie sú neakceptovateľné

Požiadavky navýšenia financií pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nie sú podľa Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) akceptovateľné. Prezident združenia Eduard Kováč si totiž myslí, že odporujú dikcii zákona. "Zákon o zdravotných poisťovniach presne definuje podmienky na uzatváranie zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti," vysvetlil Kováč s tým, že zmluva musí obsahovať kritériá vzťahujúce sa na personálne zabezpečenie, materiálno-technické vybavenie a indikátory kvality. Zdravotná poisťovňa je povinná vytvoriť poradie poskytovateľov, a to podľa úspešnosti plnenia týchto kritérií, a zohľadniť toto poradie pri uzatváraní zmlúv.

Preto podľa Kováča akékoľvek požiadavky poskytovateľov a prísľuby či už zdravotných poisťovní alebo ministerstva zdravotníctva na plošné zvyšovanie objemu financií poskytovateľom odporujú duchu zákona. Platy zamestnancov neštátnych nemocníc sa majú od apríla zvýšiť. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) totiž začiatkom mesiaca deklarovala možnosť navýšenia cien a objemov pre nemocnice v Asociácii nemocníc Slovenska. Šéf rezortu zdravotníctva Richard Raši vtedy objasnil, že prvý návrh hovorí, že by štátna poisťovňa, ktorá ovláda dve tretiny poistného trhu, navýšila objem finančných prostriedkov tak, aby sa mohli mzdy pracovníkov nemocníc ANS zvýšiť o štyri percentá. O koľko percent sa platy zvýšia reálne, bude ešte závisieť od rokovaní so súkromným poisťovňami, ako aj od počtu poistencov VšZP v jednotlivých nemocniciach.

Odborári pôvodne požadovali v minulom roku navýšenie miezd o desať percent, vzhľadom na krízu chceli dosiahnuť navýšenie platov aspoň o predvlaňajšiu mieru inflácie (4,6 percenta). Pretože sa odbory s ANS nedohodli na kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, dostali sa rokovania po sprostredkovateľoch pred rozhodcu. Ten na jeseň rozhodol, že platy zdravotníckych pracovníkov sa majú zvýšiť dvakrát o štyri percentá. ANS však na rozdiel od odborov nepovažovala kolektívnu zmluvu za uzavretú. Platy v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva sa zvyšovali dvakrát o desať percent v roku 2006 a o desať percent aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Vlani sa platy zvýšili o 2,5 percenta, rovnaké zvyšovanie sa má uskutočniť aj v júni tohto roku. Ako dnes poznamenal Szalay, priepastné rozdiely v platoch fakultných a malých nemocníc sú najmä v prípade zdravotných sestier.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: