Prevádzkovateľ nemocníc v Topoľčanoch a Leviciach prestal poskytovať starostlivosť

Topoľčianska nemocnica prestáva od dnešného dňa poskytovať zdravotnú starostlivosť napriek tomu, že túto povinnosť má do 28. februára tohto roka. V dopoludňajších hodinách dostal personál nemocnice príkaz od vedenia, že pacientov musia evakuovať do okolitých nemocníc. Podľa dohody riaditeľov nemocníc v Nitrianskom kraji v prípade potreby by mali byť pacienti z Levíc evakuovaní do nemocnice v Nových Zámkoch, pacienti z Topoľčian do nitrianskej nemocnice. Podľa informácie námestníčky riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť Fakultnej nemocnice v Nitre Aleny Ďurišovej z Topoľčian zatiaľ nepreviezli do Nitry ani jedného pacienta. "Ale v popoludňajších hodinách nám priviezli troch pacientov z Levíc na traumatologické oddelenie napriek tomu, že pacientov z Levíc by mali podľa dohody previezť do Nových Zámkov. Ani nás dopredu na ich príchod neupozornili. Prijali sme ich bez problémov," konštatovala Ďurišová.

Nemocnice v Topoľčanoch a v Leviciach majú do konca tohto mesiaca prevádzkovať neziskové organizácie, ktoré sú navzájom personálne prepojené a prostredníctvom ktorých nemocnice ovláda Cityfarma. Generálny riaditeľ obidvoch nemocníc Martin Naništa sa k evakuácii pacientov a zastaveniu činnosti v nemocniciach telefonicky odmietol vyjadriť. Nitriansky samosprávny kraj (NSK) vypovedal neziskovým organizáciám v Leviciach a v Topoľčanoch nájomné zmluvy k 28. februáru tohto roka. Od 1. marca by mala obidve zdravotnícke zariadenia prevziať nezisková organizácia Nemocnice s poliklinikou, ktorú zriadil samosprávny kraj. Táto organizácia v pondelok 22. februára získala licenciu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Súčasní prevádzkovatelia nemocníc požiadali krajského lekára Ľubomíra Ševčíka o odobranie licencie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Podľa predsedu NSK Milana Belicu to však neznamená, že súčasný prevádzkovateľ okamžite prestane ošetrovať pacientov. "Túto povinnosť majú až do uplynutia platnosti nájomnej zmluvy. To, že požiadali o zrušenie licencie, ešte neznamená, že ju už nemajú. Sú tam predsa nejaké termíny a úkony, ktoré treba vykonať," vysvetlil Belica.

Napriek platným zmluvám doterajší prevádzkovateľ začal už začiatkom minulého týždňa vypratávať zariadenie nemocníc a prístrojové vybavenie. Údajne odnášajú aj majetok, ktorý patrí vyššiemu územnému celku. Časť prístrojového vybavenia na izbách intenzívnej starostlivosti v levickej nemocnici dokonca museli brániť vlastným telom lekári a zdravotný personál. Podpredsedníčka NSK Ľubica Burdová už v tejto veci podala trestné oznámenie. Podľa očitých svedkov rabovanie nemocnice v Topoľčanoch pokračovalo aj dnes dopoludnia. "Vyholení muži povytŕhali na rehabilitačnom oddelení záchody a umývadlá, ktoré poodnášali," potvrdila zdravotná sestra z oddelenia. Podľa Gabriela Mančíka, riaditeľa neziskovej organizácie, ktorá prevezme nemocnice od začiatku marca, sú povytŕhané sociálne zariadenia aj na jednotke magnetickej rezonancie. Predseda NSK Belica vyzval súčasných prevádzkovateľov, aby nemocnice 1. marca odovzdali kraju v prevádzkyschopnom stave. "Keď sme im odovzdávali nemocnice, boli v plne funkčnom stave, vybavené aj prístrojmi. A to aj podpísali v preberacom protokole," uviedol. Podľa Burdovej sa kraj usiluje, aby bola zdravotná starostlivosť v oboch nemocniciach kontinuálne zachovaná. "Času je málo, či je to reálne, je veľmi odvážne povedať, ale robíme všetko pre to, aby sme prebrali zdravotnú starostlivosť. Bude veľmi záležať na tom, v akom stave nám nechajú títo prevádzkovatelia nemocnice," uviedla Burdová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: