Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 1. - 24. februára 2010

24.10.2010

WHO: O vrchole pandémie chrípky A(H1N1) je ešte predčasné hovoriť

Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa znovu zíde o niekoľko týždňov, aby posúdil, či pandémia chrípky A(H1N1) dosiahla vrchol. Informovala dnes o tom tlačová agentúra Reuters. V utorok výbor rozhodol, že je predčasné hovoriť, či v júni vyhlásená pandémia chrípky dosiahla vrchol. WHO to zdôvodnila viacerými faktormi, medzi nimi i pokračujúcimi prípadmi prepuknutia chrípky v západnej Afrike. Ako v tejto súvislosti uviedla riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková, situáciu a ďalší vývoj ohľadom pandémie treba "naďalej starostlivo sledovať".

23.10.2010

Premiér Fico sa proti pandemickej chrípke zaočkovať nedá

Predseda vlády Robert Fico neplánuje vakcináciu proti novému vírusu chrípky. "Nedal som sa, nedám sa zaočkovať, pokiaľ ide o pandemickú chrípku, pretože môj názor je, že ide o veľkú hru farmaceutických spoločností," uviedol po dnešnom kontrolnom dni na ministerstve zdravotníctva. Poznamenal, že očkovaniu neverí, pričom zdôraznil, že to je jeho osobný názor a dúfa, že ho za to nikto nebude križovať. Význam očkovania vidí napríklad v prípade rizikových skupín obyvateľstva. Šéf rezortu Richard Raši, ktorý sa nechal podobne ako hlavný hygienik Ivan Rovný zaočkovať verejne, na premiérove odmietavé slová o vakcinácií reagoval s tým, že to sa ešte uvidí. "Pokúsim sa ho presvedčiť, že tento názor nie je úplne správny." Slovensko po súhlasom stanovisku vlády nakúpilo na očkovanie proti tzv. prasacej chrípke milión vakcín, pričom jedna stála 7,6 eura. Vakcíny sú prednostne určené na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu, pre rizikové skupiny obyvateľov a tehotné ženy. Ako však avizoval Raši, po zaočkovaní týchto skupín sa vakcíny ponúknu aj bežným ľuďom. V SR sa doteraz potvrdilo takmer 1200 prípadov chrípky typu A (H1N1). Vôbec prvým pacientom v SR bol 37-ročný muž, ktorý sa v máji 2009 infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Zaznamenali sa tiež úmrtia 51 pacientov infikovaných vírusom tzv. prasacej chrípky. Epidemiológovia odporúčajú ako najvhodnejšiu prevenciu očkovanie. Predbežné informácie naznačujú, že aj na Slovensku je podobne ako v iných krajinách o vakcináciu malý záujem.

22.02.2010

ČR: Vláda umožní očkovanie každému

Česká vláda dnes zásadným spôsobom prehodnotila plán očkovania proti tzv. prasacej chrípke. Kým doteraz bolo očkovanie určené iba pacientom s chronickými chorobami a presne stanovenému okruhu štátnych zamestnancov, odteraz sa môže nechať v niektorom z vakcinačných centier bezplatne očkovať každý občan, ktorý bude mať záujem. V prípade detí však bude potrebné odporučenie detského lekára. Vláda zmenou pravidiel pre očkovanie proti chrípke A(H1N1) reagovala na vysoký stav zásob vakcíny a malý záujem občanov o očkovanie. Česko vlani objednalo až milión vakcín. Minulý týždeň ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že 300.000 dávok neodoberie, pričom tento krok nebude spojený so žiadnou finančnou sankciou. Doteraz sa do ČR doviezlo 280.000 dávok očkovacej látky proti prasacej chrípke, ale očkovať sa dalo iba 64.000 ľudí.

19.02.2010

Epidemiológovia potvrdili ďalších päť prípadov novej chrípky

V štatistike potvrdených prípadov pandemickej chrípky na Slovensku v uplynulom týždni pribudlo ďalších päť prípadov. Celkovo tak ich počet od prvého potvrdeného ochorenia stúpol na 1192 prípadov. Najviac ochorení bolo pritom zaznamenaných v Bratislavskom kraji, nasleduje Nitriansky a Košický kraj. Na Slovensku evidujeme celkovo 51 úmrtí u osôb, u ktorých bol izolovaný pandemický vírus A(HlN1) 2009. Vyskytli sa v okresoch Bardejov (4), Trebišov (3), Veľký Krtíš (3), Košice (4), Lučenec (3), Poprad (3), po dve úmrtia boli v okrese Rožňava, Prešov, Banská Bystrica, Kežmarok, Michalovce, Nitra, Stará Ľubovňa, Trnava, Senica, Poltár a po jednom v okrese Prievidza, Dolný Kubín, Komárno, Topoľčany, Svidník, Bratislava, Šaľa, Vranov nad Topľou, Žilina, Rimavská Sobota a Levice. Epidemiológovia zaznamenali v 7. kalendárnom týždni 61.316 akútnych respiračných ochorení (ARO). Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v skupine 0 až 5-ročných detí. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom chorobnosť poklesla o 1,1 percenta. Celkom 13,3 percenta zo všetkých ARO predstavovala chrípka a jej podobné ochorenia. Lekári ju tento týždeň diagnostikovali 8169 ľuďom. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom ide o pokles chorobnosti o 5,3 percenta.
TASR informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ukrajina: Koncom februára by sa mala prevaliť ďalšia vlna novej chrípky

Podľa odborníkov by sa mala Ukrajinou prevaliť koncom februára nová vlna klasickej chrípky, ako aj tzv. prasacej chrípky. V krajine je však naďalej protichrípkové očkovacie sérum nedostatkovým tovarom. Imunológ Oleg Nazar, vedúci lekár v Kyjeve, predpokladá, že chrípková epidémia sa objaví v priebehu jedného týždňa až dvoch a potrvá asi do polovice marca. Podľa Nazara by mohli mať negatívny vplyv na zdravie ľudí meteorológmi predpovedané záplavy, keďže tie zhoršia epidemickú a hygienickú situáciu v súvislosti s oslabením imunity obyvateľov. Informoval o tom dnes ukrajinský portál podrobnosti.ua. Odborník tiež spresnil, že tentoraz zasiahne chrípková epidémia skôr východnú oblasť Ukrajiny, ktorej sa predchádzajúca vlna dotkla len minimálne. Na západe štátu bude situácia ohľadom novej chrípky lepšia, čo sa týka počtu prípadov i intenzity, ako to bolo vlani v novembri a decembri. Podľa informácií ukrajinského ministerstva zdravotníctva sú ruské protichrípkové vakcíny síce k dispozícii, ale doteraz nevedno, kedy sa začne očkovanie rizikových skupín.

18.02.2010

WHO odporučila kombináciu vakcín proti prasacej a bežnej chrípke

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes odporučila, aby sa vakcína proti prasacej chrípke pridávala do očkovacej látky proti bežným chrípkovým vírusom. Na odporúčaní pre farmaceutické spoločnosti, ktoré platí pre budúcu chrípkovú sezónu, sa dohodli experti WHO na tohtotýždňovom zasadnutí. Vakcíny proti chrípke zvyčajne objahujú tri typy vírusov, ktorými sa v priebehu predchádzajúcej sezóny nakazil najväčší počet ľudí. Pandemický vírus typu A(H1N1) sa minulý rok objavil príliš neskoro na to, aby sa mohol pridať do bežnej chrípkovej vakcíny, takže bolo potrebné vyvinúť novú očkovaciu látku. Chrípková sezóna na severnej poluguli sa začína v jeseni.

17.02.2010

Na novú chrípku zomrelo v Česku už 100 osôb

Od 10. februára pribudli v Česku dve obete novej chrípky a celkový počet jej obetí sa tak od vlaňajšej jesene vyšplhal na rovných 100. Informovalo o tom dnes české ministerstvo zdravotníctva. Z aktuálnych údajov rezortu ďalej vyplýva, že nedôvera Čechov voči očkovaniu proti chrípke typu A(H1N1) naďalej trvá. Za jeden týždeň sa nechalo proti tzv. prasacej chrípke zaočkovať iba 507 ľudí. Celkový počet zaočkovaných je v ČR 64.066. Do Česka sa pritom od novembra 2009 doviezlo už 280.000 vakcín.

15.02.2010

Vírus prasacej chrípky pripravil o život až okolo 17.000 Američanov

Vírus tzv. prasacej chrípky H1N1 pripravil o život až približne 17.000 Američanov, vrátane 1800 detí. Informovali o tom dnes Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDCP). Pandémia prasacej chrípky si vyžiadala hospitalizáciu zhruba rovnakého počtu ľudí ako to býva počas bežnej sezónnej chrípky. Vo väčšine prípadov však išlo o mladších ľudí a deti, nie staršie osoby. Dialo sa tak pritom v ročnom období, keď sa bežne chrípka nešíri. CDCP odhadujú, že medzi aprílom 2009 a 16. januárom 2010 sa vyskytlo 41-84 miliónov prípadov výskytu vírusu H1N1 u ľudí; 8330 až 17.160 prasacej chrípke podľahlo. Medzi nimi bolo 880 až 1800 detí. Počas bežnej chrípkovej sezóny zomrie podľa odhadov CDCP okolo 36.000 Američanov. Z toho 90 percent však tvoria osoby vo veku nad 65 rokov.

12.02.2010

Očkovanie proti chrípke väčšina oslovených odmieta

Už na budúci týždeň by mohla bezpečnostná rada štátu schváliť zásadnú zmenu stratégie očkovania proti prasacej chrípke v ČR. Kým doteraz sa mohol k očkovaniu dostať iba zdravotník či pacient, ktorý bol na špeciálnom zozname, zmena by mala umožniť, aby sa nechal zaočkovať každý, kto prejaví záujem, respektíve, komu to nezakáže jeho obvodný lekár. Zmena očkovacej stratégie pramení z bilancie doterajšieho očkovania proti prasacej chrípke, keď bezplatnú vakcináciu odmietajú až dve tretiny pacientov i zdravotníkov. Ak by sa pravidlá nezmenili, na jar by mohlo štátu zostať podstatne viac vakcín než zvažovaná strategická zásoba 100.000 dávok.

Od novembra 2009 sa do ČR doviezlo 280.000 vakcín z objednaného počtu jeden milión prípravkov. Očkovanie do prvej dekády februára podstúpilo iba 63.559 osôb. "Očkovaciu horúčku" by mohli vyvolať informácie o novej vlne chrípky, tej sa však – možno aj kvôli dlhotrvajúcim mrazom – v Česku našťastie nedarí a priemerná chorobnosť zostáva v krajine približne na polovičnej úrovni počtu 2000 pacientov na 100.000 obyvateľov, od ktorej sa už hovorí o epidémii. Epidemická situácia nie je ani v celej krajine, ani v žiadnom kraji. Zmenu očkovacej stratégie podnietila ostrá reakcia časti vojakov, ktorí sa pred časom ostro vzopreli rozkazu náčelníka štábu, by očkovanie proti chrípke povinne podstúpilo 16.000 vojakov vrátane časti civilných zamestnancov rezortu. V prípade civilistov to bolo sporné aj podľa niektorých právnikov.

Podporu našli vojaci nielen v českých médiách, ale aj u svojho najvyššieho veliteľa – prezidenta Václava Klausa, ktorý inicioval rokovanie bezpečnostnej rady štátu a docielil zrušenie rozkazu náčelníka generálneho štábu. "Mňa sa to určite nebude týkať. To neprichádza do úvahy. Vetujem možnosť, že by sa kvôli tejto potenciálnej chrípke malo niečo niekomu nariaďovať. To je pošliapanie elementárnej ľudskej slobody," uviedol Klaus na podporu rebelujúcich vojakov a ešte skôr, než sa dozvedel, že povinné očkovanie môžu nariadiť aj jemu. Klausov záujem o osudy vojakov viedol napokon k tomu, že vedenie rezortu armády svoj postoj prehodnotilo a oznámilo, že očkovanie by sa mohlo týkať iba asi 8000 vojakov, ale iba v prípade, ak pandémia či epidémia chrípky zaútočí v novej vlne.

Z rokovania bezpečnostnej rady však vyplynulo iné prekvapenie: Už od roku 2001 môže povinné očkovanie nariaďovať hlavný hygienik. Podriadiť sa jeho rozhodnutiu by muselo až 200.000 osôb – vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a aj časť úradníkov, vrátane tých, ktorí zasadajú v bezpečnostnej rade. To sú nielen niektorí ministri, ale aj prezident. Najvyšší predstaviteľ krajiny Václav Klaus, ktorý predtým verejne označil obavy z chrípky za "bublinu", nové okolnosti už nekomentoval.

Za porušenie nariadenia hlavného hygienika rovnajúce sa spáchaniu priestupku môže hroziť previnilcovi v ČR pokuta až do 10.000 Kč (385 eur). Prezidentov mesačný príjem by postačoval na uhradenie aj dvoch desiatok takýchto pokút, ale hlava štátu by mohla pokute uniknúť aj z titulu svojej imunity. Vláda Jana Fischera si vyhradila právo byť o prípadnom rozhodnutí hlavného hygienika informovaná vopred, ale právomoc očkovanie nariadiť či zakázať nemá. Samotný verdikt šéfa hygienikov by mohol prísť až po splnení niekoľkých kritérií, ktoré rátajú s presne definovaným celkovým počtom nových prípadov, ale aj s ich klinickým priebehom a počtom pacientov, ktorým chrípka spôsobila komplikácie. Hlavný český hygienik ČR Michael Vít, respektíve jeho prípadný verdikt o povinnom očkovaní 200.000 ľudí, čo predstavuje každého 50. obyvateľa krajiny, bude pod drobnohľadom médií, politikov i verejnosti. Vít totiž na začiatku februára prišiel o časť svojho kreditu. Postarala sa o to chrípka, pravdepodobne prasacia, pretože až 90 percent pacientov, ktorí v Česku ochorejú na chrípku, má podľa expertov práve tú prasaciu. Nie že by hlavný hygienik nemohol byť niekedy chorý, ale práve on mal ísť podľa Klausa vzorom a nechať sa proti chrípke včas zaočkovať. Tvrdeniu, že sa tak chystal urobiť, nemusí nikto veriť. Ojedinelou výnimkou sa v Česku stala ministerka zdravotníctva, ktorá sa z vlastnej iniciatívy nechala očkovať, dokonca pozvala aj fotografov. Jej príklad však nenasledoval ani hlavný hygienik, ani členovia vlády.

Pandemickou vakcínou zaočkovali v regióne Trenčína 241 zdravotníkov

V spádovej oblasti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne sa v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou a Myjava dalo pandemickou vakcínou zaočkovať 241 zdravotníckych pracovníkov. Podľa informácií, ktoré TASR poskytla Slavka Litvová z odboru epidemiológie RÚVZ v Trenčíne, v týchto dňoch pokračuje distribúcia vakcíny pre ambulancie lekárov prvého kontaktu, a tak by údaje o zaočkovaní rizikových skupín osôb nezodpovedali aktuálnej situácii. Pandémia chrípky nie je sezónnou záležitosťou a nie je ohraničená ukončením bežnej chrípkovej sezóny. Riziko pretrvávania pandemického obdobia trvá v priebehu celého roka a podľa Úradu verejného zdravotníctva SR nemožno vylúčiť ani možnosť vzniku ďalších pandemických vĺn. Očkovanie pandemickou vakcínou je optimálnou a najefektívnejšou prevenciou proti pandemickej chrípke. "Vývoj chorobnosti na akútne respiračné ochorenia a chrípku a chrípke podobné ochorenia je podobný tomu z minuloročnej sezóny. Vyhodnotiť zaočkovanie proti sezónnej chrípke tak bude možné až po ukončení očkovania," uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková s tým, že podľa priebežných hlásení sa zaočkovanosť zdravotníckeho personálu pohybuje na úrovni štyroch percent. Podľa trenčianskej regionálnej hygieničky Márie Štefkovičovej vzrástla chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v 6. kalendárnom týždni v Trenčianskom kraji o 11,9 percenta a dosiahla úroveň 1932 na 100.000 obyvateľov. Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia vzrástla v kraji o 5,8 percenta. "Predpokladáme, že v budúcom týždni bude ešte chorobnosť stúpať, potom sú školské prázdniny, ktoré by to mohli ovplyvniť," dodala Štefkovičová s tým, že prerušenie školskej dochádzky by mohlo chorobnosť znížiť.

Česko chcelo kúpiť až 20 miliónov vakcín proti prasacej chrípke

Predstavitelia českého ministerstva zdravotníctva tento týždeň začali rokovať s výrobcom vakcín proti tzv. prasacej chrípke o tom, za akých podmienok by Česko mohlo neodobrať časť objednaných vakcín. Námestník ministerky zdravotníctva Marek Šnajdr rokovania potvrdil s tým, že ich výsledok by mal byť známy do konca februára. Česko si vlani objednalo milión vakcín za 220 miliónov Kč (8,5 milióna eur). Vtedy sa predpokladalo, že na získanie imunity budú potrebné až dve dávky a očkovacia látka tak mala vystačiť pre pol milióna občanov. Výrobcovia neskôr na základe testov dospeli k záveru, že postačujúca je už jedná dávka. Od novembra 2009 do januára 2010 Česko dostalo 238.000 vakcín, ale bezplatne sa nechalo očkovať iba necelých 64.000 pacientov. Špekuluje sa, že ministerstvo zdravotníctva teraz rokuje o neodobratí stoviek tisíc dávok. V porovnaní s Francúzskom, ktoré pre takmer 65 miliónov svojich obyvateľov z obavy pred prasacou chrípkou objednalo 94 miliónov dávok, vyzerá byť problém Česka s prebytočnými vakcínami až malicherný. Skutočnosť ale mohla byť rádovo iná. Až teraz totiž vyšlo najavo, že pôvodne chcelo ministerstvo zdravotníctva so súhlasom bývalej Topolánkovej vlády kúpiť vlani až 12 miliónov vakcín a na ďalšie roky zmluvne si poistiť nákup dodatočných osem miliónov dávok. Vakcíny by stáli až päť miliárd Kč (192 miliónov eur), pričom len samotné rezervovanie osem miliónov dávok na dobu piatich rokov malo stáť 1,5 miliardy Kč (takmer 58 miliónov eur). Schválenie už dohodnutej dohody podľa denníka Mladá fronta dnes (MfD) zastavil až nový premiér Jan Fischer. Tomu sa nepozdával nielen vysoký počet dávok a cena, ale ani to, že ministerstvo namiesto výberového konania iba oslovilo jedinú firmu – americkú farmaceutickú spoločnosť Baxter, ktorá vakcínu vyrába v ČR. Premiéra Fischera na neštandardný kontrakt podľa MfD upozornilo niekoľko odborníkov, ktorí pred ním varovali aj Topolánkovu vládu. Chystaný nákup miliónov vakcín a údajná nevýhodnosť zmluvy pre štát sa označuje za manažérske zlyhanie úradníkov ministerstva. "Pandémia ich vyľakala v takej miere, že bez dôkladnejšieho zvažovania skočili na lep jedinej firme," uviedol denníku nemenovaný vládny zdroj. "Bolo to zlyhanie, bez ohľadu na to, že sa ministerstvo zdravotníctva a hlavný hygienik ocitli pod obrovským tlakom, ktorý hraničil s vydieraním," dodal zdroj.  Česko bolo už pred podpisom zmluvy s firmou Baxter, napokon sa však na nákupe vakcín dohodlo so spoločnosťou GlaxoSmithKline.

Epidemiológovia potvrdili tento týždeň ďalších šesť prípadov novej chrípky

V štatistike potvrdených prípadov pandemickej chrípky na Slovensku v uplynulom týždni pribudlo ďalších šesť prípadov. Celkovo tak ich počet od prvého potvrdeného ochorenia na Slovensku stúpol na 1187 prípadov. Najviac ochorení bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji, nasleduje Nitriansky a Košický kraj. Počet úmrtí osôb, u ktorých bol izolovaný pandemický vírus A(H1N1) 2009, zostal od minulého týždňa nezmenený, ide o 49 prípadov. Očkovanie proti novej chrípke je v súčasnosti prístupné aj pre širokú verejnosť. Kto má záujem o očkovanie, mal by sa obrátiť na svojho lekára. Epidemiológovia zaznamenali v 6. kalendárnom týždni vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), a to o 6,4 percenta v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Celkom 13,9 percenta zo všetkých ARO predstavovala chrípka. Lekári ju tento týždeň diagnostikovali 8956 Slovákom, ide tak o vzostup chorobnosti oproti predchádzajúcemu týždňu o 9,3 percenta. Tzv. chrípkové prázdniny mali žiaci v 36 predškolských zariadeniach a v 13 školských zariadeniach.

10.02.2010

ČR: Počet obetí tzv. prasacej chrípky čoskoro prekročí stovku

Od minulého týždňa pribudli v Česku ďalšie tri obete tzv. prasacej chrípky. Celkový počet úmrtí na túto chrípku, respektíve na kombináciu s inými chorobami dosiahol 98. V ČR sa počet akútnych chrípkových a respiračných ochorení mierne zvyšuje už od polovice januára, ale druhá vlna chrípky je zatiaľ ešte v nedohľadne. Chorobnosť v Česku je momentálne iba 1095 prípadov na 100.000 obyvateľov, čo je iba mierne nad polovicou limitu 2000 prípadov na 100.000 obyvateľov, pri ktorom je možné hovoriť o epidémii. Zámer generálneho štábu českej armády v januári povinne zaočkovať proti chrípke až 16.000 vojakov a úradníkov narazil na odpor mnohých vojakov i samotného prezidenta Václava Klausa. Téma očkovania sa nedávno v Prahe preberala aj na rokovaní bezpečnostnej rady štátu, kde zaznel zámer povinne zaočkovať až 200.000 policajtov, hasičov, vojakov, zdravotníkov a úradníkov. O povinnom očkovaní na základe platnej legislatívy  by pri zvýšení chorobnosti a splnení ďalších faktorov rozhodol hlavný hygienik ČR Michael Vít. Vláda do jeho rozhodnutia nemôže zasiahnuť, vyhradila si však právo byť vopred informovaná.

09.02.2010

Všetky vakcíny proti novej chrípke by sa mali rozdistribuovať do 10 dní

Na Slovensko už dorazilo všetkých milión vakcín, ktoré sme zakúpili na očkovanie proti pandemickej chrípke. Ako dnes pre TASR priblížila Beáta Kujanová, hovorkyňa farmaceutickej spoločnosti Sanofi Pasteur, s ktorou Správa štátnych hmotných rezerv uzatvorila zmluvu na dodávku vakcín, všetky očkovacie látky budú rozdistribuované do 19. februára. Riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Ján Mazag pre TASR objasnil, že do 25. januára sa v súvislosti s očkovaním proti pandemickej chrípke nezaznamenali nežiaduce účinky. Medzi tie patria následky v podobe začervenania i bolesti v mieste vpichu alebo pocity nauzey. Po spomínanom dátume lekári nahlásili približne päť prípadov. Ako však poznamenal Mazag, tieto nežiaduce príznaky sú pre vakcínu Panenza známe. Vláda odsúhlasila nákup vakcín na jeseň minulého roku. Slovensko v tomto smere vychádzalo z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a zabezpečilo vakcíny pre 20 percent populácie. Vakcíny sú prednostne určené na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu, pre rizikové skupiny obyvateľov a tehotné ženy. Ako však avizoval šéf rezortu zdravotníctva Richard Raši, po zaočkovaní týchto skupín sa vakcíny ponúknu aj bežným ľuďom. Svetová zdravotnícka organizácia vo svojom poslednom hodnotení nákazy naznačila, že chrípková sezóna na severnej pologuli sa pre väčšinu krajín pravdepodobne už skončila, pričom úroveň chorobnosti na väčšine územia Európy a Severnej Ameriky, kde sa pandémia prejavila najprv, poklesla. Viaceré krajiny tak začínajú riešiť problém s nadbytočnými vakcínami. Minister Raši podobne ako Správa štátnych hmotných rezerv verí, že vakcíny, ktoré zakúpilo Slovensko sa využijú. Ich exspirácia je totiž rok od ich dodávky a pandemická chrípka sa nevyskytuje sezónne, ale môže sa zaznamenať jej vzostup aj počas roku. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo vyše 1180 prípadov chrípky typu A (H1N1). Vôbec prvým pacientom v SR bol 37-ročný muž, ktorý sa v máji 2009 infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Zaznamenali sa tiež úmrtia 49 pacientov infikovaných vírusom tzv. prasacej chrípky. Epidemiológovia odporúčajú ako najvhodnejšiu prevenciu očkovanie. Podľa predbežných informácií je však na Slovensku podobne ako v iných krajinách o vakcináciu malý záujem.

Ukrajina: Chrípková epidémia je na ústupe

Na Ukrajine zaznamenali výrazné zlepšenie epidemickej situácie. Informovala o tom dnes tlačová agentúra UKRINFORM. Nákaza chrípkou alebo akútnymi ochoreniami dýchacích ciest v žiadnej z oblastí 8. februára nedosahovala hranicu epidémie. K hodnotám epidémie sa počtom chorých blížia iba vo Volyňskej, Dnepropetrovskej, Odeskej a Sumskej oblasti, uviedla tlačová služba ministerstva zdravotníctva. Vo všetkých ostatných oblastiach je epidemická situácia pomerne priaznivá. Od vypuknutia epidémie chrípky na Ukrajine diagnostikovali toto ochorenie v takmer päť miliónoch prípadov (4.922.532). V období od 29. októbra 2009 do 8. februára 2010 chorobe podľahlo spolu 1076 pacientov.

Ľudia stále podceňujú ochorenie na pandemickú chrípku, hoci je vážne

Ľudia stále podceňujú ochorenie na pandemickú chrípku A(H1N1), hoci je naozaj vážne a treba sa proti nemu postaviť. Konštatovala to na dnešnej tlačovej konferencii Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Mária Avdičová. Preto prostredníctvom médií vyzvala ľudí, aby sa začali zaujímať o to, ako sa proti tejto chrípke chrániť, či už ide o rizikových pacientov, tehotné ženy či bežnú populáciu. "Máme k dispozícii očkovaciu látku, ktorá sa síce spochybňovala, ale táto vakcína je vakcínou, ktorá je desaťročia overená a každú sezónu je len v nej zmenený ten vírus," pokračovala Avdičová. Ako informovala, "podľa informácie Ministerstva zdravotníctva SR a hlavného hygienika SR sa od 8. februára uvoľňuje očkovanie pre všetky skupiny obyvateľstva bez ohľadu na to, či sú rizikové, alebo majú len niektoré osobné dôvody byť zaočkovaní a chránení". Na konferencii sa hovorilo aj o antivakcinačnej nálade. Tá sa podľa Avdičovej určite podpíše na proporcii zaočkovanosti a niektorí jednotlivci, ktorí budú mať ťažké priebehy a z nich niektorí aj umrú, na túto náladu doplatia. Avdičová pripomenula, že nedôvera voči očkovaniu sa prejavila aj u zdravotníckych pracovníkov. "Považujú sa za premorených, pretože dennodenne prichádzajú do styku s ľuďmi, ktorí sú nakazení, chorí a vylučujú rôzne typy vírusov," konštatovala Avdičová. Ďalej je tu podľa nej všeobecná ignorancia týchto opatrení zo strany zdravotníkov. Na očkovanie proti novej chrípke podľa Avdičovej najlepšie reagovali pracovníci Detskej fakultnej nemocnice Roosevelta v Banskej Bystrici, kde je 30-percentná zaočkovanosť zamestnancov. Počet zaočkovaných zdravotníckych pracovníkov v kraji sa však dá rátať iba na desiatky osôb. Od 3. novembra 2009 do 4. februára 2010 bolo na Slovensku zaznamenaných z 358 ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI) 49 úmrtí.

05.02.2010

Epidemiológovia potvrdili tento týždeň ďalších 5 prípadov novej chrípky

V štatistike potvrdených prípadov pandemickej chrípky na Slovensku v uplynulom týždni pribudlo ďalších 5 prípadov. Celkovo tak ich počet od prvého potvrdeného ochorenia na Slovensku stúpol na 1181 prípadov. Najviac ochorení bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji, nasleduje Nitriansky a Košický kraj. Počet úmrtí osôb, u ktorých bol izolovaný pandemický vírus A(H1N1) 2009, stúpol na 49 prípadov. Od dnešného dňa je očkovanie proti novej chrípke prístupné aj pre širokú verejnosť. Kto má záujem o očkovanie, mal by sa obrátiť na svojho lekára. Naďalej pokračuje distribúcia pandemickej vakcíny lekárom primárneho kontaktu pre dospelých za účelom očkovania tehotných žien a osôb s vysokým rizikom komplikácií alebo úmrtia pri ochorení pandemickou chrípkou. Aj napriek tomu, že vakcinácia zdravotníckych pracovníkov proti novej chrípke je dôležitá aj z hľadiska ochrany pacientov pred ochorením, je podľa Úradu verejného zdravotníctva SR ich doterajší záujem o očkovanie nízky. Epidemiológovia zaznamenali v 5. kalendárnom týždni vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), a to o 11,2 percenta v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Celkom 13,5 percenta zo všetkých ARO predstavovala chrípka. Lekári ju tento týždeň diagnostikovali 7924 Slovákom, ide tak o vzostup chorobnosti oproti predchádzajúcemu týždňu o 17,4 percenta. Tzv. chrípkové prázdniny mali žiaci v 36 predškolských zariadeniach (9 v Košickom kraji, 8 v Nitrianskom kraji, 7 v Trnavskom kraji, 6 v Trenčianskom kraji a po 3 v Banskobystrickom a Žilinskom kraji), v 11 školských zariadeniach, z toho išlo o 9 základných škôl (3 v Košickom kraji, po dve v Nitrianskom a Trenčianskom kraji, po jednej v Trnavskom a Banskobystrickom kraji).

Pandémia prasacej chrípky zvýšila v Európe úmrtnosť detí

Pandémia tzv. prasacej chrípky zvýšila minulý rok v Európe úmrtnosť u detí, nie však medzi dospelými. Vyplýva to z dnes zverejneného výskumu. Doterajšie správy ukazujú, že u detí vo veku 5-14 rokov došlo vo ôsmich krajinách k nárastu počtu úmrtí o približne 28 percent, zistila skupina výskumníkov pod vedením Anne Mazickovej z kodanského inštitútu očkovacích látok. "Naše predbežné údaje ukazujú, že úmrtnosť hlásená počas chrípkovej pandémie v roku 2009 nedosiahla úroveň zvyčajne zaznamenanú počas epidémií sezónnej chrípky," uvádza správa v internetovom žurnále Eurosurveillance. Autori štúdie zhromaždili údaje z Belgicka, Dánska, Grécka, Holandska, Hesenska v Nemecku, Malty, Švajčiarska a Švédska - celkovo z oblastí, ktorých žije 66,8 milióna obyvateľov. Uvedený nárast u detí predstavoval 77 úmrtí. Pre porovnanie, v USA, ktoré majú vyše 300 miliónov obyvateľov, potvrdili viac než 300 úmrtí detí v dôsledku nákazy vírusom H1N1 chrípky typu A. Podľa zdravotných úradov ich však v skutočnosti bolo zrejme oveľa viac. Ide o viac než dvojnásobok počtu obetí počas každoročnej epidémie tzv. sezónnej chrípky.

04.02.2010

Vakcinácia na ministerstve zdravotníctva

V rámci tretej výzvy, ktorá sa týka očkovania prioritných skupín obyvateľstva pandemickou vakcínou (osoby zabezpečujúce zachovanie chodu hospodárstva a verejného života), v súlade s pandemickým plánom, sa dá v piatok 5. februára o 09.30 h zaočkovať minister zdravotníctva SR Richard Raši so spolupracovníkmi. Očkovanie bude na Ministerstve zdravotníctva SR a pri vakcinácii môžu byť prítomní aj zástupcovia médií. TASR informáciu poskytli z MZ SR.

Ľudia podceňujú nebezpečenstvo vzniku vážnych komplikácií novej chrípky

Zdravotnícki pracovníci a osoby z rizikových skupín podceňujú nebezpečenstvo vzniku vážnych komplikácií pandemickej chrípky. Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na to poukazujú priebežné kontroly stavu zaočkovanosti rizikových skupín pandemickou vakcínou. Očkovanie Panenzou je pritom podľa úradu optimálnou a najefektívnejšou prevenciou proti pandemickej chrípke. Hlavný hygienik SR Ivan Rovný preto opätovne vyzýva na očkovanie proti novej chrípke, najmä tehotné ženy vo všetkých trimestroch gravidity, dospelých so závažnými chronickými ochoreniami s vysokým rizikom komplikácií alebo úmrtia pri ochorení pandemickou chrípkou, na očkovanie detí od šiestich mesiacov života a dorast so závažnými chronickými ochoreniami s vysokým rizikom komplikácií alebo úmrtia pri ochorení pandemickou chrípkou a osoby zabezpečujúce zachovanie chodu hospodárstva a verejného života. Zoznam diagnóz osôb s vysokým rizikom komplikácií alebo úmrtia pri ochorení pandemickou chrípkou vypracovali odborníci z ministerstva zdravotníctva a je uverejnený na internetovej stránke ÚVZ SR. Zoznam bol tiež distribuovaný do všetkých ambulancií lekárov primárneho kontaktu. Panenza je neživá očkovacia látka, ktorá obsahuje štiepený vírus chrípky A/California/7/2009 (H1N1) 2009. Aplikuje sa do svalu ramena, u malých detí do stehenného svalu. Rovný ubezpečuje, že očkovacia látka je účinná a bezpečná. Nežiaduce účinky po očkovaní touto vakcínou sú porovnateľné s nežiaducimi účinkami sezónnych chrípkových vakcín. Jej distribúcia lekárom primárneho kontaktu na Slovensku naďalej prebieha. Pandémia chrípky nie je sezónnou záležitosťou a nie je ohraničená ukončením bežnej chrípkovej sezóny. Riziko pretrvávania pandemického obdobia v priebehu celého roka trvá, s možnosťou vzniku ďalších pandemických vĺn.

Británia: Protipandemická služba končí činnosť, prasacia chrípka ustupuje

Národná pandemická chrípková služba (NPFS), zriadená s cieľom zvládnuť vypuknutie tzv. prasacej chrípky, na budúci týždeň ukončí svoju činnosť, keďže obavy z chrípky sa znižujú a klesá aj počet nových pacientov. Oznámila to dnes britská vláda. Služba, ktorá pacientom umožňovala absolvovať telefonickú alebo e-mailovú konzultáciu so zhodnotením ich stavu a dostať antivirotiká bez toho, aby museli navštíviť lekára, bola spustená v júli 2009 v čase prudkého rastu počtu nakazených. Počas vianočného obdobia však počet nových prípadov nákazy vírusom H1N1 klesol na najnižšiu úroveň od vypuknutia pandémie a služba už nie je potrebná, vyhlásil minister zdravotníctva Andy Burnham. NPFS, v centrále ktorej preberalo hovory približne 1500 zamestnancov, ukončí pôsobenie 11. februára. Ľudia, ktorí si myslia, že majú prasaciu chrípku, si môžu nechať predpísať antivirotiká u svojho praktického lekára, a osoby z rizikových skupín sa stále môžu nechať zaočkovať. "Našou prioritou je očkovať ľudí zo skupín najviac ohrozených prasacou chrípkou, pretože ľudia sú stále v nemocniciach s vírusom a bohužiaľ niektorí mu podľahli," uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v januári oznámila, že pandémia zrejme ustupuje, zároveň však varovala, že môže udrieť tretia vlna nákazy a riziko je stále vysoké. Britské ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že činnosť NPFS je v prípade potreby možné obnoviť v priebehu týždňa.

03.02.2010

Maďarsko: Napriek zaočkovaniu ochorelo desať žiakov na prasaciu chrípku

Napriek zaočkovaniu sa v obci Gamás na juhozápade Maďarska nakazilo chrípkou typu A(H1N1) desať žiakov. Podľa maďarského spravodajského serveru index.hu 59 zo 116 žiakov školy ochorelo pred dvoma týždňami na takzvanú prasaciu chrípku. Zaočkovaných bolo celkom 39 detí. Vedenie školy vyhlásilo prázdniny. Príznaky chrípky u žiakov boli mierne a po dvoch dňoch zmizli. Ani nezaočkované deti nemali žiadne komplikácie, nikoho nemuseli hospitalizovať. V Maďarsku zaznamenali niekoľko prípadov, kedy ľudia po zaočkovaní ochoreli. Hlavný maďarský hygienik Ferenc Falus pre index.hu nedávno povedal, že zaočkovanie poskytuje 70- až 80-percentnú ochranu. V prípade ochorenia zaočkovaných ľudí je priebeh chrípky podľa jeho vyjadrenia miernejší. Po infikovaní vírusom H1N1 zomrelo v Maďarsku doteraz vyše 100 ľudí, z ktorých štyria boli zaočkovaní. Z nich dvaja boli v štádiu, že očkovanie im nemohlo pomôcť a prasacia chrípka v podstate neovplyvnila ich zdravotný stav. U ďalších dvoch neexistujú jednoznačné dôkazy, že príčinou úmrtia bola chrípka typu A(H1N1), píše server.

02.02.2010

ČR: Klaus nechápe, prečo sa hlavný hygienik nezaočkoval proti novej chrípke

Český prezident Václav Klaus sa dnes v reakcii na správy, že hlavný český hygienik Michael Vít ochorel na novú chrípku, pozastavil nad tým, prečo tento úradník nešiel príkladom a už skôr sa nezaočkoval. Michael Vít dnes uviedol, že na očkovanie proti tzv. prasacej chrípke sa chystal v najbližšej dobe. "To som teda nečakal, že keď on tak vehementne presviedčal, že by sme sa všetci mali očkovať, tak on mal ísť príkladom," reagoval prezident, ktorý sa očkovať odmieta. Dianie okolo chrípky typu A(H1N1) označuje za bublinu a v ČR zvažované povinné očkovanie dokonca za obmedzovanie ľudských práv. Práve hlavný hygienik má v ČR právomoc samostatne rozhodnúť o povinnom očkovaní až 200.000 ľudí – najmä zdravotníkov, ale aj hasičov, policajtov, vojakov a niektorých úradníkov. Rozhodnutie Michaela Víta by sa vzťahovalo aj na prezidenta. Osoby, ktoré by povinné očkovanie odmietli, by sa dopustili priestupku a mohli by sa dočkať pokuty v prepočte takmer 400 eur.

ČR: Hlavný hygienik Michael Vít dostal prasaciu chrípku

Hlavný hygienik ČR Michael Vít dostal takzvanú prasaciu chrípku, z ktorej sa lieči doma. Informovali o tom dnes české médiá. Vít povedal pre denník Právo, že má príznaky chrípky. "Skutočne ma postihla. Mám svalové ťažkosti, bolí ma hlava, jednoducho všetky príznaky chrípky. A pretože 95 percent populácie má tento rok prasaciu chrípku, som absolútne presvedčený, že som ju dostal aj ja," uviedol Vít. Vít sa pritom vlani nechal zaočkovať proti sezónnej chrípke. Aj napriek tomu dostal novú chrípku. "Už vtedy som hovoril, a to platí dodnes, že vakcína proti sezónnej chrípke nechráni proti prasacej. Ja som toho živým dôkazom," konštatoval hlavný český hygienik. V najbližších dňoch mal byť Vít očkovaný proti prasacej chrípke, k čomu však už zrejme nedôjde. "Teraz to pre mňa nemá význam, pretože organizmus si určité protilátky prekonaním prasacej chrípky vytvorí. Nemám iné ochorenia a tak verím, že do týždňa budem fit," usúdil Vít. Práve hlavný hygienik ČR má teraz veľkú zodpovednosť. Vláda vyhlásila, že Vít musí rozhodnúť, či sa povinne budú očkovať proti prasacej chrípke vojaci, hasiči, policajti, plynári, zdravotníci, teda ľudia potrební pre chod štátu. Má ich byť asi 200.000. Prezident Václav Klaus povinné očkovanie nazval obmedzením slobody človeka.

01.02.2010

ČR: O povinnom očkovaní proti novej chrípke má rozhodnúť hlavný hygienik ČR

Česká vláda posúdila dnes návrh bezpečnostnej rady štátu na povinné očkovanie proti novej chrípke typu A(H1N1) až 230.000 českých vojakov, policajtov, hasičov a zdravotníkov, ale o očkovaní nerozhodla. Podľa premiéra Jana Fischera takéto rozhodnutie je podľa právnej úpravy z roku 2000 plne v rukách hlavného hygienika ČR. Povinné očkovanie by sa vzťahovalo aj na členov bezpečnostnej rady štátu a niektorých úradníkov. V minulosti sa hovorilo aj o okruhu osôb, potrebných na zaistenie riadneho chodu štátu – napríklad pracovníkoch pekární a rôznych komunálnych služieb. Hlavný hygienik Michael Vít by o prípadnom povinnom očkovaní mal rozhodnúť na základe posúdenia niekoľkých parametrov, ako je výskyt chrípky a podobných respiračných ochorení, výsledky virologických vyšetrení v Národnom referenčnom laboratóriu či priebeh chrípky u pacientov. Vláda si v tejto súvislosti iba vyhradila, aby ju hlavný hygienik o chystanom kroku vopred informoval. Právomoc hlavného hygienika nariadiť povinné očkovanie vyplýva zo zákona o zdraví ľudu. V prípade zhoršenia situácie by vláda mohla navyše vyhlásiť aj stav krízy. Podľa českej ministerky zdravotníctva Dany Juráskovej by odopretie očkovania bolo posúdené ako priestupok a previnilcovi by hrozila pokuta až do 10.000 Kč (takmer 400 eur). Ministerka sa vyhla odpovedi, či by mohol dostať pokutu aj prezident Václav Klaus. Ten je členom bezpečnostnej rady a očkovanie verejne odmieta. "Mňa sa to určite nebude týkať. To neprichádza do úvahy. Vetujem možnosť, že by sa kvôli tejto potenciálnej chrípke malo niečo niekomu nariaďovať. To je pošliapanie elementárnej ľudskej slobody," uviedol Klaus dopoludnia, keď výsledok rokovania vlády ešte nebol známy.

Maďarsko: Nová chrípka si vyžiadala 110 životov, vrátane piatich tehotných žien

V Maďarsku možno dať úmrtie 110 pacientov do súvislosti s novou chrípkou typu A (H1N1), na následky komplikácií po infikovaní sa vírusom tzv. prasacej chrípky zomrelo päť tehotných žien. V Budapešti o tom dnes informoval šéfhygienik krajiny Ferenc Falus. Podľa jeho slov sa v súčasnosti nachádza v starostlivosti lekárov s rovnakým ochorením 11 tehotných žien, jednu z nich museli pripojiť na dýchacie prístroje. Odborník požiadal lekárov, medzi pacientmi ktorých sú chronicky chorí občania alebo tehotné ženy, aby zaočkovali všetkých z nich, v prípade ktorých sa tak ešte nestalo.

ČR: Klaus si našiel nový terč - povinné očkovanie proti chrípke

Český prezident Václav Klaus dnes zopakoval svoje vážne výhrady voči povinnému očkovaniu proti prasacej chrípke. Kým pred týždňom, keď armáda nariadila vojakom, aby sa povinne podrobili očkovaniu, český prezident prispel k zmene rozhodnutia a obavy z chrípky označil za „bublinu“, teraz úvahy o povinnom očkovaní až 230.000 osôb z okruhu vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a aj niektorých úradníkov a politikov okomentoval ako hrozbu pošliapania ľudských práv. Povinné očkovanie - ktoré v prípade prepuknutia pandémie chrípky navrhuje hlavný český hygienik a aj bezpečnostná rada štátu – by sa malo vzťahovať aj na prezidenta. Ten pred niekoľkými dňami uviedol, že nechce byť pokusným králikom. A dnes zopakoval, že by očkovanie nepodstúpil. „Mňa sa to určite nebude týkať. To neprichádza do úvahy. Vetujem možnosť, že by sa kvôli tejto potenciálnej chrípke malo niečo niekomu nariaďovať. To je pošliapanie elementárnej ľudskej slobody,“ uviedol Klaus. O návrhu na povinné očkovanie v prípade vzniku pandemickej situácie dnes rokuje aj česká vláda. Časť ministrov má voči návrhu výhrady.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: