ANS odporúča členským nemocniciam neuzatvárať nové zmluvy s Unionom a Dôverou

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) odporúča členským nemocniciam, aby po uplynutí platnosti súčasných zmlúv so súkromnými zdravotnými poisťovňami (ZP) Union a Dôvera, nové zmluvy na ďalšie obdobie už neuzatvárali. Uzniesli sa na tom účastníci dnešného mimoriadneho zhromaždenia členov ANS v Martine.

Podľa prezidenta asociácie Mariana Petka dôvodom je skutočnosť, že obe poisťovne odmietli zvýšiť ceny a objemy pre rok 2010 v súvislosti so zvyšovaním miezd zdravotníkov v menších nemocniciach. Neuzatvorením zmlúv podľa Petka zdravotné poisťovne nenaplnia verejnú sieť na nemocničné lôžka v rámci Slovenska, čo by mal byť signál pre iné orgány, predovšetkým Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aby konal. Zhromaždenie zároveň odporúča členom ANS, aby zvážili aj možnosť vypovedania doposiaľ uzatvorených zmlúv so zdravotnou poisťovňou Dôvera. Po neuzatvorení zmlúv s poisťovňou Union od apríla budú nemocnice ANS poskytovať pre jej poistencov iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. "Poistencom ZP Union budeme poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť za obvyklé ceny. Odkladné však poskytovať nebudú," konštatoval Petko. Nerealizovali by sa tak napríklad plánované operácie.

"Nemocnice nemajú inú možnosť ako sa brániť diktátu poisťovní v prípade, ak nedôjde k dohode, iba tak, že nebudeme uzatvárať pre nás nevýhodný zmluvný vzťah. To by totiž znamenalo zníženie rozsahu zdravotníckej starostlivosti a aj zmenšenie možností na zvýšenie miezd," uviedol prezident ANS. Poznamenal, že rozdiel medzi mzdovým ohodnotením pracovníkov fakultných nemocníc v porovnaní s regionálnymi nemocnicami je pritom už v súčasnosti výrazný. Napriek doteraz neúspešným rokovaniam so súkromnými poisťovňami sa platy zamestnancov neštátnych nemocníc majú od apríla zvýšiť. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) totiž začiatkom mesiaca deklarovala možnosť navýšenia cien a objemov pre nemocnice v ANS. Ako objasnil viceprezident ANS Peter Ottinger, všetky prostriedky, ktoré získajú od VšZP sa použijú na zvýšenie miezd svojich pracovníkov približne o dve percentá.

Malé nemocnice po februárovom rokovaní odvetvovej tripartity avizovali, že platy by mohli zvýšiť až o štyri percentá. Ako však objasnil Ottinger, takýto krok znemožnil postoj súkromných zdravotných poisťovní. Zo 63 nemocníc v asociácii tvoria totiž klienti súkromných poisťovní asi jednu tretinu. Podľa PR manažérky Dôvery Zuzany Horníkovej, sú súčasné zmluvy platné do 30. júna aj v prípade vypovedania. "Takže poistenci nemusia mať obavy, zdravotná starostlivosť im bude zabezpečená," zdôraznila. Priblížila, že poisťovňa aj tak po spojení s poisťovňou Apollom plánovala upravovať zmluvné podmienky a rokovať o nových zmluvách. "Takže aj keby niektorá nemocnica zmluvu naozaj vypovedala, nie je to pre nás neštandardná situácia, ale, naopak, priestor ako dohodnúť nové zmluvy od 1. júla tohto roku." "Poistencom bude poskytnutá odkladná aj neodkladná zdravotná starostlivosť v zmysle platných zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s nemocnicami ANS," reagovala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová. Ozrejmila, že rokovania o zmluvných a cenových podmienkach na budúce obdobie budú pokračovať v marci tohto roku.

Minister zdravotníctva Richard Raši považuje rozhodnutie súkromných poisťovní za zlé. "Môže poškodiť okrem pacientov najmä im," uviedol s tým, že poistenci sa každý rok môžu rozhodnúť pre zmenu poisťovne. Poznamenal, že v celoročnom rozpočte súkromnej poisťovne by prostriedky na zvyšovanie miezd predstavovali iba malé percento, pričom pripomenul, že zavedenie referencovania cien liekov prináša úsporu aj súkromným poisťovniam. "Toto považujem za malý ústretový krok, ktorý by urobiť mali."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: