Pacienti v Topoľčanoch a Leviciach čakajú s vyšetrením na nového prevádzkovateľa

Nemocnice v Topoľčanoch a v Leviciach fungovali aj počas dnešného dňa v núdzovom režime. "Ľudia, ktorí nepotrebujú akútne ošetrenie, sa zrejme na základe medializovaných informácií rozhodli počkať s návštevou lekára do budúceho týždňa, kedy by už mal byť v nemocnici nový prevádzkovateľ," zhodnotila prázdnu čakáreň v topoľčianskej ordinácii zdravotná sestra. Kedy však budú lekári schopní poskytnúť pacientom zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu, je otázne. Gabriel Mančík, riaditeľ neziskovej organizácie, ktorá prevezme správu obidvoch nemocníc od pondelka 1. marca tvrdí, že nemocnica začne fungovať od prvej minúty nového mesiaca. "Nemocnice budú poskytovať zdravotnú starostlivosť v rámci akútnej neodkladnej starostlivosti minimálne v piatich základných odboroch. Ako rýchlo dokážeme starostlivosť zabezpečiť v celej šírke je otázka, na ktorú budeme vedieť odpovedať, až keď sa dostaneme do priestorov nemocníc," konštatoval Mančík. Aj počas dnešného dňa monitorovala areál nemocnice v Topoľčanoch polícia. Policajná hliadka má za úlohu zabrániť vynášaniu zariadenia a prístrojov z nemocnice.

V súvislosti so situáciou v nemocniciach v Topoľčanoch a v Leviciach eviduje polícia niekoľko trestných oznámení. Obvodný úrad v Topoľčanoch podal trestné oznámenie za ničenie majetku a s tým spojené všeobecné ohrozenie, informoval prednosta úradu Jozef Vančo. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v spojitosti s ohrozením prevádzky Nemocníc s poliklinikou v Topoľčanoch a Leviciach podal aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "Je podozrenie na porušenie § 286 ods. 1 písm. h) a ods. 2 písm. a) Trestného zákona. Povinnosťou prevádzkovateľa je prevádzkovať nemocničné zariadenie do ukončenia zmluvy. Podľa zistení úradu je predpoklad, že uvedené ustanovenia Trestného zákona boli porušené tým, že bola úmyselne ohrozená prevádzka, alebo spôsobená porucha v prevádzke všeobecne prospešných zariadení," uviedol hovorca úradu Milan Michalič. Polícia začala trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu poškodzovania verejno-prospešného zariadenia v topoľčianskej nemocnici. Dve trestné oznámenia boli podané aj na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Leviciach v súvislosti so situáciou v levickej nemocnici. Topoľčianska okresná prokuratúra eviduje jedno trestné oznámenie, ktoré podal súčasný riaditeľ nemocnice Martin Naništa.

Nitriansky samosprávny kraj vypovedal neziskovým organizáciám v Leviciach a v Topoľčanoch, ktoré prevádzkujú nemocnice, nájomné zmluvy k 28. februáru tohto roka. Dôvodom výpovede boli dlhy za dodané energie. Od 1. marca by mala obidve zdravotnícke zariadenia prevziať nezisková organizácia Nemocnice s poliklinikou, ktorú zriadil samosprávny kraj.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: