Združenie Priatelia stonožky darovalo žilinskej FNsP dve infúzne pumpy

Združenie Priatelia stonožky darovalo žilinskej FNsP dve infúzne pumpy
Zdroj: bigstockphoto.com

Deti z občianskeho združenia (OZ) Priatelia stonožky dnes odovzdali primátorovi detského oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline Jurajovi Kováčikovi dve infúzne pumpy v hodnote 1989 eur, ktoré budú slúžiť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Primár detského oddelenia zdôraznil, že s OZ Priatelia stonožky spolupracuje detské oddelenie už niekoľko rokov. „Kúpilo nám dva injekčné dávkovače. Pomáhajú hlavne kriticky chorým deťom pri presnom dávkovaní liekov. Bez toho by naša práca, hlavne tu na jednotke intenzívnej starostlivosti, v podstate bola nepredstaviteľná. Je to moderný štýl liečby a sme radi, že to môžeme takýmto spôsobom získať,“ povedal Kováčik.

Šéfka OZ Priatelia stonožky Daniela Popluhárová uviedla, že dve infúzne pumpy mohli jednotke intenzívnej starostlivosti darovať vďaka dvom percentám z dane, ktoré získali minulý rok. „Za minulý kalendárny rok sme mohli pomôcť žilinskej nemocnici sumou viac ako 8500 eur. Tento rok sme z predaja získali tiež peknú sumu, ktorá poputuje na kúpu matracov do lôžkovej časti interného oddelenia,“ dodala Popluhárová. Žilinskej nemocnici darovalo OZ Priatelia stonožky od roku 2000, kedy odovzdali prvý prístroj detskej ortopedickej klinike, sumu vyše 29.331 eur (883.625 Sk). Združenie vzniklo v roku 1998 v Žiline a organizuje maľovanie detských pohľadníc v školách. Deti vytvárajú najmä vianočné pohľadnice a výťažok za každý maľovaný originál alebo kópiu ich obrázkov ide na nákup zdravotníckych prístrojov.

Symbolický šek na takmer 2000 eur prevzal primár detského oddelenia žilinskej FNsP od žiačok ZŠ Gaštanová v Žiline Nikoly Bučkovej a Ivany Kondekovej. „Snažím sa pomáhať chorým deťom aspoň takýmto spôsobom. Mám z toho veľmi dobrý pocit. Najradšej maľujem štedrovečerný stôl alebo guľovačky, sánkovačky. Maľovaniu pre Stonožku sa venujem tri roky,“ povedala Nikola, ktorá minulý rok namaľovala asi 80 pohľadníc. Maľovanie pohľadníc je podľa Popluhárovej u detí stále obľúbené. „Pretože vidia, že robia niečo zmysluplné. Niečo, čo pomáha ľuďom a zachraňuje životy. A aj keď sa tie generácie obmieňajú, myslím, že to oslovuje a bude oslovovať aj ďalšie deti. Okrem toho, že prejavia talent a môžu využiť krásne voľný čas, učia sa hodnotám, ktoré ich nenaučí nič iné. Pomoc druhému človeku bez ohľadu na to, či majú za to odmenu alebo nemajú,“ uzatvorila Popluhárová.

Na snímke primár detského oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline MUDr. Juraj Kováčik po prevzatí darovacej listiny za infúzne pumpy spolu s členkami OZ  Priatelia stonožky Nikolou Bučkovou a Ivanou Kondekovou (vpravo).
Na snímke primár detského oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline MUDr. Juraj Kováčik po prevzatí darovacej listiny za infúzne pumpy spolu s členkami OZ Priatelia stonožky Nikolou Bučkovou a Ivanou Kondekovou (vpravo).

Na snímke pacient napojený na infúzny dávkovač počas procedúry.
Na snímke pacient napojený na infúzny dávkovač počas procedúry.

 

 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: