Minister Raši odmieta, že by sa priame platby v zdravotníctve zvýšili

Minister zdravotníctva Richard Raši nesúhlasí s kritikou opozície, že priame platby v zdravotníctve rastú. "Kým za druhej Dzurindovej vlády boli tieto platby v porovnaní k HDP plus 75 percentuálnych bodov, za tejto vlády je to plus 33 percentuálnych bodov," uviedol dnes v reakcii na tlačovú konferenciu SDKÚ-DS. Poznamenal, že opozícia hovorí o náraste nominálneho objemu doplatkov, pričom tie za uplynulé štyri roky predstavovali 346 miliónov eur, za predchádzajúcej garnitúry to bolo 473 miliónov eur. "Keď to dáme na percentá, tento nárast je za Ficovej vlády 45 percent, za druhej Dzurindovej vlády 164 percent."

Podotkol, že poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS) povedal, že v roku 2005 na služby súvisiace so zdravotníctvom minul občan 123 eur, pričom v súčasnosti to má byť vraj 215 eur. Upozornil, že tento údaj nehovorí o tom, koľko pacienti doplácajú, ale sú do neho zahrnuté aj platby za produkty, ktoré možno voľne kúpiť v lekárňach, ako napríklad sušené mlieko, plienky či zubná pasta a kefka. V tejto súvislosti tiež doplnil, že index spotrebiteľských cien predpísaných liekov je oproti roku 2005 nižší ako v súčasnosti. Stúpli tak podľa neho platby za lieky bez predpisu a voľnopredajné produkty.

Šéf rezortu objasnil, že do priamych platieb sa zahŕňajú aj platby za nadštandardné služby, ktoré pritom nesúvisia s verejným zdravotným poistením a závisia od dobrovoľného rozhodnutia pacienta. Taktiež sa sem započítavajú platby za homeopatikov, chiropraktikov či akupunkturistov, čo nepovažuje za korektné. Pripomenul tiež, že v súčasnosti majú pacienti k dispozícii viac liekov bez doplatku alebo s doplatkom do jedného eura ako v minulosti. "Na každé chronické ochorenie máme minimálne jeden liek bez doplatku alebo s eurovým doplatkom," uzavrel s tým, že to predtým nebolo.

Predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) spolu s ďalším členom výboru Petrom Markovičom (SDKÚ-DS) dnes na tlačovej konferencii v Poprade upozornili, že priame hotovostné platby za zdravotnícku starostlivosť sa čoraz viac zvyšujú. Novotný konkretizoval, že v roku 2005 predstavovali priame platby do zdravotníctva v hotovosti viac ako 677 miliónov eur, v roku 2009 to podľa štátneho rozpočtu bolo takmer 1,2 miliardy eur. „Čo sa týka doplácania za lieky predpísané na recept, v roku 2005 podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií to bolo 3,1 miliardy Sk (103 milióna eur), za celý rok 2009 to bude okolo piatich miliárd (170 miliónov eur),“ priblížil. Je podľa neho viac než isté, že zdravotná starostlivosť na Slovensku nie je zadarmo, nepomohlo ani zrušenie 20-korunových poplatkov u lekára.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: