USA: Obama strávil celý deň politickými vyjednávaniami o reforme zdravotníctva

Americký prezident Barack Obama vo štvrtok celý deň rokoval s vyše 30 predstaviteľmi Kongresu z oboch politických táborov o reforme zdravotníctva.

Cieľom tzv. Zdravotíckeho summitu malo byť zosúladenie predstáv demokratov a republikánov o prerokovávanej reforme. Dohodu sa im však nepodarilo dosiahnuť ani po vyše siedmich hodinách rokovania. Demokrati však budú reformu naďalej presadzovať. "Najtrpezlivejší muž na svete je Barack Obama," skonštatoval po stretnutí demokratický predseda Senátu Harry Reid, ktorý si spoločne s prezidentom musel počas mimoriadneho stretnutia vypočuť hodiny politických aj odborných vystúpení. Najvýraznejším okamihom bola krátka prestrelka medzi senátorom a prezidentským protikandidátom Obamu Johnom McCainom. Ten Obamu obvinil, že sľub o zmene spôsobu práce vo Washingtone sa mu nepodarilo naplniť. "Kampaň už skončila, voľby sú za nami," upozornil ho rozrušený Obama.

Celodenný summit, ktorý v priamom prenose vysielalo niekoľko spravodajských staníc, ukázal diametrálne odlišnú filozofiu demokratov a republikánov. Pokiaľ sa zástupcovia Demokratickej strany usilovali presvedčiť svojich kolegov o podpore opatrení z existujúcich návrhov zákonov, republikáni požadovali úplne nový zákon. Keďže príprava dvoch existujúcich návrhov trvala takmer jeden rok, demokrati chcú pokračovať v začatom procese a neradi by strácali čas ďalšími dlhotrvajúcimi politickými diskusiami. Zásadné zmeny, ktoré by chceli presadiť republikáni, sú súčasťou prerokovaných návrhov.

Republikánska strana sa usiluje najmä zmenšiť rozsah reformy, ktorá bude stáť Američanov miliardy dolárov. Prezident ich požiadal, aby si celú reformu poriadne premysleli. Zároveň však pripustil, že pokiaľ reforma v Kongrese nezíska podporu republikánov, demokrati ju schvália aj bez nich.
"Nemôžeme mať ďalší rok debát o tejto téme," skonštatoval prezident na záver celodenného maratónu. Vzdať sa v tejto fáze legislatívneho procesu nechce ani predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. "Nie som príliš optimistická v tom, že by sa nám podarilo získať republikánov, ale určite môžeme do zákona zahrnúť niektoré z ich pripomienok," uviedla Pelosiová pred novinármi po skončení rokovania. "Američania čakali päť desaťročí na túto reformu a my ju určite schválime," uistil voličov predseda Senátu Harry Reid. Demokratom v ďalšej fáze zostáva možnosť zvoliť modifikovaný legislatívny proces pre prerokovávanie záverečného návrhu reformy v Senáte, ktorý na schválenie vyžaduje iba jednoduchú väčšinu.

Zdravotnícky summit bol pre Washington mimoriadnou mediálnou záležitosťou. V rokovacej miestnosti boli po celý čas prítomné kamery, čo malo voličom ukázať charakter politického vyjednávania. Analytici sa však domnievajú, že práve prítomnosť kamier spôsobila politizáciu debaty a neochotu oboch strán ustúpiť. Komentátori ďalej poznamenali, že Biely dom sa týmto podujatím usiloval zlepšiť obraz prezidenta ako lídra ochotného jednať s opozíciou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: