Banskobystričania si už zvykli na pondelky zdravia

Srdcovo-cievne ochorenia sú aj na Slovensku najčastejšou príčinou predčasných úmrtí. Jednou z ciest, ako predchádzať vážnym zdravotným problémom, je prevencia. Mnohí Banskobystričania si preto už zvykli na "pondelky zdravia" v budove Mestského úradu. Dajú si bezplatne vyšetriť cholesterol, glukózu či zmerať krvný tlak alebo množstvo telesného tuku v organizme, ktoré im ponúka Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Podľa informácií z RÚVZ kompletné preventívne vyšetrenie rizikových faktorov srdcovo-cievnych ochorení môžu občania absolvovať každý druhý pondelok v mesiaci. V poradni zdravia im od siedmej do jedenástej hodiny zamestnankyne odboru podpory zdravia RÚVZ poskytnú tiež individuálne poradenstvo. Robia napríklad testy Zdravé srdce, radia v oblasti zdravého stravovania, odvykania od fajčenia, poskytujú informácie o zdravom životnom štýle podľa individuálnych požiadaviek.

Niektorí záujemcovia prichádzajú na vyšetrenia pravidelne. Sú to najmä ľudia v strednom veku, ale aj dôchodcovia. Menší záujem o bezplatné služby poradne zdravia majú mladí ľudia, ktorým by práve malo záležať na zdravotnom stave a zdravej životospráve.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: