USA: Obama sa nevie zbaviť fajčenia a sladkostí

Hoci víkendová zdravotná prehliadka amerického prezidenta Baracka Obamu potvrdila jeho dobrý zdravotný stav, americkú verejnosť zaskočilo, že Obama ešte stále fajčí. Problémy so zbavením sa tohto zlozvyku v pondelok na tlačovej konferencii vysvetľoval jeho hovorca Robert Gibbs. Novinári sa ho pýtali aj na dôvod problémov s cholesterolom. Ich príčinou sú Obamove obľúbené sladkosti.

Gibbs pred novinármi uviedol, že v odvykaní od fajčenia prezidentovi nepomáha stres a skutočnosť, že má za sebou zrejme najstresujúcejší rok svojho života. Hovorca zopakoval, že Obama sa fajčenia na 95 percent zbavil, ale z času na čas opäť zhreší. Gibbs nedokázal odpovedať na zvedavé otázky novinárov o tom, kde Obama fajčí a odkiaľ má cigarety. "Naďalej konzumuje nikotínové žuvačky," dodal. Obama sa chce fajčenia zbaviť, pretože nechce dávať zlý príklad americkej verejnosti, ale najmä svojim dcéram. Fajčiť prestal na výzvu svojej manželky Michelle v roku 2007. Tá si nepriala, aby jej manžel kandidoval na najvyšší post v USA ako fajčiar.

Druhou oblasťou, v ktorej lekári vyzvali Obamu k opatrnosti, je strava. Prezident má totiž mierne zvýšenú úroveň tzv. zlého cholesterolu, lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL). "Pozrite, títo ľudia robia skvelé dezerty," popísal Gibbs prácu šéfkuchárov Bieleho domu. Chutné dezerty sú totiž podľa hovorcu príčinou zvýšenia úrovne zlého cholesterolu v organizme šéfa Bieleho domu. Ďalším faktorom je podľa neho aj vek prezidenta. Ako s úsmevom poznamenal Gibbs, Obama nenosí vo vreckách šalát a mrkvu, aby zahnal hlad.

Obamovi "vyskočil" cholesterol a chce to rozchodiť

Výsledky prieskumov, počítanie kresiel v Kongrese a ťažkosti s federálnou vládou nie sú tým jediným, čo robí starosti americkému prezidentovi Barackovi Obamovi: potrebuje "rozchodiť" trošku vyšší cholesterol. Hoci Obamu na miesto dnešného prejavu vo Washingtone priviezla prezidentská kolóna, naspäť do Bieleho domu sa rozhodol ísť pešo cez park. Ako americký prezident povedal novinárom, potrebuje si byť istý, že "niečo z tohto cholesterolu už rozchodil". Obama sa v nedeľu zúčastnil na lekárskej prehliadke. Lekár šéfovi Bieleho domu zistil, že od poslednej prehliadky v roku 2007 mu stúpol cholesterol - celkovo, ale aj tzv. zlý cholesterol (LDL). Prezidentovi odporúčali, aby svoj cholesterol znížil. Ako vidieť, Obama si radu vzal doslova "k srdcu".

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: