Malé nemocnice zatiaľ s poisťovňou Dôvera zmluvy nerušia

Najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera zatiaľ nezaznamenala snahu o vypovedanie platných zmlúv zo strany malých nemocníc. Pre TASR to dnes potvrdila PR manažérka poisťovne Zuzana Horníková. Tento krok im odporučilo zvážiť mimoriadne februárové zhromaždenie členov Asociácie nemocníc Slovenska (ANS).

Asociácia zároveň odporučila členským nemocniciam, aby po uplynutí platnosti súčasných zmlúv so súkromnými zdravotnými poisťovňami Union a Dôvera, nové zmluvy na ďalšie obdobie už neuzatvárali. Neštátne zariadenia tak reagovali na nezvýšenie cien a objemov na tento rok v súvislosti so zvyšovaním miezd ich zamestnancov. Súčasné zmluvy s Dôverou sú platné do konca júna. V prípade poisťovne Union iba do konca mesiaca. Malé nemocnice už avizovali, že pre jej poistencov budú od apríla poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Nerealizovali by sa tak napríklad plánované operácie. Obe poisťovne deklarovali, že o nových zmluvách budú ešte rokovať.

Napriek doteraz neúspešným rokovaniam so súkromnými poisťovňami sa platy zamestnancov neštátnych nemocníc majú od apríla zvýšiť. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) deklarovala možnosť navýšenia cien a objemov pre nemocnice v ANS. Ako objasnil viceprezident asociácie Peter Ottinger, všetky prostriedky, ktoré získajú od VšZP, sa použijú na zvýšenie miezd svojich pracovníkov približne o dve percentá. Malé nemocnice po februárovom rokovaní odvetvovej tripartity avizovali, že platy by mohli zvýšiť až o štyri percentá. Ako objasnil Ottinger, takýto krok znemožnil postoj súkromných zdravotných poisťovní. Zo 63 nemocníc v asociácii tvoria totiž klienti súkromných poisťovní asi jednu tretinu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: