V irackej Fallúdži sa rodí veľký počet postihnutých detí

V irackom meste Fallúdža sa rodí veľké množstvo detí s vrodenými defektmi. Niektorí lekári tvrdia, že na vine sú zbrane, ktoré v oblasti použila americká armáda. Informovala o tom dnes britská spoločnosť BBC.

Reportér BBC John Simpson navštívil novú nemocnicu vo Fallúdži financovanú Spojenými štátmi. Tamojšia detská lekárka ho informovala, že denne prichádza do kontaktu s dvoma až troma novorodencami s vrodenými defektmi. To by znamenalo postihnutie u jedného z 1000 narodených detí. Deti vo Fallúdži trpia predovšetkým srdcovými poruchami, ktorých počet je údajne až 13 ráz vyšší ako v Európe.

Počet vrodených defektov vo Fallúdži podľa miestnych lekárov neustále rastie. Na potvrdenie týchto svedectiev však chýbajú jasné dôkazy a výskumy. Iracká vláda priznáva len približne dva až tri prípady ročne. Simpson videl v irackom meste deti, ktoré trpia následkami ochrnutia alebo poškodenia mozgu. Navštívil rodinu s dievčatkom so šiestimi prstami na rukách aj nohách. Na fotografii mu ukázali aj dieťa narodené s troma hlavami. Miestne úrady údajne už veľakrát varovali ženy pred ďalšími tehotenstvami.

Lekári a rodičia sa domnievajú, že na vine sú vysoko sofistikované zbrane, ktoré americké jednotky nasadili počas tvrdých bojov s povstalcami vo Fallúdži v roku 2004. Americká armáda reagovala vyhlásením, že nevie o žiadnych štúdiách a oficiálnych správach, ktoré by dokazovali nárast vrodených defektov v oblasti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: