SDKÚ-DS chce zaviesť maximálnu hranicu doplatkov v zdravotníctve 10 eur mesačne

Najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS chce zvýšiť finančnú ochranu občanov pred doplatkami v zdravotníctve. Dosiahnuť to chce zavedením maximálnej hranice doplatkov v zdravotníctve, ktorá by nemala presiahnuť sumu 10 eur mesačne. Na dnešnej tlačovej konferencii strany o tom informovali poslanci Národnej rady SR Viliam Novotný a Peter Markovič, ktorí to navrhujú v novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Parlament by sa ich iniciatívou mal zaoberať dnes.

"Cieľom je zlepšiť zdravotný stav ľudí, zvýšiť spokojnosť so zdravotnou starostlivosťou a zlepšiť finančnú ochranu pacientov v systéme," vyhlásil Novotný. Dodal, že cieľom SDKÚ-DS nie je, aby ľudia užívali viac liekov a lekári ich viac predpisovali, ale práve spomínaná finančná ochrana pacientov. Týkať sa to má podľa Novotného najmä skupiny ľudí, ako sú dôchodcovia a chronicky chorí pacienti, ktorí sú od zdravotnej starostlivosti najviac závislí. "Tých, ktorí užívajú veľa liekov, často chodia k lekárovi, ich náklady na liečbu presahujú 120 eur ročne a majú nízky príjem," spresnil Novotný.

Šéf zdravotníckeho parlamentného výboru je presvedčený, že takáto záťaž pacientov nesmie existenčne ohrozovať. "Aby sa niekto neocitol v situácii, že si nebude môcť dovoliť navštíviť lekára a dať si predpísať lieky, lebo mu to nedovoľuje finančná situácia," zdôvodnil. Podľa navrhovanej právnej normy by teda za pacienta, ktorý minie pri čerpaní zdravotnej starostlivosti v hotovosti viac ako 120 eur za rok, zvyšok preplatila poisťovňa. "Prichádzame so systémom, ktorý už funguje v Českej republike a môže zabezpečiť ochranu pacienta," doplnil Markovič. Predkladatelia sú presvedčení, že sociálna ochrana sa za súčasnej vlády zhoršila aj v zdravotníctve a finančná ochrana v ňom tiež nefunguje. Novotný pripomenul, že v súčasnosti pacienti doplácajú za návštevu pohotovosti, za recept, za lieky a platia tiež za sanitku. Rovnako aj napríklad za prednostné vyšetrenie či za vypísanie tlačiva bez čakania. Nie je preto podľa neho pravda, že zdravotníctvo je bezplatné, ako tvrdí vláda.

Dokazujú to podľa neho aj rozdiely medzi doplatkami za minulej a za súčasnej vlády. Pre porovnanie uviedol, že v roku 2005 pacienti doplácali za lieky na recept čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia približne 103 milióna eur (3,1 miliardy Sk) a v roku 2009 by to malo byť podľa doterajších odhadov približne 156 miliónov eur (4,7 miliardy Sk). "Ľudia teda platia v hotovosti stále viac v lekárni a u lekára," zdôraznil s tým, že doplatky za lieky narástli o 51 percent. Novotný upozornil, že predložená novela zákona o rozsahu sa má týkať predovšetkým služieb súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, no nie plastických operácií či vitamínových doplnkov.

Minister zdravotníctva Richard Raši počas nedávneho kontrolného dňa označil nápad maximálneho doplatku pacientov za nesystémové a zlé riešenie, ktoré má aj negatívnu stranu mince. "Tým, že pacienti majú možnosť si vybrať liek s nižším doplatkom, aj pacient vytvára tlak na lekára, aby mu predpísal lieky s minimálnym doplatkom." Myslí si, že keď by sa stanovil maximálny doplatok, po jeho vyčerpaní by tlak na lekárov zmizol. "Pacient už nebude mať záujem na tom, aby dostal liek s minimálnym doplatkom a lekár by mohol písať pod tlakom firiem tie najdrahšie lieky," dodal Raši. Podľa Novotného však poslanci nechcú obchádzať predpisovanie lacnejších liekov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: