Opozícia si chce opätovne posvietiť na tender na licencie pre záchranky

Opoziční poslanci Národnej rady SR Viliam Novotný a Peter Markovič (obaja SDKÚ-DS) dnes spolu s Máriou Sabolovou (KDH) navštívili ministerstvo zdravotníctva, kde žiadali informácie o tendri na licencie pre záchranky. "Naše podozrenia, že ministerstvo na základe klientelistických praktík rozdalo povolenia na záchranky štyrom až piatim vopred vybratým firmám, trvajú. Na jednej strane sme boli svedkami podozrivého tendra na nákup 140 sanitiek pre Bratislavskú štátnu záchranu službu za 24 miliónov eur a na druhej strane tá istá firma získala 53 staníc záchrannej služby," konštatoval Markovič.

Poslanci, ktorí sú aj členovia parlamentného zdravotníckeho výboru, sa dnes dožadovali nahliadnutia do spisového materiálu z výberového konania na konkrétne stanice záchrannej služby. Informovali sa tiež o situácii s preberaním doteraz fungujúcich staníc záchrannej služby víťazmi tendra. Žiadali tiež presný zoznam vyradených, úspešných a neúspešných žiadateľov na jednotlivé body záchrannej služby vo všetkých troch kolách tendra. "Minister Raši sľúbil, že po tendri sprístupní spisový materiál verejnosti. Je čas, aby ukázal, že súťaž na záchranky bola v poriadku," povedal Novotný.

Šéf rezortu pre TASR deklaroval, že poslanci dostanú odpovede na všetky svoje otázky. Objasnil, že materiály o pridelení licencie pre stanice, pri ktorých prebieha súdny spor alebo odvolacie konanie, ministerstvo zatiaľ poskytnúť nemôže. "Tie, čo boli ukončené, dostanú kompletne ako chcú." Ministerstvo by malo odpovede vypracovať do dvoch týždňov. Nové prerozdelenie licencií na prevádzkovanie staníc pozemnej záchrannej zdravotnej služby (ZZS) sprevádzala kritika opozície, ako aj niektorých poskytovateľov ZZS. Opoziční zákonodarcovia pre prvé kolo tendra už realizovali na ministerstve zdravotníctva poslanecký prieskum. Rozdeľovanie licencií chceli skontrolovať aj po ukončení posledného tretieho kola, výbor pre zdravotníctvo však ďalší prieskum odmietol. Za jeho realizáciu hlasovali všetci opoziční poslanci, koaliční sa zdržali. Ako vtedy poznamenal Ján Zvonár (Smer-SD), prieskum nie je potrebný, keďže ministerstvo určite potrebné dokumenty bez problémov poskytne.

Členovia Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby zároveň v reakcii na stratu staníc podali žaloby, ktorými sa domáhajú zrušenia rozhodnutí ministerstva. Pristavením niekoľkých sanitiek na parkovisko oproti budove Národnej rady SR, ako aj pred ministerstvo zdravotníctva chceli tiež niektorí členovia asociácie poukázať na "nezákonnosť" tendra. Niektoré sanitky pred ministerstvom parkujú dodnes. Pred začiatkom prvého kola záchrankového tendra bolo na Slovensku 264 ambulancií ZZS, pričom po skončení všetkých troch by malo byť 270 staníc. Najviac bodov získala spoločnosť Falck Záchranná Košice spolu so Záchrannou dopravnou a zdravotníckou službou Bratislava a Záchrannou službou Košice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: