Mená víťaziek súťaže Sestra roka 2009 sú známe

Tretí ročník súťaže Sestra roka 2009, ktorej poslaním je zvýšiť spoločenskú prestíž ošetrovateľskej profesie na Slovensku a morálne oceniť ich nenahraditeľnú prácu, pozná svojich víťazov. Trinásťčlenná porota rozhodla o tom, že v kategórii Sestra roka 2009 poskytovateľ/ka ošetrovateľskej starostlivosti zvíťazila Emília Kunovská z Fakultnej nemocnice Trnava. Okrem nej sa o prvé miesto uchádzali aj Ján Kovács z Psychiatrickej nemocnice Hronovce a Margita Pastorková z Liečebne v odbore vnútorného lekárstva v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Nové Mesto nad Váhom. Víťazkou kategórie Sestra roka 2009 manažér/ka, v ktorej finalisti bojovali o striebornú ružu sv. Alžbety, sa stala Anna Klučková z Fakultnej NsP Nové Zámky. Klučkovej konkurentmi v súťaži boli Tatiana Skovajsová z NsP Nové Mesto nad Váhom a Mária Teminská z Košickej agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

Cenu za celoživotné dielo v ošetrovateľstve si na slávnostnom galavečere prevzala Emília Lepiešová zo Strednej zdravotníckej školy v Žiline. Samostatnou kategóriou súťaže Sestra roka je edukátorka. O najlepšej sestre edukátorke Alene Ongerovej z Bratislavy rozhodli čitatelia časopisu Diabetik. Súčasťou ďalších ročníkov by podľa šéfredaktorky časopisu Sestra a lekár v praxi Vlasty Husárovej mohla byť aj kategória určená pre sestry učiteľky, teda tie, ktoré vzdelávajú budúce alebo iné sestry. "Aj cenu za celoživotné dielo v ošetrovateľstve si v prvých dvoch ročníkoch odniesli práve sestry učiteľky, ktoré z praxe odišli týmto smerom a zaslúžili sa o vybudovanie vysokoškolského vzdelávania sestier," dodala Husárová.

Súťaž je koncipovaná tak, aby ukázala nielen odborné kvality sestier a ich vysokú profesionálnu úroveň, ale zároveň aj ľudský prístup, ochotu a obetavosť. "V tomto roku sme dostali 30 nominácií. Oproti vlaňajšku ich kvalita stúpla, aj tí, ktorí posielajú nominácie, sa naučili, čo je potrebné zdôrazňovať," uviedla v tejto súvislosti Husárová. "Na sestry sa kladú veľmi vysoké odborné nároky, ale na druhej strane sú nedostatočne ohodnotené, a to nielen po finančnej stránke. Týka sa to aj spoločenskej prestíže," uviedla Husárová. Aj spomínaným galavečerom tak chceli organizátori vzdať hold krehkej sile sestier. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády SR Robert Fico, patronát nad súťažnými kategóriami mali manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová a minister zdravotníctva Richard Raši.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: