Nižšie ako štvorpercentné zvýšenie platov zdravotníkov neuspokojí

Ak sa platy v neštátnych nemociach nezvýšia o štyri percentá, zdravotnícki odborári nebudú spokojní. Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS) Anton Szalay pre TASR pripustil, že následne tak možno očakávať rôzne akcie zo strany zamestnancov. Odborári už vo februári upozorňovali, že ak sa mzdy nezvýšia, prídu protestovať pred Úrad vlády SR. Ich zamestnanci sa totiž na rozdiel od pracovníkov štátnych fakultných nemocníc zvyšovania platov vlani nedočkali.

Odborári požadovali navýšenie miezd aspoň o predvlaňajšiu mieru inflácie (4,6 percenta). Pretože sa s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje 63 neštátnych zariadení, nedohodli na kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, dostali sa rokovania pred rozhodcu. Ten určil, že platy sa majú zvýšiť dvakrát o štyri percentá. ANS však nepovažovala kolektívnu zmluvu za uzavretú. Začiatkom februára po prísľube o navýšení zdrojov od štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne avizovala, že platy sa od apríla zvýšia. O koľko, malo závisieť od rokovania so súkromnými poisťovňami. Tie reagovali, že na plošné navýšenie objemov a cien pre nemocnice nemajú prostriedky.

ANS následne odporučila členským nemocniciam, aby po uplynutí platnosti súčasných zmlúv so súkromnými zdravotnými poisťovňami Union a Dôvera, nové zmluvy neuzatvárali. Dôvodom malo byť odmietnutie navýšenia zdrojov na zvýšenie platov. Viceprezident ANS Peter Ottinger vtedy priblížil, že všetky prostriedky, ktoré získajú od Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sa použijú na zvýšenie miezd svojich pracovníkov približne o dve percentá. O koľko sa mzdy zvýšia, reálne zatiaľ nie je isté, keďže odbory podľa Szalaya zatiaľ nedostali od ANS návrh k dodatku kolektívnej zmluvy. Z vyjadrenia VšZP zase vyplynulo, že rokovania o navýšení zdrojov ešte nie sú ukončené.

Súčasné zmluvy s Dôverou sú platné do konca júna. V prípade poisťovne Union iba do konca mesiaca. Malé nemocnice už avizovali, že pre jej poistencov budú od apríla poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Nerealizovali by sa tak napríklad plánované operácie. Obe poisťovne deklarovali, že o nových zmluvách budú ešte rokovať. Hovorkyňa Unionu Judita Smatanová pre TASR priblížila, že poistencom sa v súčasnosti poskytuje odkladná aj neodkladná zdravotná starostlivosť. Predpokladá tiež, že sa poisťovňa s ANS dohodne na ďalších podmienkach. Objasnila, že poisťovňa reagovala na návrh ANS protinávrhom, ktorý zohľadňoval aj pripomienky Unionu, odpoveď však zatiaľ neprišla.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: