Dostavba Rázsoch sa bude financovať cez PPP projekt alebo úver

Ministerstvo zdravotníctva má do konca mesiaca predložiť vláde návrh financovania dostavby bratislavskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Rázsochy. Ako pre TASR priblížil šéf rezortu Richard Raši, ten bude pravdepodobne počítať so štyrmi možnosťami financovania, pričom dve by mali byť aj realizovateľné. Jednou z nich je financovanie cez PPP projekt, do úvahy pripadá aj bankový úver.

Odhaduje sa, že dostavba nemocnice si vrátane jej vybavenia vyžiada asi 480 miliónov eur bez DPH. To sa nepáči opozičnej SDKÚ-DS, podľa ktorej by sa za tieto prostriedky mohlo postaviť osem nemocníc v každom regióne Slovenska. Dostavbu naopak podporuje dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Vzniknúť by tu totiž mal výučbový komplex pre budúcich lekárov. V prípade realizácie dostavby by sa tiež zlúčili pracoviská bratislavskej fakultnej nemocnice. Predseda vlády Robert Fico v januári deklaroval, že vláda dostavbu nemocnice podporí. "Chceme, aby tu bola jedna supermoderná veľká nemocnica s celoslovenskou pôsobnosťou," konštatoval. Minister Raši vtedy objasnil, že potrebné prostriedky by sa okrem iného mohli tiež získať napríklad z predaja nemocnice na Mickiewiczovej ulici či starého areálu bratislavskej lekárskej fakulty.

Vláda pred vyše rokom zrušila uznesenie predchádzajúceho kabinetu z roku 2003, ktoré hovorilo o zastavení výstavby nemocnice a odpredaji investície inému záujemcovi. Rezort zdravotníctva vtedy navrhol dostavbu zariadenia s tým, že stavbu treba najprv podrobiť medicínskemu, prevádzkovému a technickému auditu. Ten ukázal, že dobudovanie nemocnice sa javí ako potrebné pre riešenie očakávaných zdravotníckych potrieb obyvateľstva. Definitívne rozhodnutie o zastavení dostavby rozostavanej nemocnice padlo za bývalej vlády v máji 2003. Na stavbe sa pritom dovtedy preinvestovalo 33,2 milióna eur. Kabinet súčasne rozhodol, že nehnuteľnosť odpredá, "a to komukoľvek, kto sa nájde", povedal vtedajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Na dostavbu Rázsoch ako nemocničného zariadenia bolo vtedy potrebných takmer 159,3 milióna eur. Z odpredaja objektu sa v tej dobe predpokladal zisk vo výške 33,2 milióna eur, ktorý mal ísť na rekonštrukciu objektov FNsP Bratislava.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: