Zdravotná starostlivosť v NsP vo Zvolene má ostať zachovaná, vrátane geriatrie

Zdravotná starostlivosť vo zvolenskej nemocnici zostáva zachovaná v súčasnom rozsahu, vrátane oddelenia geriatrie. Taký je výsledok viac ako dvojmesačných rokovaní medzi vedením Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a zástupcami neziskovej organizácie (n.o) Nemocnice s poliklinikou Vaše zdravie Zvolen. TASR o tom informovala hovorkyňa BBSK Iveta Kureková.

Do 16. apríla 2010, keď je naplánované zasadnutie Zastupiteľstva BBSK, sa rozhodne aj o ďalšom prevádzkovaní zvolenskej nemocnice, uviedla Kureková. Vedenie kraja vtedy predloží informáciu o rozhodnutí krajským poslancom. Vedenie NsP chcelo zrušiť oddelenie geriatrie a presunúť jeho časť na iné oddelenia už k 1. februáru 2010. Tento svoj krok zdôvodňovalo vysokými nákladmi na chod oddelenia, ktoré predtým vykrývalo zo ziskových sanitiek rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP). Tento rok však bola nemocnica pri výbere na poskytovateľov služieb RZP neúspešná a prišla o asi 1,66 milióna eur.

Zástupcovia n.o. však po rokovaniach s predsedom BBSK Vladimírom Maňkom termín posunuli na 1. marca. Podľa Maňku sa však termín rozhodnutia oddialil ešte o dva týždne, pretože sa čakalo na výsledky ekonomického auditu. Nemocnica však už v januári čiastočne zredukovala lôžka na geriatrii a prepustila 27 zamestnancov. Keby však zrušila celé oddelenie, o prácu by prišlo ďalších asi 30 ľudí. Vlani na zvolenskej geriatrii hospitalizovali takmer 1500 pacientov. Starí ľudia, pre ktorých je oddelenie určené, prichádzali do Zvolena aj z iných okresov, najmä z Detvy a Krupiny. Najbližšie takéto oddelenie bolo už len v Banskej Bystrici. Pracovníci geriatrického oddelenia v januári založili pre záchranu pavilónu aj petičný výbor a niekoľko dní zbierali v meste a jeho okolí podpisy. Za asi dva týždne sa im ich podarilo získať viac ako 4500.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: