Na spor kraja a neziskoviek v Topoľčanoch a Leviciach napokon môžu doplatiť zdravotníci

Zamestnanci neziskových organizácií, ktoré do 1. marca spravovali nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach, sa zrejme tak ľahko nedočkajú februárových výplat. Nevyplatenie miezd avizoval riaditeľ neziskovej organizácie Nemocnica Topoľčany Martin Naništa. Ten tvrdí, že za vzniknuté problémy môže organizácia Nemocnice s poliklinikou, ktorá v súčasnosti obe zdravotnícke zariadenia prevádzkuje.

"S poľutovaním vám oznamujeme, že Nemocnica Topoľčany n.o. ani Nemocnica s poliklinikou Levice n.o. nie sú momentálne schopné vyplatiť mzdy za mesiac február 2010 a to i napriek enormnej a zjavnej snahe riaditeľa a členov správnych rád," píše Naništa v liste adresovanom zamestnancom nemocníc. Obe neziskovky sa podľa jeho slov nemohli dostať k účtovnej evidencii, ktorá je uložená na počítačoch a serveroch, ktoré momentálne zadržiava súčasný prevádzkovateľ zdravotníckych zariadení. Bývalí prevádzkovatelia tak nemohli riadne vyúčtovať a vyplatiť mzdy zamestnancom. "V posledných dňoch februára sme sa snažili premiestniť majetok našich neziskových organizácií mimo areálu oboch nemocníc. Nášmu počínaniu zabránil Nitriansky samosprávny kraj (NSK) krivým obvinením a trestným oznámením, že predstavitelia NSK majú informácie o vynášaní zariadenia v majetku NSK. Následne prišla polícia, ktorá neskúmala, či sa trestné oznámenie NSK zakladá na pravde, ale rovno nám v odvážaní nášho majetku zabránila," píše Naništa.

Zároveň znovu pripomenul, že nezisková organizácia zriadená NSK zadržiava majetok bývalých prevádzkovateľov nemocníc protiprávne. Riaditeľ krajskej neziskovky Gabriel Mančík, naopak, tvrdí, že v oboch zariadeniach prebieha inventarizácia. Tá má presne určiť, ktorý majetok patrí bývalým prevádzkovateľom a ktorý NSK. Mančík zároveň odmietol akékoľvek podozrenia z privlastňovania cudzieho majetku. "Je tu SBS, ktorá zabezpečuje, aby sa do skončenia inventarizácie s vybavením nemocníc nehýbalo. Nitriansky samosprávny kraj si nechá iba svoj majetok," vyhlásil pred časom pre TASR.

Bývalí prevádzkovatelia nemocníc sa napokon rozhodli situáciu zdravotníkov vyriešiť tak, že im za február vyplatia čiastku vo výške minimálnej mzdy. "Vieme, že nevyplatením miezd je ohrozený životný štandard a možno i základné životné potreby niektorých zamestnancov. Staviame sa k situácii zodpovedne a robíme maximum pre jej riešenie. Vieme, že vznikne nespokojnosť, ľudia budú sklamaní a roztrpčení," uvádza Naništa v liste. Zároveň v ňom zdravotníkom odporúča, aby sa so svojimi sťažnosťami obrátili na Gabriela Mančíka a podpredsedníčku NSK Ľubicu Burdovú, ktorí sú podľa jeho slov praví pôvodcovia všetkých ťažkostí. Ich reakciu na obvinenia bývalých prevádzkovateľov nemocníc sa TASR pokúsi získať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: