Lekárska pohotovosť na poliklinike v Seredi od apríla asi skončí

Pravdepodobne od 1. apríla príde mesto Sereď o svoju pohotovosť. Ambulancia lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) na mestskej poliklinike slúži zhruba 34 tisícom dospelých obyvateľov Serede a okolia. Na jej prevádzke sa podieľajú 12 lekári, ktorým nočná služba na LSPP vyjde zhruba štyri- až päťkrát v mesiaci. Tí sú nespokojní a nechcú ďalej za súčasných podmienok v Seredi pôsobiť. Radnici sa to nepáči.

Seredská pohotovosť patrí veľkosťou regiónu k najmenším na Slovensku a jej pôsobenie je limitujúce i tým, že neposkytuje medicínske dokazovanie. Znamená to, že ak sú napríklad potrebné laboratórne analýzy alebo röntgen, ide pacient do 15 kilometrov vzdialenej nemocnice v Galante. Tam už niekoľko rokov bez problémov funguje aj LSPP pre seredské deti. Z tohto dôvodu nie je pohotovosť v Seredi príliš navštevovaná a sú dokonca dni, keď "nepríde ani noha". "Našimi pacientmi sú vo veľkej miere tí, ktorí nestihli ísť kvôli práci k lekárovi počas dňa. A aj takí, čo LSPP vedome zneužívajú," povedala pre TASR jedna zo slúžiacich lekárov Elena Gáletová. Nízke výkony LSPP v Seredi sa odrážajú na platbách poisťovní a odzrkadľujú na odmeňovaní lekárov. "My LSPP dlhoročne dotujeme," uviedol Rastislav Bagar, riaditeľ Mestskej polikliniky Sereď, s.r.o. (MPS), ktorá pre potreby LSPP poskytuje jednu ambulanciu.

Medzi 12 lekármi, ktorí sa "točia" na pohotovosti, je deväť súkromných. Tí listom v novembri 2009, ako informoval Bagar, odmietli s vedením polikliniky uzatvoriť zmluvu na rok 2010. Po rokovaniach s riaditeľkou odboru zdravotníctva a humánnej farmácie Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Katarínou Naďovou pristúpili aspoň na predĺženie termínu. "Rozpis služieb LSPP končí stredou 31. marca. Čo bude 1. apríla neviem," povedal riaditeľ polikliniky. Lekári podľa Gáletovej začali rokovať s galantským poskytovateľom LSPP o možnosti ich prestupu tam. Rokovania sa však pre chorobu zástupcu nemocnice na dlhšie zastavili. "My principiálne neodmietame pracovať v seredskej poliklinike, ale poukazujeme na zlé podmienky. Finančné i pracovnoprávne, kedy nastupujeme do ambulancií po prebdenej noci bez zákonnej prestávky. Pre riadny chod LSPP by bolo potrebných viac lekárov, lenže tých niet," dodala Gáletová.

Rokovanie o budúcnosti LSPP sa uskutočnilo v tomto týždni na úrovni mesta bez konkrétneho výsledku. Poslanci, členovia sociálno-zdravotnej komisie trvali na tom, aby pohotovosť v Seredi zostala. Aj s ohľadom na potreby starších občanov. Zatiaľ však podľa Gáletovej neponúkli finančnú participáciu. "A senior príde k nám na pohotovosť tak jeden za pol roka," dodala lekárka. V prípade ohrozenia života je k dispozícii pre pacientov rýchla zdravotnícka služba. Katarína Naďová uviedla pre TASR, že TTSK musí rešpektovať, ak sa poskytovateľ rozhodne podať žiadosť o ukončenie LSPP. Objem služieb v Seredi podľa jej vyjadrenia nestačí na to, aby boli vykryté aspoň náklady na prevádzku LSPP. Všetky zainteresované strany by sa mali na budúci týždeň stretnúť s primátorom Serede.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: