Robot vedie pacienta za ruku

Robot vedie pacienta za ruku
Zdroj: bigstockphoto.com

Nové robotické rameno pomáha ľuďom, ktorí utrpeli porážku, aby opätovne zvládli správne pohyby rúk. V časopise Journal of NeuroEngineering and Rehabilitation to oznámil šesťčlenný tím, ktorý viedla Elena Vergaroová z Janovskej univerzity (Taliansko). Robota vyvinula s kolegami z takisto janovského Talianskeho technologického inštitútu.

Cvičenie robota s pacientmi spočíva aj v obyčajnom potriasaní rukou. Dostal síce priliehavé meno Braccio di Ferro (Železná ruka), no voči pacientom „koná“ veľmi jemne. Spoľahlivo sa to overilo pri pilotnom pokuse s prvými desiatimi. „Naše predbežné výsledky získané pomocou tejto malej skupiny pacientov naznačujú, že koncepcia zariadenia je po technickej stránke dostatočne prepracovaná a jeho činnosť podporuje štatisticky významné zlepšenie pohyblivosti rúk. Budúce veľkomeradlové klinické pokusy by mali potvrdiť, že robotmi podporovaná fyzioterapia umožňuje dosiahnuť funkčné zlepšenia v každodenných činnostiach,“ povedala Elena Vergaroová.

Robot predbežne pacientom pomáha, ako sa usilujú hýbať jeho „rukou“ pri osmičkových horizontálnych pohyboch nad stolom. Ťahá ich vlastnú ruku do správneho smeru a jemne koriguje odchýlky. Vďaka tejto interaktívnosti robot pružne strieda rôzne úrovne pomoci a pacientov postupne učí, ako majú znovu používať svoje ruky. „Pacienti po porážke hýbajú rukami anomálne. Napríklad dvíhajú plece, aby zdvihli samotnú ruku, alebo sa nakláňajú dopredu trupom, namiesto toho, aby natiahli lakeť. Používanie takých nesprávnych vzorov môže obmedziť ich úspech v úsilí znovu dosiahnuť vysoké úrovne pohybových schopností a môže viesť k opakovaným zraneniam z opotrebovania kĺbov či inej zložky tela. Tým, že robot nenásilne predvedie správne pohyby, môže pomôcť motorickému systému pacienta, aby sa naučil opakovanú želateľnú dráhu toho či onoho pohybu na základe novej skúsenosti,“ doplnila Elena Vergaroová.

Zdroj: Komuniké BioMed Central z 15.3.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: