USA: Kongres schválil základy reformy zdravotníctva. Čo sa zmení?

Po viac než rok trvajúcom politickom boji dnes americký Kongres schválil zákon, ktorý po dekádach politického úsilia odštartuje reformný proces v americkom zdravotnom systéme. V Snemovni reprezentantov získal tento návrh podporu 219 kongresmanov. Proti bolo 212 kongresmanov. Členovia snemovne schválili aj pripomienky k zákonu, ktoré ešte musí potvrdiť Senát. Najzásadnejšou zmenou v americkom systéme zdravotníctva bude sprístupnenie zdravotnej starostlivosti pre približne 32 miliónov Američanov, ktorí si v doterajšom systéme buď nemohli drahé poistenie dovoliť, alebo ich kvôli existujúcim zdravotným komplikáciám žiadna poisťovňa nebola ochotná poistiť. Pacienti s komplikovaným zdravotným stavom by podľa novej úpravy mali dostať možnosť nakupovať poistenie v rámci špeciálne definovaných rizikových skupín, za istej podpory a ochrany zo strany štátu. Nová skupina pacientov by mala byť pokrytá poistením do roku 2014, kedy už žiadna poisťovňa nebude môcť odmietnuť poistiť pacienta, nech už má akokoľvek komplikovaný zdravotný stav.

Absolútnou novinkou bude pre Američanov povinnosť mať zdravotné poistenie. Poistenie celej populácie by mali dosiahnuť v roku 2014. Pokuta za neexistenciu poistenia bola určená vo výške 695 dolárov (513 eur). Liberálnym kongresmanom sa nepodarilo presadiť zavedenie štátneho poistenia, sociálne slabším skupinám obyvateľstva však vláda finančne prispeje a poskytne im daňové úľavy na zakúpenie súkromného zdravotného poistenia. Ceny na trhu súkromných poistení by malo zlepšiť aj vytvorenie akéhosi spoločného trhu poistení na úrovni jednotlivých štátov a možnosť individuálnych spotrebiteľov združiť sa v rámci špeciálnych skupín a využiť tak výhody lacnejších poistení.

Ďalšou vážnou zmenou bude postupné zrušenie stropov ročných nákladov na pacienta uhrádzaných poisťovňou. Tento postup poisťovní výrazne znevýhodňoval pacientov s náročnými diagnózami alebo komplikovanými úrazmi. Náklady na liečbu presahujúcu strop určený poisťovňou si totiž museli hradiť z vlastných prostriedkov. Mladým Američanom výrazne pomôže zmena, podľa ktorej budú môcť zostať poistení so svojimi rodičmi až do veku 26 rokov. V novom systéme by mali získať výhody aj dôchodcovia, ktorí ako jediní už dnes majú verejné zdravotné poistenie Medicare. Dostanú extra príspevky na lieky a v roku 2011 aj 50-percentnú zľavu na vybrané značkové lieky.

Najmenej zmien bude nový systém znamenať pre poistencov, ktorým dnes poskytuje zdravotné poistenie ich zamestnávateľ. Hoci demokrati uvažovali, že pre hlasovanie o reforme zdravotníctva využijú politicky šalamúnsky postup nepriameho schválenia zákona špeciálnym uznesením, aby sa vyhli priamemu spojeniu so zdravotnou reformou, napokon zákon schvaľovali individuálne a priamo. V jednom z hlasovaní vyslovili súhlas s návrhom zákona, ktorý už prešiel Senátom a po podpise prezidentom nadobudne právoplatnosť. Zákon schválený amerického času v nedeľu v Snemovni reprezentantov je však len prvou časťou zamýšľanej reformy. Ide o návrh zákona, ktorý bol v decembri schválený v americkom Senáte. Členovia Snemovne reprezentantov však k nemu sformulovali a schválili niekoľko zmien, ktoré musí teraz opäť schváliť Senát. Pre túto časť legislatívneho procesu chcú demokrati využiť legislatívny postup tzv. zmierenia. Ten totiž vyžaduje v Senáte iba jednoduchú väčšinu 51 hlasov. Podľa zákulisných informácií existuje medzi oba komorami politická dohoda o schválení pripomienok.

Ak sa podarí presadiť pripomienky kongresmanov, reforma bude stáť Američanov neuveriteľných 940 miliárd dolárov (693 miliárd eur). V nasledujúcich 10 rokoch by im však mala ušetriť 138 miliárd (102 miliárd eur). Ďalších 1,2 bilióna dolárov (0,89 bilióna eur) by mali Američania ušetriť v druhej dekáde platnosti nového systému. Senátny návrh je o 65 miliónov dolárov (48 miliónov eur) lacnejší, ale vedie aj k citeľne nižším úsporám. Súčasťou pripomienok kongresmanov sú štedrejšie príspevky pre sociálne slabších a dôchodcov a nižšie dane za exkluzívne zdravotné poistenia v cenách nad 10.200 dolárov (7529 eur) ročne. Tie sa totiž často týkajú aj odborovo organizovaných zamestnancov, nielen solventných individuálnych poistencov. Členovia snemovne takisto plánujú zvýšiť platby lekárom v sociálnom systéme Medicaid a zabezpečiť tak dostatočne hustú sieť pre štátnych poistencov v tomto programe, ktorý poskytuje poistenie najmä deťom a sociálne najslabším.

Reforma zdravotníctva bola jednou z predvolebných priorít prezidenta Baracka Obamu. Za hlavný problém systému označil rapídny rast nákladov a obmedzenú dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre sociálne slabších a vážne chorých. O podobnú reformu sa pokúšal v roku 1993 aj bývalý americký prezident Bill Clinton. Ten chcel vtedy zaviesť komplexný systém štátneho zdravotného poistenia podobný európskym systémom. Jeho radikálny plán vtedy nezískal dostatočnú podporu kongresmanov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: