Reforma zdravotníctva v USA môže viesť k chybám z minulosti

Reforma zdravotníctva v USA sa vzďaľuje princípom konkurencie a opakujú sa tak chyby z minulosti. Uviedol to na dnešnej prednáške v Bratislave profesor práva na Univerzite v Chicagu Richard A. Epstein.

"Vláda nie je dostatočne múdra na to, aby distribuovala bohatstvo, ktoré nevytvorila," myslí si Epstein. Podľa profesora je reforma zdravotníctva nielen pridrahá, ale povedie aj k vzniku štátnych monopolov. Pre samotných občanov nie je takto nastavený systém povzbudzujúci a ak vláda USA ľuďom neposkytne riziko, neposkytne im ani príležitosti. Epstein sa otvorene vyjadruje, že Amerika lipne na princípe závisti voči bohatým a úspešným. Avšak Američania si neuvedomujú, že úspešní ľudia robia svojím bohatnutím aj ostatných bohatšími. Americký Kongres dnes schválil reformu zdravotníctva po viac ako rok trvajúcom politickom boji. Najzásadnejšou zmenou v americkom systéme zdravotníctva bude sprístupnenie zdravotnej starostlivosti pre približne 32 miliónov Američanov, ktorí si v doterajšom systéme nemohli drahé poistenie dovoliť. Absolútnou novinkou bude pre Američanov aj to, že zdravotné poistenie bude zo zákona povinné. Opozícia namieta, že reforma je pridrahá a nebudú na ňu peniaze.

Profesor Richard A. Epstein je v súčasnosti považovaný za jedného z najvýznamnejších a najvplyvnejších klasicko-liberálnych mysliteľov v oblasti práva a ekonómie. Epstein vyučuje od roku 1972 právo na University of Chicago a od roku 2007 je hosťujúcim profesorom na právnickej fakulte New York University. Na Slovensko prišiel na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: