Výživa a stres spolu úzko súvisia

Výživa a stres spolu úzko súvisia
Zdroj: bigstockphoto.com

Výživa a stres spolu úzko súvisia. "Vystresovaný človek automaticky robí chyby vo výžive. Nepravidelne sa stravuje, vyberá si nesprávne potraviny a vyberá si ich s nesprávnym úmyslom. Mnohokrát zajedá strach, nedostatok lásky alebo rôzne pocity frustrácie," uviedla Diana Kováčová zo Sekcie asistentov výživy Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Zdravá výživa pritom pozitívne ovplyvňuje aj vystresovaného človeka, pretože vďaka správnej strave dokáže ľahšie prekonať ťažkosti, ktoré život prináša. Správna výživa však neznamená, že ide len o správny výber jedál. "Správne je začať stravovať sa hneď ráno. Mnohí ľudia začínajú jesť aj v poobedných, resp. večerných hodinách, keď prídu domov vystresovaní, narobení a hladní. Zjedia, dá sa povedať, všetko, čo chladnička dá," skonštatovala v tejto súvislosti Kováčová. Základom sú teda raňajky v primeranom množstve, tri hlavné jedlá počas dňa doplnené desiatou a olovrantom vo forme ovocia a zeleniny alebo mliečnych výrobkov. Ľudia by mali podľa Kováčovej preferovať pestrú stravu. Teda stravu obsahujúcu všetky živiny - dostatok bielkovín, tukov a správnych sacharidov. "Najlepšie je kombinovať jednu tretinu živočíšnych tukov a dve tretiny rastlinných tukov," vysvetlila Kováčová. Dôležité je, aby strava obsahovala aj mliečne výrobky, v primeranom množstve - dva až trikrát do týždňa - aj mäso.

Aj rodiny ako také však dnes podľa Kováčovej robia v stravovaní niekoľko problémov. "Sladkosti používame ako odmeny. To je prvoradá chyba. Druhou je, že ak dieťaťu nechutí, tak beháme za ním a nejakým spôsobom ho naháňame. Je dobré viesť dieťa k tomu, aby jedlo pri prestretom stole spoločne s rodinou. To je absolútny základ. Rodič je pre dieťa vzorom," dodala v tejto súvislosti. Veľký význam pre rodinu má podľa jej slov aj nedeľný spoločný obed. Je príležitosťou pre spoločné trávenie času, deti sa môžu s rodičmi podieľať na príprave obeda. "Atmosféra domova je niečo nenahraditeľné," dodala.

O dôležitosti správnej stravy, rodinnej súdržnosti, zdravého životného štýlu a možných zdravotných dopadoch, ktoré môže mať na rodinu hektický štýl života, chce rodičov a ich deti edukovať osvetový projekt s názvom Hľadá sa šťastná rodina. Projekt zároveň upozorňuje na aktuálne problémy súčasnosti, ako sú potravinové intolerancie, alergie a celiakia. Tie pramenia z hektického štýlu života. Súčasťou projektu je interaktívna súťaž pre celú rodinu. Informácie verejnosť nájde aj na internetovej stránke projektu šťastná rodinka. Odpoveď na to, ako žije dnešná šťastná rodina, bude hľadať aj celoslovenský prieskum v termíne marec a apríl tohto roka. Žiaci druhého stupňa základných škôl, ako aj študenti stredných škôl z malých, stredne veľkých a veľkých miest z celého Slovenska poskytnú odpovede na otázky zamerané na súčasný štýl života ich rodín. Zároveň budú mať možnosť vyjadriť svoj názor, "ako by sme mali fungovať podľa mňa". Prieskum bude vyhodnotený v polovici mája tohto roka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: