Tender na licencie pre záchranky bude naďalej pod drobnohľadom opozície

Opoziční poslanci sa dnes na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR opätovne zaujímali o tender na licencie pre záchranky. Ako konštatoval poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS), jeho podozrenia o klientelistických praktikách a netransparentnosti sú naďalej pomerne veľmi silné. Poznamenal, že štátna Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava napríklad uspela aj tam, kde bod doteraz prevádzkovala nemocnica, pričom zabezpečenie prevádzkových priestorov deklarovala čestným vyhlásením. Zákonodarcovia dnes mohli nahliadnuť iba do niektorých spisov, keďže na tento krok je potrebný aj súhlas žiadateľa. Avizovali, že sa o výsledky tendra budú zaujímať aj naďalej a pokúsia sa tiež získať potrebné súhlasy.

"Budeme žiadať kontrolu v reálnej prevádzke, pretože také množstvo bodov, ktoré získali niektorí poskytovatelia, je veľmi ťažké obsadiť personálne, materiálno-technicky si to viem predstaviť, že majú nejaký kapitál, ale personálne vybaviť dnes pri nedostatku pracovníkov urgentnej medicíny, je problematické," povedala poslankyňa Mária Sabolová (KDH). Podľa nej je najvyšší čas, aby ministerstvo začalo prevádzkovateľov kontrolovať, keďže víťazi prvého aj druhého kola tendra nastupujú na získané body. Poslankyňa tiež kritizovala, že minister Richard Raši sľuboval, že záchranky by mali získať najmä nemocnice, ale je zjavné, že poskytovatelia v nemocniciach neuspeli.

Aj Sabolová sa podobne ako Novotný zaujímala o štátnu bratislavskú záchranku. Objasnila, že tá sa v prvom kole tendra uchádzala o desiatky bodov, pričom 55 jej žiadostí vylúčili a v 18 bodoch uspela. Tvrdí, že vo vylúčených žiadostiach chýbali overené kópie, ako aj originály potrebných dokumentov. "Mi to potvrdilo, že išlo len o takú kamufláž štátnej záchranky podať čím viac žiadostí, pretože jednou podmienkou výberového konania bol aj počet žiadostí." Ministerstvo akékoľvek obvinenia z netransparentnosti výberového konania odmieta. "Výberové konanie malo jasne stanovené kritériá v zmysle zákona," reagovala Eva Slováková z komunikačného oddelenia rezortu. Priblížila, že výberová komisia postupovala podľa stanovených kritérií, uchádzači, ktorí nesplnili základné požiadavky, nepostúpili.

"Výberové kritériá v tendri zostali v takej podobe, ako ich nastavila predchádzajúca vláda, MZ SR ich zachovalo aj z toho dôvodu, že akákoľvek zmena by vyústila do obvinení, že sa menia pravidlá preto, aby MZ niekomu pomohlo," zhrnula Slováková. Podotkla, že pokiaľ majú neúspešní žiadatelia k výsledkom pripomienky, môžu dať podnet na prešetrenie. Zároveň deklarovala, že rezort po uzatvorení tretieho kola tendra zrealizuje kontrolu u prevádzkovateľov záchraniek. Nové prerozdelenie licencií na prevádzkovanie staníc pozemnej záchrannej zdravotnej služby (ZZS) sprevádzala kritika opozície, ako aj niektorých poskytovateľov ZZS. Opoziční zákonodarcovia pre prvé kolo tendra už realizovali na ministerstve zdravotníctva poslanecký prieskum. Rozdeľovanie licencií chceli skontrolovať aj po ukončení posledného tretieho kola, výbor pre zdravotníctvo však ďalší prieskum odmietol.

Členovia Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby zároveň v reakcii na stratu staníc podali žaloby, ktorými sa domáhajú zrušenia rozhodnutí ministerstva. Pristavením niekoľkých sanitiek na parkovisko oproti budove Národnej rady SR, ako aj pred ministerstvo zdravotníctva chceli tiež niektorí členovia asociácie poukázať na "nezákonnosť" tendra. Pred začiatkom prvého kola záchrankového tendra bolo na Slovensku 264 ambulancií ZZS, pričom po skončení všetkých troch by malo byť 270 staníc. Najviac bodov získala spoločnosť Falck Záchranná Košice spolu so Záchrannou dopravnou a zdravotníckou službou Bratislava a Záchrannou službou Košice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: