Koncentrácia peľov v ovzduší sa prudko zvyšuje

Prudké oteplenie v posledných dňoch spôsobilo na celom území Slovenska vysoký nárast denných koncentrácií peľov v ovzduší, najmä peľu jelší a liesok. Z alergologického hľadiska bol významný už aj peľ z tisov, topoľov, brestov a vŕb. Najvyššie hladiny denných koncentrácií peľu jelší a liesok zaznamenali monitorovacie stanice peľovej informačnej služby (PIS) pri jednotlivých regionálnych úradoch verejného zdravotníctva od štvrtka 18. marca.

"Peľ jelší dosiahol tohoročnú maximálnu hladinu dennej koncentrácie práve v spomínaný deň, keď v Trnave lapače zachytili 1279 peľových zŕn na kubický meter vzduchu. V Bratislave v ten istý deň to bolo 397 a v Banskej Bystrici v sobotu 20. marca 685 peľových zŕn na kubický meter vzduchu. Spóry húb sa však po celý minulý týždeň vyskytovali v ovzduší celkovo vo veľmi nízkych koncentráciách," priblížila peľovú situáciu Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku.

Pre tento týždeň dosiahla peľová sezóna jelší a liesok už svoj vrchol. Prognózy odborníkov hovoria, že na celom území SR možno predpokladať čiastočné ustálenie a postupný pokles denných koncentrácií peľov. Pribúdať bude peľ ďalších druhov zo skupiny cyprusovité-tisovité - z topoľov, vŕb a brestov. V teplejších oblastiach začínajú už kvitnúť aj brezy. Podrobné údaje môžu alergici nájsť na stránkach príslušných RÚVZ a na novom portáli www.alergia.sk, za vznikom ktorého stojí Medzinárodný UCB inštitút pre alergiu (IOA) v spolupráci s banskobystrickým RÚVZ. Polinózy - senné nádchy patria v súčasnosti medzi najčastejšie prejavy alergie a podľa štatistických údajov nimi trpí takmer 40 percent Európanov. Hranica sa v ostatných rokoch posúva do nižších vekových kategórií, mení sa aj mapa peľového spravodajstva Európy. V dôsledku globalizácie a klimatických zmien sa na naše územie dostávajú pele rastlín, ktoré naši predkovia nepoznali. Vplyv väčšieho množstva nových druhov peľu, ktorý je navyše v dôsledku rozvoja priemyslu agresívnejší než v minulosti, má za následok značný nárast peľových alergií.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: