USA: Reforma zdravotníctva sa pre procedurálne chyby vráti do Snemovne

Americká zdravotná reforma sa musí vrátiť do Snemovne reprezentantov aj napriek tomu, že ju prezident Barack Obama v utorok (23.3.) podpísal. Príčinou sú dva prehrešky voči procedurálnym pravidlám, na ktoré poukázali republikáni.

Počas hlasovania o reforme prišlo k dvom malým prehreškom voči procedurálnych pravidlám Senátu, uviedol Jim Manley, hovorca lídra demokratov v Senáte Harryho Reida. Tieto ustanovenia, týkajúce sa pôžičiek pre študentov, sa budú musieť vyškrtnúť z návrhu úprav zákona o zdravotnej reforme. Ide len o 16 riadkov v 153-stranovom návrhu, vyžiada si to však opätovné hlasovanie v Snemovni len niekoľko dní po nedeľňajšom prijatí návrhu. Pôvodný návrh zákona prešiel v nedeľu (21.3.) v Snemovni pomerom hlasov 219 ku 212.

Republikáni sa "hodiny pokúšali nájsť niečo, aby to zablokovali, a teraz našli dva pomerne bezvýznamné prehrešky proti senátnym procedúram," uviedol Manley. Dodal, Snemovňa reprezentantov bude musieť z tohto dôvodu opäť hlasovať o zákone. "Som presvedčený, že Snemovňa to vyrieši a zákon prejde," dodal Manley.

Obamova zdravotná reforma, ktorá je najrozsiahlejšou za posledné polstoročie, naráža v USA na tvrdý odpor. Republikáni sa snažia využiť všetky možnosti, aby legislatívny proces zabrzdili.

Informovala o tom BBC.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: