Malé nemocnice sa dohodli s Unionom na nových zmluvných podmienkach

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa dnes dohodla so súkromnou zdravotnou poisťovňou Union na zmluvných podmienkach na nadchádzajúce obdobie od apríla. "ANS odporúča všetkým svojim členom podpísanie dodatkov k zmluvám o poskytovaní zdravotnej starostlivosti," informovala TASR hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová. Poistencom tak bude naďalej poskytovaná odkladná aj neodkladná zdravotná starostlivosť.

Malé nemocnice požadovali od poisťovne viac zdrojov, aby mohli reagovať na požiadavku odborov a zvýšiť platy zamestnancov. Asociácia v tejto súvislosti vyzvala svoje členské nemocnice, aby po uplynutí platnosti súčasných zmlúv so súkromnými zdravotnými poisťovňami Union a Dôvera nové zmluvy na ďalšie obdobie už neuzatvárali. Poistencom by sa tak v daných zariadeniach poskytovala iba neodkladná zdravotná starostlivosť. Zmluvy s Dôverou sú platné do konca júna.

Prezident ANS Marián Petko pre TASR potvrdil, že asociácia odporučí svojim členom uzatvorenie nových zmlúv od apríla do konca roku. "Z nášho pohľadu ide o kompromisné riešenie," povedal na margo dohodnutého navýšenia zdrojov s tým, že ANS je mierne spokojná. Objasnil tiež, že členské nemocnice dostanú odporúčanie, aby od apríla pristúpili k určitému navýšeniu miezd zamestnancov. O koľko, bude ešte závisieť od rokovaní so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Finálne stanovisko chce asociácia predstaviť 30. marca.

VšZP deklarovala, že je pripravená podieľať sa na zvýšených nákladoch nemocníc súvisiacich s navrhovaným zvýšením platov percentom, ktoré zodpovedá zastúpeniu zdravotnej poisťovne na trhu. "Základné princípy boli dohodnuté s ANS. Konkrétne navýšenie platieb bude záležitosťou rokovaní s jednotlivými členmi ANS v priebehu mesiaca marec, tak, aby sa nové cenové podmienky mohli premietnuť do zmlúv od 1. apríla," priblížila pre TASR hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.

Zamestnanci malých nemocníc sa na rozdiel od pracovníkov štátnych fakultných nemocníc zvyšovania platov vlani nedočkali. Odborári pôvodne požadovali navýšenie miezd o desať percent, vzhľadom na krízu chceli dosiahnuť navýšenie platov aspoň o predvlaňajšiu mieru inflácie (4,6 percenta). Pretože sa odbory s ANS nedohodli, dostali sa rokovania po sprostredkovateľoch pred rozhodcu. Ten na jeseň 2009 rozhodol, že platy v malých nemocniciach sa majú zvýšiť dvakrát o štyri percentá. ANS však na rozdiel od odborov nepovažovala kolektívnu zmluvu za uzavretú. Asociácia však nakoniec po februárovom rokovaní tripartity avizovala zvýšenie miezd od apríla.

Platy v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva sa zvyšovali dvakrát o desať percent v roku 2006 a o desať percent aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Vlani sa platy zvýšili o 2,5 percenta, rovnaké zvyšovanie sa má uskutočniť aj v júni tohto roku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: