Na očkovanie proti klieštovej encefalitíde je ešte čas

Na očkovanie proti klieštovej encefalitíde je ešte čas
Zdroj: bigstockphoto.com

S príchodom jarného počasia sa v prírode aktivizujú aj kliešte, ktorých poštípanie môže spôsobiť kliešťový zápal mozgu alebo lymskú boreliózu. Pred návštevou lesov či trávnatých plôch preto netreba zabúdať na vhodné oblečenie v podobe dlhých nohavíc, uzavretej obuvi, ako aj pokrývky hlavy. Využiť tiež možno rôzne chemické prípravky na odpudzovanie hmyzu, odborníci odporúčajú aj očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. S tým je vhodné začať už v zime, možno sa však nechať zaočkovať i zrýchlene. Vakcinácia sa odporúča predovšetkým ľudom profesionálne vystaveným zvýšenému riziku nákazy.

Na to, aby bola vakcinácia účinné treba podať minimálne dve dávky očkovacej látky z celkovej trojdávkovej schémy, priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková. Pri bežnom postupe sa o jeden až tri mesiace po prvej dávke podá druhá, tretia nasleduje v závislosti od jej typu buď o päť až 12 mesiacov alebo deväť až 12 mesiacov po druhej dávke. Tretia dávka zaručí trojročnú imunitu. Pri zrýchlenej schéme sa skráti interval medzi podaním prvej a druhej dávky na jeden až dva týždne v závislosti od druhu vakcíny.

Liečba kliešťového zápalu mozgu a mozgových blán je komplikovaná a ochorenie patrí k veľkým výzvam pre humánnu medicínu. Hoci je možné aj úplné vyzdravenie, trvalé následky sa prejavujú ako obrny, chronické bolesti hlavy s poruchami schopnosti sústredenia, zníženou výkonnosťou či depresiami. V jednom až dvoch percentách dochádza k úmrtiu pacientov.

Kliešť tiež môže človeka nakaziť lymskou boreliózou. Lymská borelióza je ochorenie, ktoré ak sa nezačne skoro liečiť, prechádza od druhého a tretieho štádia, kedy postihuje kĺby, svalstvo a nervový systém. Liečba antibiotikami je v tomto prípade veľmi účinná. Proti tomuto ochoreniu však neexistuje zatiaľ na Slovensku očkovacia látka.

Kliešť obyčajný rozšírený v celej Európe sa najčastejšie vyskytuje v listnatých lesoch a zmiešaných lesných porastoch s dostatočnou vlhkosťou. Nachádzajú sa predovšetkým v tráve a v nízkych krovinách do 50 cm. Maximum ich výskytu je zaznamenané v apríli a máji, potom výskyt kliešťov prudko klesá a nastupuje opäť na jeseň. Kliešť prežíva aj šesť rokov, pričom počas života parazituje na viacerých hostiteľoch. Má tri vývojové štádiá, človeka môžu zastihnúť všetky tri.

V spoločnosti koluje niekoľko názorov, ako kliešťa z pokožky človeka odstrániť. Osvedčenou metódou je jeho vytiahnutie jemným, ale sústavným ťahom von. Ideálne je, ak sa to robí pinzetou - kliešťa treba chytiť tesne nad kožou a jemným ťahom vytiahnuť. Ďalším spôsobom je potrieť miesto mydlovou penou na tampóne, miesto vpichu a kliešťa prikryť penou. Po chvíli sa kliešť sám uvoľní, dá sa uchopiť a vytiahnuť bez námahy. Ranu je dobré dezinfikovať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: