Dôvera zmluvy s lekármi nemení, s nemocnicami bude ešte rokovať

Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera nebude v tomto roku meniť zmluvy so všeobecnými lekármi ani špecialistami, od apríla sa s nimi preto dohodla na pokračovaní doterajších zmlúv bez zmeny cien. V niektorých prípadoch došlo aj k ukončeniu spolupráce. Poisťovňu ešte čakajú rokovania s nemocnicami, s ktorými má uzatvorené zmluvy do konca júna. Ako objasnil riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti ZP Martin Kultan, poisťovňa očakáva jednopercentný pokles zdrojov na poistenca a nie je tak priestor na plošné úpravy cien. Dôvera chce pridať kvalitnejším poskytovateľom, tí menej efektívni by mali, naopak, dostať menej. Kultan nevylúčil ani nezazmluvnenie niektorých zariadení.

Úprava zmluvných podmienok sa od budúceho mesiaca dotkne laboratórií, ako aj pracovísk CT, magnetickej rezonancie a dialyzačných stredísk. "Poisťovňa optimalizovala cenové podmienky, to znamená prípady, keď poskytovatelia nemali transparentne nastavené cenové podmienky alebo tie rozdiely boli výrazné a neodôvodnené, tak poisťovňa pristúpila k ich optimalizácii," vysvetlil Kultan. Dôvera zároveň prvýkrát zhodnotila prácu laboratórií, pričom s niekoľkými sa dohodla na ukončení spolupráce. V začatom trende hodnotenia kvality a efektivity jednotlivých zariadení chce poisťovňa pokračovať aj naďalej. V nadchádzajúcich týždňoch by tak mala opätovne zverejniť aj hodnotiaci rebríček nemocníc.

Združenie zdravotných poisťovní, ktoré reprezentuje súkromné poisťovne, už začiatkom februára avizovalo, že plošné zvyšovanie úhrad poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v tomto roku neprichádza do úvahy. Disponibilné zdroje súkromných zdravotných poisťovní budú v tomto roku nižšie ako v roku 2009. Poisťovne na tento rok predpokladajú disponibilné zdroje vo výške takmer 3,6 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o 1,43 percenta. Celkové príjmy zdravotných poisťovní predstavovali vlani 3,4 miliardy eur. Poisťovne tak zaznamenali medziročný rast príjmov vo výške 151,3 milióna eur, čo prestavuje 4,62 percenta. Oproti plánovaným rozpočtom poisťovní ich celkové príjmy v minulom roku narástli o 44,9 milióna eur. Do medziročného rastu príjmov je započítané aj navýšenie imania štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne o 65,1 milióna eur. Po jeho odpočítaní tak zdravotné poisťovne oproti plánu skončili v mínuse, a to asi o 20 miliónov eur.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: